logo

15 Eylül 2021

Gaflet ve delalet uykusu


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kendisini müslüman olarak gösterme çabası içinde olan toplumların hepsi, yaptıklarından ve yapılanlardan gafil durumdalar. 

     Yakın tarihimizdeki yaşanan olayları irdelersek  yapılan bir çok şeye anlam vermek mümkün değil. Şöyle biraz aklımıza danışıp düşünelim, Amerika’nın başını çektiği emperyalist güçlerin Irak’a, Afganistan’a saldırıp işgal etmesinin insanlığa ne gibi yararı oldu. Keza, Libya’ya havadan bomba yağdırıp,  Muammer Kaddafi’nin vahşice şehit edilmesinin bize ne  faydası oldu..?

     Yıllardır, Suriye topraklarında sürdürülen  savaş niçin yapılıyor  Bugün islam coğrafyasında yapılan savaşlara, “savaş” demek insanın aklıyla alay etmektir.

     Eskiden iki ordu savaşırdı, savaş kurallarını usulüne uygun daha iyi uygulayan kazanırdı. Şimdi ordu falan yok emperyalist devletler, havadan ve karadan gelişmiş silahlarla zayıf toplumların ülkelerini  bombalıyorlar asker, sivil, yaşlı, çocuk gözetmeksizin herkesi vahşice katlediyorlar, evlerini barklarını yakıp  yıkıyorlar, doğasını tahrip ediyorlar, doğadaki bir çok canlıyı yok ediyorlar. Onların kuklası devletlerin başındaki uşakları yöneticilerde din, mezhep, ırk gibi toplumların hassasiyetlerini istismar edip fitne ve fesat yoluyla insanların soyut nedenler yüzünden birbirini öldürmesine aracılık yapıyorlar. Yıllardır, özellikle islam coğrafyasında çok büyük vahşet yaşanıyor. Bugüne kadar kullandığımız hiç bir yöntem  sorunu çözemediği gibi ,sorunlar daha çoğalıyor.

     Bu kör düğümü çözmenin çaresi, gaflet ve delalet uykusundan uyanmak gerekir.

İnsanlığın içine girdiği bu çıkmaza çözüm olacak yeni bir arayışın peşine düşersek, yeni bir umut yaratmak mümkün olabilir.

     Benim düşüncem  aklını kullanmaya, düşünmeye, bu vahşetten bir an  önce kurtulmaya  en acil ve en çok, islam toplumlarının ihtiyacı var.

Share
99 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...