logo

18 Mayıs 2021

FEODAL VE KAPİTALİST


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

İnsanlar, ilkel toplumdan, köleci topluma, feodal topluma, kapitalist topluma geçiş yaptı. Sosyalist toplum hayali kuruluyor. Türkiye’de feodal toplumdan kapitalist topluma geçiş yapmak isteniyor. Demokrasi, kapitalist toplum kuralıdır. Feodal toplumda, demokrasi yoktur.

Feodal toplumda, ibadet için çalışmaya ara verilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi karışık kullanılır. Kapitalist toplumda, ibadet için çalışmaya ara verilmez. İbadet, çalışma sonuna ertelenir. Dini bilgi ve dünya bilgisi ayrı ayrı kullanılır. Dini bilgiyle ibadet edilir. Dünya yaşantısı için, dünya bilgisi kullanılır.

Dini bilgi ve dünya bilgisi, iki ayrı bilgi türü olur. Dünyaya, iki bilgi türü ile bakılır. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısı olur. Bilgi türüyle davranış oluşturmak gerekir. Dini bilgiyle ibadet edilir. Dünya bilgisiyle dünyaya uyum hareketleri yapılır. İbadet için dini bilgiye göre giyinilir. Dünya işleri için, dünya bilgisiyle giyinilir. Dini bilgi, kalıplaşmış bilgidir. Dünya bilgisi, değişen şartların değişen bilgisidir. Dünya bilgisiyle değişen şartlara göre giyinilir.

Ehli Beyt inancı, Hazreti Muhammet ve ailesini anlatır. Feodal yaşantıyı anlatır. Sünni Tarikatlar, Hazreti Muhammet ve Dört Halife dönemini anlatır. Feodal yaşantıyı anlatır.

Feodal toplum kurallarına göre yaşayan liderlere, Demirel, Erbakan, Türkeş, Haydar Baş örnektir. Dini bilgiyle dünya bilgisini karışık kullanırlar. Dini bilgiyi ve dünya bilgisini ayrı ayrı kullanmak, kapitalizm ve demokrasi kuralıdır.

Popülizm, demokrasiye zarar veren özellikler taşır. Ailede ve aile bağı ile kullanılan unvanlar kullanılır. Ana, baba, bacı, kardeş, kardeşiniz, kardeşlerim gibi unvanlar kullanılır. Demokraside, isim ve soyadı kullanılır.

Demirel, “çoban sülü, barajlar kıralı, baba” unvanlarını kullandı. Çiller, “ana, bacı” unvanlarını kullandı. Erbakan, mücahit unvanını kullandı. İbadet için çalışmaya ara verdi. Seçim çalışmaları sırasında, meydanda halkın önünde namaz kıldı. Kudüs şehrini ve “Mescidi Aksa” yı sembol yaptı. Dini semboller kullandı. Demokraside, dini semboller kullanılmaz. Türkeş, “Başbuğ” unvanını kullandı. Bu unvan, feodal topluma ait bir unvandır. Ecevit, “Karaoğlan” unvanını kullandı.

Yaşar Nuri Öztürk gibi kişiler, dini bilgiyle her şeyi değerlendirdiler. Dini bilgiyle ibadet kurallarının anlatılması gerekir. Fetva, dini bilginin ibadet kuralları için verilir. Camilerde vaaz ve hutbe, ibadet kurallarıyla ilgili olur.

Dünya yaşantısı için, ibadethane dışında, dünya bilgisiyle değerlendirme yapılır. İbadethanede, siyasi amaçlı gıyabında cenaze namazı kılınması, dini bilginin dünya bilgisine karıştırılması olur. Siyasi amaçlı toplantıların, ibadethane dışında, dünya bilgisiyle yapılması gerekir.

Siyasi liderlerin karşılanması sırasında, dua ile kurban kesilmesi, dini bilginin dünya bilgisine karıştırılması olur. Kapitalist toplum ve demokraside siyaset, dünya bilgisiyle yapılır.

Feodal toplum kurallarıyla yaşayanlar, kapitalist topluma ve demokrasiye zarar verir. Kuralsızlık, sistemi çalışamaz hale getirir.

Share
155 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...