logo

18 Mayıs 2021

FEODAL VE KAPİTALİST


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

İnsanlar, ilkel toplumdan, köleci topluma, feodal topluma, kapitalist topluma geçiş yaptı. Sosyalist toplum hayali kuruluyor. Türkiye’de feodal toplumdan kapitalist topluma geçiş yapmak isteniyor. Demokrasi, kapitalist toplum kuralıdır. Feodal toplumda, demokrasi yoktur.

Feodal toplumda, ibadet için çalışmaya ara verilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi karışık kullanılır. Kapitalist toplumda, ibadet için çalışmaya ara verilmez. İbadet, çalışma sonuna ertelenir. Dini bilgi ve dünya bilgisi ayrı ayrı kullanılır. Dini bilgiyle ibadet edilir. Dünya yaşantısı için, dünya bilgisi kullanılır.

Dini bilgi ve dünya bilgisi, iki ayrı bilgi türü olur. Dünyaya, iki bilgi türü ile bakılır. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısı olur. Bilgi türüyle davranış oluşturmak gerekir. Dini bilgiyle ibadet edilir. Dünya bilgisiyle dünyaya uyum hareketleri yapılır. İbadet için dini bilgiye göre giyinilir. Dünya işleri için, dünya bilgisiyle giyinilir. Dini bilgi, kalıplaşmış bilgidir. Dünya bilgisi, değişen şartların değişen bilgisidir. Dünya bilgisiyle değişen şartlara göre giyinilir.

Ehli Beyt inancı, Hazreti Muhammet ve ailesini anlatır. Feodal yaşantıyı anlatır. Sünni Tarikatlar, Hazreti Muhammet ve Dört Halife dönemini anlatır. Feodal yaşantıyı anlatır.

Feodal toplum kurallarına göre yaşayan liderlere, Demirel, Erbakan, Türkeş, Haydar Baş örnektir. Dini bilgiyle dünya bilgisini karışık kullanırlar. Dini bilgiyi ve dünya bilgisini ayrı ayrı kullanmak, kapitalizm ve demokrasi kuralıdır.

Popülizm, demokrasiye zarar veren özellikler taşır. Ailede ve aile bağı ile kullanılan unvanlar kullanılır. Ana, baba, bacı, kardeş, kardeşiniz, kardeşlerim gibi unvanlar kullanılır. Demokraside, isim ve soyadı kullanılır.

Demirel, “çoban sülü, barajlar kıralı, baba” unvanlarını kullandı. Çiller, “ana, bacı” unvanlarını kullandı. Erbakan, mücahit unvanını kullandı. İbadet için çalışmaya ara verdi. Seçim çalışmaları sırasında, meydanda halkın önünde namaz kıldı. Kudüs şehrini ve “Mescidi Aksa” yı sembol yaptı. Dini semboller kullandı. Demokraside, dini semboller kullanılmaz. Türkeş, “Başbuğ” unvanını kullandı. Bu unvan, feodal topluma ait bir unvandır. Ecevit, “Karaoğlan” unvanını kullandı.

Yaşar Nuri Öztürk gibi kişiler, dini bilgiyle her şeyi değerlendirdiler. Dini bilgiyle ibadet kurallarının anlatılması gerekir. Fetva, dini bilginin ibadet kuralları için verilir. Camilerde vaaz ve hutbe, ibadet kurallarıyla ilgili olur.

Dünya yaşantısı için, ibadethane dışında, dünya bilgisiyle değerlendirme yapılır. İbadethanede, siyasi amaçlı gıyabında cenaze namazı kılınması, dini bilginin dünya bilgisine karıştırılması olur. Siyasi amaçlı toplantıların, ibadethane dışında, dünya bilgisiyle yapılması gerekir.

Siyasi liderlerin karşılanması sırasında, dua ile kurban kesilmesi, dini bilginin dünya bilgisine karıştırılması olur. Kapitalist toplum ve demokraside siyaset, dünya bilgisiyle yapılır.

Feodal toplum kurallarıyla yaşayanlar, kapitalist topluma ve demokrasiye zarar verir. Kuralsızlık, sistemi çalışamaz hale getirir.

Share
108 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...