logo

28 Mart 2021

F I R S A T L A R ve F E R A S E T (2)


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas  Dostlar;

     Geçen yazım da ilçemizin kaçırılan fırsatlarından birini yazmıştım. Bazı dostlar kaçırdığımız başkaca fırsat var mı? Niçin yazmıyorsun dedi. Ben de cevaben kendisine  Bilsen sormazsın, bilemezsen sorgulayamazsın. Sorgulamazsan inkişaf edemez gelişme gösteremezsin. Bu takdirde de fırsatların artılarından istifade edemezsin diyerek yazacağımı ifade ettim. 

      Yazmalıyım ki, hemşehrilerimiz özellikle de genç arkadaşlarım, değerlendiremediğimiz fırsatların bize nelere mal olduğunu fark etsinler. Bölgede mukim olmanın sorumluluğunu üstlenerek geleceklerine sahip çıksınlar isterim. Yerel  Yönetimlerin her çalışmasını sorgulasınlar, bilsinler ve olumlu yönde katkıda bulunsunlar inşallah, diyerek konuya girelim. 

      2004 – 2009 arası benimde Meclis üyesi olarak bulunduğum belediye yönetim dönemi,  gerçekten o günlerin muktedir Ak Parti gurup Başkan vekili Faruk Bey’in kentin doğusuna, bölgemize olan ilgisi takdir-i şayan. Orhangazi ilçesi belediye başkanının Ankara’da ki yoğun talepleri doğrultusunda TOKİ orada birinci etap konut projesini bitirmiş. Bursa’da  ikinci bir proje için yer arayışı var. Kestel öne çıktı. Kim önerdi? Kim akıl etti? Kim öngördü bilmiyorum. Ama cidden teşekkür ederiz, kendi adıma ben müteşekkirim. Çünkü…

        Bugün simge halinde gözümüzün önünde duran, Bursa’mızın her hakim noktasından bakıldığında ilçemizi fark ettiren 1650 den fazla konutun bulunduğu, yaklaşık 10.000 hemşehrimizin yaşadığı ESENTEPE mahallemiz bu surette oluşmuştur. İlçemizin sosyo-kültürel dönüşümüne olumlu yönde ciddi katkısı vardır. Devam edeceğine de inanıyorum, hissediyorum. 

      Bölgede yaklaşık 220 dönümlük hazine arazisinde bulunan ilçemizin çöplük alanının bu vesile ile ortadan kaldırılması mümkün olmuştur. Vahşi depolama tarzı kullanılan çöplükten, hem çirkin görüntü, hem çirkin koku ve hem de bilumum olumsuz haşeratın bertaraf edilmesi sağlanmıştır. Bu bile bir başarıdır, iyi olmuştur. Ancak, ilçemizin önemli bir fırsatı daha kaçırılmıştır. Nasıl yani diyorsunuz, anlatıyorum, işte yazıyorum. 

      Bizden birisinin, hele de belediye başkanının böyle bir projeyi hayal edebildiğini sanmıyorum. Ancak aynı partinin iktidarında, hele de o günkü Ak Parti grup başkanvekilinin güçlü yaptırım kabiliyetini ilçemiz için kullanamadığımızı biliyorum. Kaçırılan FIRSAT ve FERASET’sizlik bu diyorum. Bilinsin istiyorum. 

      Keşke belediye başkanın talebi üzerine o gün 40 -45 bin TL belediye bütçesine masraf yazarak, kaydı olmayan hazine arazisine tapu çıkarttırmasaydık. Öncelikle arazinin belediyemize geçirilmesini başarabilseydik diyorum. Sayın başkana defalarca bizzat ben kendim araziyi önce belediyemize alalım, sonra plan değişikliği yapalım ısrarında bulundum.                                         

      Bunu başarabilirdik. Çünkü iktidar bizdeydi. Parti Genel sekreteri ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır bey, Parti grub Başkan vekili, Faruk Çelik bey Bursa Milletvekilleri idiler. Aynı zamanda efsane belediye Başkanımız merhum Mehmet Erol, büyüğümüzün yakın dostu Sayın Cemil Çiçek bey de TBMM Meclis başkanı idi. Ki, kendisi efsane başkanın arzusu üzerine Yener’in Belediye başkanlığını diğer aday adayları Arif Kaya, Eyüp Gökten, Mustafa Alkan, Zafer YILDIZ ve Şemsettin Hacıoğlu’nun önüne geçirmişti. Yani, Ankara’da kopartılamayacak dal, ulaşılamayacak hedef yoktu. Ancak ilçemizde “At binenin, Kılıç kuşananın” ata sözünü yerine getirecek, tuttuğunu koparabilecek bir İlçe başkanı, belediye başkanı yoktu.   

      Cengiz Bayrak, arkadaşımız belediye Başkan yardımcısı olarak başkanın direktifleri icabı görevli olarak Milli Emlakta işlemleri takip ediyordu.  Belediye başkanı çöp alanı olduğu İçin ucuz bir fiyata araziyi (250Tl/m2) belediyeye alacağımıza inanıyordu. Milli emlak arazinin imara açılmasını talep etmiş. 15 kat olarak imara açtık. Bu kez ita amiri fiyatı doğru yere oturttu. Fiyat (17,500 TL/m2) olarak doğrulandı. Bu kez total rakam ise, Kestel belediye bütçesinin yarısı kadar oldu. Tabiki araziyi belediye alamadı. Yeri kaçırdık. TOKİ yeri sahiplendi. Bizde masraf yaptık. 

     Oysa önce yeri almalıydık.  İmar planını gerçekleştirip sonrada  TOKİ ile anlaşmalıydık. %10 pay olsa 165 den, %20 pay olsa 330 dan fazla konut belediyenin olabilirdi/olmalıydı. İşte o zaman kentsel dönüşüm çok kolay gerçekleştirilebilirdi. İşte kaçan büyük FIRSAT ve FERASET siz yönetim boşluğu.  

      MMT ye dikkat. Maske, Mesafe, Temizlik. 

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla  kalın.   Mutlu  olun. 

Share
1383 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...