logo

FOTOFEST’TE FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

[Fotoröportaj] Ezidi Sürgünü Ezidiler, Işid’in vahşi saldırılarından kaçmak için Şengal’de dağlara sığındılar. Yazın kavurucu sıcağı altında uzun bir süre yardım bekleyen halktan susuzluktan ve açlık sebebiyle ölenler oldu. Bu göç, insanların kendi hayatlarını kurtarmak için yapılan zorunlu bir göçtü. Arkalarında yaşadıkları kenti ve evlerini bırakan bu insanlar, ellerinde bir kaç litre su ve üç beş eşya ile Türkiye sınırına göçe başladılar. Kavurucu sıcak altında günlerce yürüyen insanlar yeterli kalabalık sağlandığında Türkiye sınırına daha yakın bir bölgeye araçlarla getirildiler. Burada barınma ve yemek ihtiyaçları ile bir gün daha bekletiliyordu. Ertesi gün hamile kadınların ve çocukların çok fazla olduğu gruplar, kayalık ve dağlık alanda araçların çıkamayacağı yerlerde zorlu bir yolculuğa başladılar.Sarp kayalıklarda zorlanan yaşlılar katır ve battaniyeler ile bazıları da kendi çocuklarının sırtında taşındı. En büyük sorunlarından biri su ihtiyacıydı.  Türkiye’ye ulaşan Ezidilere bölge halkı yardım etti. Ezidiler için sınıra kadar toprak yollardan traktörlerle içme suyu taşındı.Yine bölge halkının araçları vasıtasıyla taşınıp okullara yerleştirilen insanlar, burada kamplar oluşturulana dek yerleşmeye başladılar. Kuzey ırak / Eylül 2014 Kurtuluş Arı

[Fotoröportaj] Ezidi Sürgünü
Ezidiler, Işid’in vahşi saldırılarından kaçmak için Şengal’de dağlara sığındılar. Yazın kavurucu sıcağı altında uzun bir süre yardım bekleyen halktan susuzluktan ve açlık sebebiyle ölenler oldu.
Bu göç, insanların kendi hayatlarını kurtarmak için yapılan zorunlu bir göçtü. Arkalarında yaşadıkları kenti ve evlerini bırakan bu insanlar, ellerinde bir kaç litre su ve üç beş eşya ile Türkiye sınırına göçe başladılar.
Kavurucu sıcak altında günlerce yürüyen insanlar yeterli kalabalık sağlandığında Türkiye sınırına daha yakın bir bölgeye araçlarla getirildiler. Burada barınma ve yemek ihtiyaçları ile bir gün daha bekletiliyordu.
Ertesi gün hamile kadınların ve çocukların çok fazla olduğu gruplar, kayalık ve dağlık alanda araçların çıkamayacağı yerlerde zorlu bir yolculuğa başladılar.Sarp kayalıklarda zorlanan yaşlılar katır ve battaniyeler ile bazıları da kendi çocuklarının sırtında taşındı. En büyük sorunlarından biri su ihtiyacıydı.
Türkiye’ye ulaşan Ezidilere bölge halkı yardım etti. Ezidiler için sınıra kadar toprak yollardan traktörlerle içme suyu taşındı.Yine bölge halkının araçları vasıtasıyla taşınıp okullara yerleştirilen insanlar, burada kamplar oluşturulana dek yerleşmeye başladılar.
Kuzey ırak / Eylül 2014
Kurtuluş Arı


BursaFotoFest kapsamında yapılan ve 5 kıtadan 1406 fotoğrafın katıldığı ‘göç’ temalı fotoğraf yarışmasının kazananları belli oldu.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve BUFSAD işbirliğiyle düzenlenen ‘5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali’ (BursaFotoFest), kapsamında yapılan ‘Göç temalı uluslararası fotoğraf yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. 27 ülkeden 399 fotoğrafçının 1406 eserle başvurduğu yarışmada 19 eser dereceye girdi, 39 fotoğraf ise sergilenmeye değer görüldü. Jüri üyeliklerini İzzet Keribar, Hasan Şenyüksel, Ercan Aslan, Doç. Dr. Ozan Bilgiseren, Neslişah H. Erbey Kuşku, Sibel Emniyet ve Meral Kuru’nun oluşturduğu yarışmada Türkiye’nin Bursa ilinden başvuru gerçekleştiren Çağdaş Erdoğan ‘Yeni Yaşam’ adlı eseri ile birinci oldu. İstanbul’dan katılan Kurtuluş Arı ‘Ezidi Göçü’ isimli fotoğrafı ile ikinci, yine İstanbul’dan katılan Emin Özmen ise ‘Araf’ isimli fotoğrafı ile üçüncü oldu. Vatandaşlar, sergileme alan fotoğraflar için www.bursaphotofest.org adresinden detaylı bilgiye ulaşabilir. Birincinin 4 bin, ikincinin 3 bin, üçüncünün 2 bin dolar kazandığı yarışmada mansiyon ödülü ise 500 dolar.
Yarışma sonucu
“Göç” Temalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması
UPI Altın Madalya – Çağdaş Erdoğan – Bursa/Türkiye
UPI Gümüş Madalya – Kurtuluş Arı – İstanbul/Türkiye
UPI Bronz Madalya – Emin Özmen – İstanbul/Türkiye
Mansiyon 1 – Şahin Avcı – Şanlıurfa/Türkiye
Mansiyon 2 – Socrates Baltagiannis / Yunanistan
Mansiyon 3 – Halil Fidan – Şanlıurfa/Türkiye
Mansiyon 4 – Chrysi Giannakoudi / Yunanistan
Mansiyon 5 – Mustafa Yalçın / Fransa
Mansiyon 6 – Abdullah Çoşkun – İstanbul/Türkiye

Yarışma özel ödülü: Oğuz İpçi (Türkiye), Socrates Baltagiannis (Yunanistan), İsmail İkiz (Türkiye), Ali İhsan Öztürk (Türkiye), Andrei Pungovschi (Romanya), İlhan Baştopçu (Türkiye), Abdullah İnat (Türkiye), Burak Berberoğlu (Türkiye), Özge Elif Kızıl (Türkiye), Thomas Campean (Romanya).

Share
287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?