logo

15 Eylül 2021

Gaflet ve delalet uykusu


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kendisini müslüman olarak gösterme çabası içinde olan toplumların hepsi, yaptıklarından ve yapılanlardan gafil durumdalar. 

     Yakın tarihimizdeki yaşanan olayları irdelersek  yapılan bir çok şeye anlam vermek mümkün değil. Şöyle biraz aklımıza danışıp düşünelim, Amerika’nın başını çektiği emperyalist güçlerin Irak’a, Afganistan’a saldırıp işgal etmesinin insanlığa ne gibi yararı oldu. Keza, Libya’ya havadan bomba yağdırıp,  Muammer Kaddafi’nin vahşice şehit edilmesinin bize ne  faydası oldu..?

     Yıllardır, Suriye topraklarında sürdürülen  savaş niçin yapılıyor  Bugün islam coğrafyasında yapılan savaşlara, “savaş” demek insanın aklıyla alay etmektir.

     Eskiden iki ordu savaşırdı, savaş kurallarını usulüne uygun daha iyi uygulayan kazanırdı. Şimdi ordu falan yok emperyalist devletler, havadan ve karadan gelişmiş silahlarla zayıf toplumların ülkelerini  bombalıyorlar asker, sivil, yaşlı, çocuk gözetmeksizin herkesi vahşice katlediyorlar, evlerini barklarını yakıp  yıkıyorlar, doğasını tahrip ediyorlar, doğadaki bir çok canlıyı yok ediyorlar. Onların kuklası devletlerin başındaki uşakları yöneticilerde din, mezhep, ırk gibi toplumların hassasiyetlerini istismar edip fitne ve fesat yoluyla insanların soyut nedenler yüzünden birbirini öldürmesine aracılık yapıyorlar. Yıllardır, özellikle islam coğrafyasında çok büyük vahşet yaşanıyor. Bugüne kadar kullandığımız hiç bir yöntem  sorunu çözemediği gibi ,sorunlar daha çoğalıyor.

     Bu kör düğümü çözmenin çaresi, gaflet ve delalet uykusundan uyanmak gerekir.

İnsanlığın içine girdiği bu çıkmaza çözüm olacak yeni bir arayışın peşine düşersek, yeni bir umut yaratmak mümkün olabilir.

     Benim düşüncem  aklını kullanmaya, düşünmeye, bu vahşetten bir an  önce kurtulmaya  en acil ve en çok, islam toplumlarının ihtiyacı var.

Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...