logo

17 Şubat 2020

FİDAN – SÜS BİTKİSİ KOOPERTİF


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

      Bu kez sizlere ilçemizin lokomotifi olduğuna inandığım, bir sektörden haberler ve ilgili düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Ancak, çok kapsamlı olan bu konuyu bir kaç bölümde, müteakip yazılarımda aktarabilirim.

      Kanaatimce ilçemizin bu önemli ve değerli sektörünü çalışanları dışında (ben dahil) kimse fark etmiyor/etmedi. Benim de önemsediğin ve uzun zamandır takip ettiğim (İnternationale Planzen Messe) IPM- ESSEN  Uluslararası Süs bitkileri ve fidancılık Fuarı geçen haftalarda 28 Ocak-1 Şubat 2020 tarihlerinde Almanya’nın Essen kentinde gerçekleşti. Geçen Yıl 2019 IPM-ESSEN fuarına, İlçemizdeki Fidancılık ve Süs Bitkileri Kooperatifinin kıymetli Başkanı Ali Güner bey kardeşimin çabaları sonucunda 10 kadar fidan üreticisi arkadaşımız, ilk defa bu fuara Ziyaretçi grup olarak katılım gösterdiler.  Gerçi selef belediye başkanı Yener Acar belediye olarak Vize konusundaki desteğini vermiş, Ancak Meclisin Oybirliğiyle aldığı Sponsorluk kararını uygulamamıştı. Fidanci üreticisi arkadaşlar  vize için zorlanmadılar. Yurt dışı deneyimlerini arttırmış, dünyanın bu alandaki çalışmalarını yerinde gözlemlemiş oldular.  Bazı şeyler kataloglardan görüldüğü veya bilgisayar ekranlarından araştırıldığı kadar yeterli görselliği sağlamıyor. Canlı canlı bitkileri, görerek, dokunarak, yaşayarak hissettiler. Böyle bir organizasyon daha önceleri benim başkanlık makamından Çok kez talebim olduğu halde başaramamıştım. Bu anlamda bugünkü yönetimi ve değerli başkanlarını kutlarım.

      Maalesef bu yılki 2020 IPM-ESSEN fuarına da katılmak arzusu İle hareket eden kooperatif yönetimi, Belediye başkanından talepleri üzerine gerekli desteği almışlarsa da fuar ziyaretini organize edemediler. çünkü….

       Gerekçesini bilemediğimiz sebeple üst idari birimler 65-70 bin kişilik Kestel ilçemizin 25 kişilik seçilmiş Belediye Meclisinin konu ilgili kararını yok varsayarak, uygun görüş vermemişler. Demokratik olmadığını düşündüğüm bu uygulama sonucu Fidancı arkadaşlarımız organizasyonu yapamadılar. Katılım sağlayamadılar.

       Uluslararası olmasa bile, Kooperatifimizin yerel, bölgesel fuarlarda belediyemizle birlikte tüm ilçe üreticilerine sahip çıkarak ortak sergi standı açmalarını arzu ederim. Hem gerekli ve hem de çok önemli görüyorum. Mutlaka başarılmalıdır. Aile işletmeciliğinden çıkılarak profesyonelleşme veya Kooperatif marifetiyle büyümek mümkündür. Haydi sevgili başkanlar iş size düşüyor. Top sizde.  Fidancılar heyecanla bekliyorlar.  Un  var ,  Şeker var,  kap kacak tencere hazır,  Esnaf ocak başında işaret bekliyor. Pas bekliyor. Neden helva yapılamıyor. Neden İlçe daha fazla istifade edemiyor. İlçe halkı olarak, Gol sevinci yaşamak, yada Helva yemek istiyoruz diyorlar.

       Ancak yine de Belediye başkanı Önder Tanır, yanına Başkan yardımcısı Hasan Aras ve Park Bahçeler Müdürümüz Zir. Müh. Ali Cebeci’yi de alarak  Fuara gitmiş, İlçemiz için faydalı olacağını düşündüğüm kısa bir seyahat yapmıştır. İnşallah katkılarını üretici Fidancılar ve ilçemiz görecektir.  Bu sektöre yönelik yapılacak her türlü desteğin ilçemizin motor gücünü artıracağına inancım tamdır. Gerçekten istihdama katkısını olacağını görmek gerek. Gerçekten ilçemizin tanıtımı için gereklidir. Mali olarak hem Fidancı hem de diğer ilçe esnafının gelir düzeyinin artmasına vesile olacaktır. Arazi hazır, toprak mümbit, nem mevcut, klima harika, yeterli planlı su var. Tecrübe birikimi mevcut.

     Eeee… ne bekliyoruz.  Önder ve örnek gerekiyor.

     Değerli Büyüğüm, Eski Büyükşehir  Belediye Başkanımız Erdem SAKER’in Eko haber gazetesindeki köşe yazısında örnek göstermiş. Nitelikli Kooperatifleşme. Anlatmış, Hollanda’dan rakamlar vermiş. Diyor ki, 17 milyonluk nüfusa sahip olan Hollanda çiçek soğanı, süsbitkileri ve fidan üretimi ihracatından 9,5 milyar Euro, Sebze İhracatından 7,3 milyar  € ve Meyve ihracatından da 6,2 milyar € ciro yaparak ikinci sıradaki yerini nitelikli Kooperatifleşme ile korumuş. Bu konuyu ileride işleyeceğim inşallah.

        Konumuza dönersek, geçenlerde ülkemize ziyarette bulunan kardeş ülke Özbekistanlı işadamları kentimizi ziyaret ederler. Bölgemizin evladı  BTSO başkanımız İbrahim Burkay bey, ziraat ile uğraşan Özbek misafirleri Kooperatif başkanı Ali Güner ile buluşturur. Ali başkanda Stratejik olarak bir şekilde bu dostları ilçemize, Araziye çekmeyi başarır misafir eder. Ev sahipliği yapar. Ne olmuş?  İşte Sonuç. İlçemizden Kooperatif eliyle yaklaşık 400.000 USD lık ihracaat.

       Önümüzdeki hafta yükleme başlıyor.  Gelecek yazımda bunu anlatacağım. Hazzını yaşayacağım. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Kutluyorum. Helal sana başkan süpersin. Durmak yok, Yürümeyeceğiz koşacağız. Çok çalışacağız. Aydınlık güzel günler ileride, önünüzde.

      Gününüz Keyifli.  Bereketli Olsun.

      Sağlıcakla kalın, Mutlu olun.

Share
2576 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...