logo

18 Mayıs 2021

FEODAL VE KAPİTALİST


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

İnsanlar, ilkel toplumdan, köleci topluma, feodal topluma, kapitalist topluma geçiş yaptı. Sosyalist toplum hayali kuruluyor. Türkiye’de feodal toplumdan kapitalist topluma geçiş yapmak isteniyor. Demokrasi, kapitalist toplum kuralıdır. Feodal toplumda, demokrasi yoktur.

Feodal toplumda, ibadet için çalışmaya ara verilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi karışık kullanılır. Kapitalist toplumda, ibadet için çalışmaya ara verilmez. İbadet, çalışma sonuna ertelenir. Dini bilgi ve dünya bilgisi ayrı ayrı kullanılır. Dini bilgiyle ibadet edilir. Dünya yaşantısı için, dünya bilgisi kullanılır.

Dini bilgi ve dünya bilgisi, iki ayrı bilgi türü olur. Dünyaya, iki bilgi türü ile bakılır. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısı olur. Bilgi türüyle davranış oluşturmak gerekir. Dini bilgiyle ibadet edilir. Dünya bilgisiyle dünyaya uyum hareketleri yapılır. İbadet için dini bilgiye göre giyinilir. Dünya işleri için, dünya bilgisiyle giyinilir. Dini bilgi, kalıplaşmış bilgidir. Dünya bilgisi, değişen şartların değişen bilgisidir. Dünya bilgisiyle değişen şartlara göre giyinilir.

Ehli Beyt inancı, Hazreti Muhammet ve ailesini anlatır. Feodal yaşantıyı anlatır. Sünni Tarikatlar, Hazreti Muhammet ve Dört Halife dönemini anlatır. Feodal yaşantıyı anlatır.

Feodal toplum kurallarına göre yaşayan liderlere, Demirel, Erbakan, Türkeş, Haydar Baş örnektir. Dini bilgiyle dünya bilgisini karışık kullanırlar. Dini bilgiyi ve dünya bilgisini ayrı ayrı kullanmak, kapitalizm ve demokrasi kuralıdır.

Popülizm, demokrasiye zarar veren özellikler taşır. Ailede ve aile bağı ile kullanılan unvanlar kullanılır. Ana, baba, bacı, kardeş, kardeşiniz, kardeşlerim gibi unvanlar kullanılır. Demokraside, isim ve soyadı kullanılır.

Demirel, “çoban sülü, barajlar kıralı, baba” unvanlarını kullandı. Çiller, “ana, bacı” unvanlarını kullandı. Erbakan, mücahit unvanını kullandı. İbadet için çalışmaya ara verdi. Seçim çalışmaları sırasında, meydanda halkın önünde namaz kıldı. Kudüs şehrini ve “Mescidi Aksa” yı sembol yaptı. Dini semboller kullandı. Demokraside, dini semboller kullanılmaz. Türkeş, “Başbuğ” unvanını kullandı. Bu unvan, feodal topluma ait bir unvandır. Ecevit, “Karaoğlan” unvanını kullandı.

Yaşar Nuri Öztürk gibi kişiler, dini bilgiyle her şeyi değerlendirdiler. Dini bilgiyle ibadet kurallarının anlatılması gerekir. Fetva, dini bilginin ibadet kuralları için verilir. Camilerde vaaz ve hutbe, ibadet kurallarıyla ilgili olur.

Dünya yaşantısı için, ibadethane dışında, dünya bilgisiyle değerlendirme yapılır. İbadethanede, siyasi amaçlı gıyabında cenaze namazı kılınması, dini bilginin dünya bilgisine karıştırılması olur. Siyasi amaçlı toplantıların, ibadethane dışında, dünya bilgisiyle yapılması gerekir.

Siyasi liderlerin karşılanması sırasında, dua ile kurban kesilmesi, dini bilginin dünya bilgisine karıştırılması olur. Kapitalist toplum ve demokraside siyaset, dünya bilgisiyle yapılır.

Feodal toplum kurallarıyla yaşayanlar, kapitalist topluma ve demokrasiye zarar verir. Kuralsızlık, sistemi çalışamaz hale getirir.

Share
207 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...