logo

14 Mart 2021

FIRSATLAR ve FERASET


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar;

      Sizlerle buluşmak gerçekten beni sevindiriyor. Sizlerden geri dönüşler için çok teşekkür ederim. Böylece bölgemizdeki bir çok şeyden beraberce haberimiz oluyor. Sizlerden ricam olsun, etrafınızda tespit ettiğiniz güzellikleri veya olumsuzlukları bildirirseniz çok memnun olurum. Hatta, fotoğraflayıp gönderin ki, daha doğru bilgiler edinelim. Döküman ve belge ile desteklerseniz harika olur. Tabii ki yaşanmış olan bölgedeki hatıralarınız da çok değerlidir. Belki de artık mahalle olarak tanımlanan, köylerimizdeki büyüklerimizden, yaşlılarımızdan dinlediğimiz veya dinleyeceğimiz çok kıymetli öğretici, eğitici, bilgilendirici anektodlar vardır. Aktarırsanız yazarız, paylaşırız. Belki sevincimiz olur. Belki umudumuz olur. Geleceğimizi aydınlatacak hedefimiz olur. 

      Bazen de üzüntümüz olur, diyeyim ve bir tanesini anlatayım.  Benim de Meclis üyesi olarak sorumlu olduğum, içinde bulunduğum 2004-2009 döneminde yapılan bir ciddi hatayı aktarayım. Bilmeyenler çoğunluktadır çünkü. Duyanlar da duymayanlara aktarsınlar. 

      Kestel, potansiyeli hala çok büyük ve güçlü olan bir ilçemizdir. Biz Kestel’liler olarak nasıl heder edildiğini fark edemiyoruz, bilemiyoruz. Özellikle genç arkadaşlarım, geleceğimizin teminatı olan kardeşlerim bilsinler isterim.  

     Gölgesi büyük, ancak kendisi küçük olanlar, her zaman ve her yerde nasıl zarar verebiliyorlar anlayalım, düşünelim. Bazen yapılan hatalar düzeltilemiyor, tamir edilemiyor. Şimdi sizlere yaşadığım bir belediyemiz meclis kararından bahsedeceğim. Sorumluluğumdan bende oluşturduğu, halen ızdırabını yaşadığım olumsuz değişiklikten bahsedeceğim. 

      Bana göre, Kestel’in gelişimde kanaatimce çok önemli olabilecek bir fırsattı, bu kaçırıldı. Kestel böylesi bir fırsatı tekrar bulabilir mi bilmiyorum. Ancak, her biri böylesi kıymetli, anlamlı fırsatlar halen bölgemizde var. Yeter ki, biz bilenlere danışalım. Sosyal, kültürel, bilimsel olarak bu konularda çalışanları, konusunda uzmanlaşmış kişileri bulalım, görevlendirelim, danışalım.  

      Meraklandınız değil mi ? 

      Tam tarihini ve toplantı sayısını hatırlamıyorum. Ancak, ilk altı aylık zaman diliminde idi. Seçildik, seçimler bitti. Mecliste anlamsız % 10 barajını aşabilmiş sırasıyla, AKP (Ak-parti), DP (Demokrat Parti), CHP (Cumhuriyet Halk Partisi), ve ANAP (Anavatan Partisi) olarak dört parti temsil ediliyor. Kestel’in nüfusu 50 binden az. Dolayısıyla Belediye Meclis üye sayımız 15. Ak Parti 7, DP 4, CHP 3, ANAP 1 üye ile temsil ediliyor. 

       Gelelim saadete, ben diyeyim beş, siz deyin altıncı meclis toplantısı ben sıkıntılıyım. Hiç doğru görmediğim bir karar geçecek Kestel adına üzgünüm. Kendi partimde konuyu muhalif görünmemek için hararetle savunamadım. Çünkü arkadaşlar beni tarzımla, kimliğimle henüz tanımıyorlar, ben onları henüz iyi tanıyamadım. Başkana düşündüklerimi, inandıklarımı söylüyorum. Maalesef farklı bakıyor. Zaten beni kabullenemedi.  Ama konu önemli. CHP li Meclisüyesi, Kestel’in has evladı vizyon sahibi arkadaşım Osman Fahri Ünal’a konuyu anlattım. Sağolsun konuyu hemen kavradı ve destek verdi. Ama üç üyelik guruplar. Hatırladığım kadarı ile DP çekimser kaldı. Meclisin bence en kıymetlisi(*) olan ANAP lı, değerli Arkadaşım Emin Akay’ın o gün nasıl oy kullandığını hatırlamıyorum. Kendisi (*2400 kusur oyla seçildiği için en kıymetli)

      Eveeet. Eller havaya Yener Başkanın isteği oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Ve Kestel II. Sanayii bölgesinin batısındaki Üç-ge fabrikasının olduğu yerden, yani Kestel kavşağının kuzeyinden, ovaya doğru devam etmesi planmış, Uludağ caddesinin devamı 60 m lik ÇEVRE YOLU BAĞLANTI AKSI yok edildi. Gerekçesini Halef Başkan biliyor. Meclis üyeleri bilmiyor, en azından ben bilmiyorum. Güya Karayolları Bölge müdürlüğü talep yazısı göndermiş. İşte şimdi FERASET diyorum. Üzülüyorum. Kim Başkanı ikna etti veya yönlendirdi bilmiyorum, bilemem. Başkana sorun isterseniz. 

     Dağın ardını görebilmektir FERASET. Yarın olabilecekleri bugünden düşünmektir FERASET.  FERASET en azından bilene, uzmana danışmaktır.  Diğer kaçırdıklarımızı ve mevcut FIRSATLAR’ ı da ileride paylaşacağım, yazacağım.   

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla kalın.  Huzurlu  olun. 

Share
1387 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...