logo

Eyüp KILIÇ “CANIMIZ YANIYOR, DAYANICAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

     Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, çiftçiler zor bir süreçten geçtiğini, ayakta durmakta zorluk çektiğini ifade ederek, bir basın açıklaması yaptı. Kılıç’ın yaptığı basın açıklaması aynen şöyle: Sevgili çiftçilerimiz öncelikle hepimizin yaz sezonu hayırlı olsun. Kurbanlık hayvan satan kardeşlerimize Allah hayırlı, bereketli pazarlar nasip etsin. Fakat buruğuz içimiz yanıyor, dertliyiz. Bir şekilde kendimize derman aramaya çalışıyoruz. Süt üreticilerimiz, besi hayvancılığı yapan üreticilerimiz yem fiyatlarındaki önüne geçilemeyen artışlardan dolayı muzdarip.

Bu artışları anlamış değiliz hiç bir yere koyamıyor ve sığdıramıyoruz. Çok enteresan bir durum var. Diyeceksiniz ki Başkan ne var? Ne yok ki! Bugün bir çuval yem kaliteye göre değişmekle birlikte yaklaşık 150 TL. Bir kg süt 2.80 TL iken bir kg yem ortalama 3 TL ye tekabül ediyor. Bunun neresinden tutacaksın nasıl bu işi götüreceksin. Bu kafayla gidersek biz batarız. Çıksın birileri bize bir yol göstersin.

Bende naçizane Kestel Ziraat Odası Başkanı olarak bir işletme sahibiyim. Mesleğim bu ve bu işi yapmaktayım. Ben hayatımda ilk defa böyle bir şey ile karşılaşıyorum. Geçen sene bu zamanlar yemin çuvalı 75 TL idi. Hayvan karkas etin kilosunu biz 40 TL ‘ ye kesiyorduk. Bu sene yemin kilosu 150 TL biz karkas hayvanı şu an da 42-43 TL ‘ ye kesiyoruz.

Bakın çok güzel bir şey yaptı yetkililer, Et Balık Kurumlarının girişlerine satış reyonu yaptılar ve piyasayı dengede tuttular. Peki aynı piyasayı niye yem fabrikalarında tutmuyorlar. Et balık kurumunda benim kestiğim hayvana alternatif oluşturup, pahalılaşmasın diye bir fren oluşturulurken niye aynı freni Tarım Kredi Kooperatifleri ve yahut yetkili bir başka kurum yem fabrikalarına yapmıyor.

İddia ediyorum bırakın başkanlığımı bu işin içinden gelen ve bu işi yapan bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Bugün bana 70 TL den yem verilsin kg mı 32 TL den karkas dana keseceğim. Ya kulağımızı böyle tersten tutmaya gerek yok. Biri çıksın bu milletin feryadına bir kulak versin. Bugün itibariyle veriler elimizde Avrupa’dan 33 TL ye, Güney Amerika’dan kg mı 28,50 TL ye canlı baskül geliyor. Et Balık Kurumundan bu işi yapan biri gelsin ben %50-55 randımanlı hayvanı onlara 33 TL ye canlı baskül vereceğim. Neden gidip Avrupa’dan hayvan getiriyorsun başka alternatif oluşturuyorsun. Bakın bu nedir biliyor musunuz? Daha önce biz ayaklarımıza sıktık. Şu an çiftçinin hayvancının kafasına sıkıyoruz. Yarın bizi burada bulamayacaksınız. Avrupa ya tamamen bağımlı olacağız. Etmeyin eğlemeyin. Bakın zararın neresinden dönersek kardır. Bize bir nefes olun bize bir el uzatın.

Dünyanın herhangi bir yerinde 50 kg ( bir çuval ) yemin 150 TL olduğu 7,5 TL mazotla tarım yapan bir ülke gösterin. Bugün dananın kesini 42 43 TL olmuş diye kıyamet kopuyor. Ben bu danayı 50 TL den aşağıya kesersem batarım. Yoksa şunu mu söylüyorlar bize arkadaşlar siz bu işletmeleri bırakın gidin. Ağalara marabalık mı yapın diyorlar. Madem çıksınlar bize açıkça söylesinler siz maraba olmaya mecbursunuz desinler.

Buradan bütün üreticilerimize sesleniyorum. Malınızı aşağıya vermeyin. Bizden 40 TL ye istedikleri karkası bakalım Avrupa’dan kaç TL ye getirecekler.

Çok kıymetli Tarım Bakanıma sesleniyorum. Bu iş için yetkili kurumlara ve Et Balık kurumlarına sesleniyorum. Piercingciye dövmeciye 3.000 TL destek, hayvancıya, tarımcıya sıfır destek. Mazota gübreye yeme sıfır destek. Biz akşam zamla yatıyoruz. Sabah zamla kalkıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sersem tavuk gibi olduk.

Biz Kestel Ziraat Odası olarak bu işin arkasındayız. Bütün çiftçilerimizin sesi olmaya devam edeceğiz.

Share
504 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?