logo

14 Mart 2021

FIRSATLAR ve FERASET


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar;

      Sizlerle buluşmak gerçekten beni sevindiriyor. Sizlerden geri dönüşler için çok teşekkür ederim. Böylece bölgemizdeki bir çok şeyden beraberce haberimiz oluyor. Sizlerden ricam olsun, etrafınızda tespit ettiğiniz güzellikleri veya olumsuzlukları bildirirseniz çok memnun olurum. Hatta, fotoğraflayıp gönderin ki, daha doğru bilgiler edinelim. Döküman ve belge ile desteklerseniz harika olur. Tabii ki yaşanmış olan bölgedeki hatıralarınız da çok değerlidir. Belki de artık mahalle olarak tanımlanan, köylerimizdeki büyüklerimizden, yaşlılarımızdan dinlediğimiz veya dinleyeceğimiz çok kıymetli öğretici, eğitici, bilgilendirici anektodlar vardır. Aktarırsanız yazarız, paylaşırız. Belki sevincimiz olur. Belki umudumuz olur. Geleceğimizi aydınlatacak hedefimiz olur. 

      Bazen de üzüntümüz olur, diyeyim ve bir tanesini anlatayım.  Benim de Meclis üyesi olarak sorumlu olduğum, içinde bulunduğum 2004-2009 döneminde yapılan bir ciddi hatayı aktarayım. Bilmeyenler çoğunluktadır çünkü. Duyanlar da duymayanlara aktarsınlar. 

      Kestel, potansiyeli hala çok büyük ve güçlü olan bir ilçemizdir. Biz Kestel’liler olarak nasıl heder edildiğini fark edemiyoruz, bilemiyoruz. Özellikle genç arkadaşlarım, geleceğimizin teminatı olan kardeşlerim bilsinler isterim.  

     Gölgesi büyük, ancak kendisi küçük olanlar, her zaman ve her yerde nasıl zarar verebiliyorlar anlayalım, düşünelim. Bazen yapılan hatalar düzeltilemiyor, tamir edilemiyor. Şimdi sizlere yaşadığım bir belediyemiz meclis kararından bahsedeceğim. Sorumluluğumdan bende oluşturduğu, halen ızdırabını yaşadığım olumsuz değişiklikten bahsedeceğim. 

      Bana göre, Kestel’in gelişimde kanaatimce çok önemli olabilecek bir fırsattı, bu kaçırıldı. Kestel böylesi bir fırsatı tekrar bulabilir mi bilmiyorum. Ancak, her biri böylesi kıymetli, anlamlı fırsatlar halen bölgemizde var. Yeter ki, biz bilenlere danışalım. Sosyal, kültürel, bilimsel olarak bu konularda çalışanları, konusunda uzmanlaşmış kişileri bulalım, görevlendirelim, danışalım.  

      Meraklandınız değil mi ? 

      Tam tarihini ve toplantı sayısını hatırlamıyorum. Ancak, ilk altı aylık zaman diliminde idi. Seçildik, seçimler bitti. Mecliste anlamsız % 10 barajını aşabilmiş sırasıyla, AKP (Ak-parti), DP (Demokrat Parti), CHP (Cumhuriyet Halk Partisi), ve ANAP (Anavatan Partisi) olarak dört parti temsil ediliyor. Kestel’in nüfusu 50 binden az. Dolayısıyla Belediye Meclis üye sayımız 15. Ak Parti 7, DP 4, CHP 3, ANAP 1 üye ile temsil ediliyor. 

       Gelelim saadete, ben diyeyim beş, siz deyin altıncı meclis toplantısı ben sıkıntılıyım. Hiç doğru görmediğim bir karar geçecek Kestel adına üzgünüm. Kendi partimde konuyu muhalif görünmemek için hararetle savunamadım. Çünkü arkadaşlar beni tarzımla, kimliğimle henüz tanımıyorlar, ben onları henüz iyi tanıyamadım. Başkana düşündüklerimi, inandıklarımı söylüyorum. Maalesef farklı bakıyor. Zaten beni kabullenemedi.  Ama konu önemli. CHP li Meclisüyesi, Kestel’in has evladı vizyon sahibi arkadaşım Osman Fahri Ünal’a konuyu anlattım. Sağolsun konuyu hemen kavradı ve destek verdi. Ama üç üyelik guruplar. Hatırladığım kadarı ile DP çekimser kaldı. Meclisin bence en kıymetlisi(*) olan ANAP lı, değerli Arkadaşım Emin Akay’ın o gün nasıl oy kullandığını hatırlamıyorum. Kendisi (*2400 kusur oyla seçildiği için en kıymetli)

      Eveeet. Eller havaya Yener Başkanın isteği oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Ve Kestel II. Sanayii bölgesinin batısındaki Üç-ge fabrikasının olduğu yerden, yani Kestel kavşağının kuzeyinden, ovaya doğru devam etmesi planmış, Uludağ caddesinin devamı 60 m lik ÇEVRE YOLU BAĞLANTI AKSI yok edildi. Gerekçesini Halef Başkan biliyor. Meclis üyeleri bilmiyor, en azından ben bilmiyorum. Güya Karayolları Bölge müdürlüğü talep yazısı göndermiş. İşte şimdi FERASET diyorum. Üzülüyorum. Kim Başkanı ikna etti veya yönlendirdi bilmiyorum, bilemem. Başkana sorun isterseniz. 

     Dağın ardını görebilmektir FERASET. Yarın olabilecekleri bugünden düşünmektir FERASET.  FERASET en azından bilene, uzmana danışmaktır.  Diğer kaçırdıklarımızı ve mevcut FIRSATLAR’ ı da ileride paylaşacağım, yazacağım.   

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla kalın.  Huzurlu  olun. 

Share
1341 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...