logo

28 Mart 2021

F I R S A T L A R ve F E R A S E T (2)


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas  Dostlar;

     Geçen yazım da ilçemizin kaçırılan fırsatlarından birini yazmıştım. Bazı dostlar kaçırdığımız başkaca fırsat var mı? Niçin yazmıyorsun dedi. Ben de cevaben kendisine  Bilsen sormazsın, bilemezsen sorgulayamazsın. Sorgulamazsan inkişaf edemez gelişme gösteremezsin. Bu takdirde de fırsatların artılarından istifade edemezsin diyerek yazacağımı ifade ettim. 

      Yazmalıyım ki, hemşehrilerimiz özellikle de genç arkadaşlarım, değerlendiremediğimiz fırsatların bize nelere mal olduğunu fark etsinler. Bölgede mukim olmanın sorumluluğunu üstlenerek geleceklerine sahip çıksınlar isterim. Yerel  Yönetimlerin her çalışmasını sorgulasınlar, bilsinler ve olumlu yönde katkıda bulunsunlar inşallah, diyerek konuya girelim. 

      2004 – 2009 arası benimde Meclis üyesi olarak bulunduğum belediye yönetim dönemi,  gerçekten o günlerin muktedir Ak Parti gurup Başkan vekili Faruk Bey’in kentin doğusuna, bölgemize olan ilgisi takdir-i şayan. Orhangazi ilçesi belediye başkanının Ankara’da ki yoğun talepleri doğrultusunda TOKİ orada birinci etap konut projesini bitirmiş. Bursa’da  ikinci bir proje için yer arayışı var. Kestel öne çıktı. Kim önerdi? Kim akıl etti? Kim öngördü bilmiyorum. Ama cidden teşekkür ederiz, kendi adıma ben müteşekkirim. Çünkü…

        Bugün simge halinde gözümüzün önünde duran, Bursa’mızın her hakim noktasından bakıldığında ilçemizi fark ettiren 1650 den fazla konutun bulunduğu, yaklaşık 10.000 hemşehrimizin yaşadığı ESENTEPE mahallemiz bu surette oluşmuştur. İlçemizin sosyo-kültürel dönüşümüne olumlu yönde ciddi katkısı vardır. Devam edeceğine de inanıyorum, hissediyorum. 

      Bölgede yaklaşık 220 dönümlük hazine arazisinde bulunan ilçemizin çöplük alanının bu vesile ile ortadan kaldırılması mümkün olmuştur. Vahşi depolama tarzı kullanılan çöplükten, hem çirkin görüntü, hem çirkin koku ve hem de bilumum olumsuz haşeratın bertaraf edilmesi sağlanmıştır. Bu bile bir başarıdır, iyi olmuştur. Ancak, ilçemizin önemli bir fırsatı daha kaçırılmıştır. Nasıl yani diyorsunuz, anlatıyorum, işte yazıyorum. 

      Bizden birisinin, hele de belediye başkanının böyle bir projeyi hayal edebildiğini sanmıyorum. Ancak aynı partinin iktidarında, hele de o günkü Ak Parti grup başkanvekilinin güçlü yaptırım kabiliyetini ilçemiz için kullanamadığımızı biliyorum. Kaçırılan FIRSAT ve FERASET’sizlik bu diyorum. Bilinsin istiyorum. 

      Keşke belediye başkanın talebi üzerine o gün 40 -45 bin TL belediye bütçesine masraf yazarak, kaydı olmayan hazine arazisine tapu çıkarttırmasaydık. Öncelikle arazinin belediyemize geçirilmesini başarabilseydik diyorum. Sayın başkana defalarca bizzat ben kendim araziyi önce belediyemize alalım, sonra plan değişikliği yapalım ısrarında bulundum.                                         

      Bunu başarabilirdik. Çünkü iktidar bizdeydi. Parti Genel sekreteri ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır bey, Parti grub Başkan vekili, Faruk Çelik bey Bursa Milletvekilleri idiler. Aynı zamanda efsane belediye Başkanımız merhum Mehmet Erol, büyüğümüzün yakın dostu Sayın Cemil Çiçek bey de TBMM Meclis başkanı idi. Ki, kendisi efsane başkanın arzusu üzerine Yener’in Belediye başkanlığını diğer aday adayları Arif Kaya, Eyüp Gökten, Mustafa Alkan, Zafer YILDIZ ve Şemsettin Hacıoğlu’nun önüne geçirmişti. Yani, Ankara’da kopartılamayacak dal, ulaşılamayacak hedef yoktu. Ancak ilçemizde “At binenin, Kılıç kuşananın” ata sözünü yerine getirecek, tuttuğunu koparabilecek bir İlçe başkanı, belediye başkanı yoktu.   

      Cengiz Bayrak, arkadaşımız belediye Başkan yardımcısı olarak başkanın direktifleri icabı görevli olarak Milli Emlakta işlemleri takip ediyordu.  Belediye başkanı çöp alanı olduğu İçin ucuz bir fiyata araziyi (250Tl/m2) belediyeye alacağımıza inanıyordu. Milli emlak arazinin imara açılmasını talep etmiş. 15 kat olarak imara açtık. Bu kez ita amiri fiyatı doğru yere oturttu. Fiyat (17,500 TL/m2) olarak doğrulandı. Bu kez total rakam ise, Kestel belediye bütçesinin yarısı kadar oldu. Tabiki araziyi belediye alamadı. Yeri kaçırdık. TOKİ yeri sahiplendi. Bizde masraf yaptık. 

     Oysa önce yeri almalıydık.  İmar planını gerçekleştirip sonrada  TOKİ ile anlaşmalıydık. %10 pay olsa 165 den, %20 pay olsa 330 dan fazla konut belediyenin olabilirdi/olmalıydı. İşte o zaman kentsel dönüşüm çok kolay gerçekleştirilebilirdi. İşte kaçan büyük FIRSAT ve FERASET siz yönetim boşluğu.  

      MMT ye dikkat. Maske, Mesafe, Temizlik. 

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla  kalın.   Mutlu  olun. 

Share
1335 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...