logo

15 Eylül 2021

Gaflet ve delalet uykusu


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kendisini müslüman olarak gösterme çabası içinde olan toplumların hepsi, yaptıklarından ve yapılanlardan gafil durumdalar. 

     Yakın tarihimizdeki yaşanan olayları irdelersek  yapılan bir çok şeye anlam vermek mümkün değil. Şöyle biraz aklımıza danışıp düşünelim, Amerika’nın başını çektiği emperyalist güçlerin Irak’a, Afganistan’a saldırıp işgal etmesinin insanlığa ne gibi yararı oldu. Keza, Libya’ya havadan bomba yağdırıp,  Muammer Kaddafi’nin vahşice şehit edilmesinin bize ne  faydası oldu..?

     Yıllardır, Suriye topraklarında sürdürülen  savaş niçin yapılıyor  Bugün islam coğrafyasında yapılan savaşlara, “savaş” demek insanın aklıyla alay etmektir.

     Eskiden iki ordu savaşırdı, savaş kurallarını usulüne uygun daha iyi uygulayan kazanırdı. Şimdi ordu falan yok emperyalist devletler, havadan ve karadan gelişmiş silahlarla zayıf toplumların ülkelerini  bombalıyorlar asker, sivil, yaşlı, çocuk gözetmeksizin herkesi vahşice katlediyorlar, evlerini barklarını yakıp  yıkıyorlar, doğasını tahrip ediyorlar, doğadaki bir çok canlıyı yok ediyorlar. Onların kuklası devletlerin başındaki uşakları yöneticilerde din, mezhep, ırk gibi toplumların hassasiyetlerini istismar edip fitne ve fesat yoluyla insanların soyut nedenler yüzünden birbirini öldürmesine aracılık yapıyorlar. Yıllardır, özellikle islam coğrafyasında çok büyük vahşet yaşanıyor. Bugüne kadar kullandığımız hiç bir yöntem  sorunu çözemediği gibi ,sorunlar daha çoğalıyor.

     Bu kör düğümü çözmenin çaresi, gaflet ve delalet uykusundan uyanmak gerekir.

İnsanlığın içine girdiği bu çıkmaza çözüm olacak yeni bir arayışın peşine düşersek, yeni bir umut yaratmak mümkün olabilir.

     Benim düşüncem  aklını kullanmaya, düşünmeye, bu vahşetten bir an  önce kurtulmaya  en acil ve en çok, islam toplumlarının ihtiyacı var.

Share
369 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...