logo

GAZETECİLİĞİ AYAKLAR ALTINDAN KURTARIN

rmzn
İlçemizde yaşanan güzelliklerin yanı sıra, sıkıntıları, krizleri ve yanlışları da gazetemizde her zaman yazarak, yapılanların yersiz olduğu konusunda kamuoyunu bilgilendirip, dikkatlerini doğru taraflara çekmek için elimizden geleni yıllardan beri yapmaktayız.
Her insan da olduğu gibi, bizlerinde yanlışımızın olduğu dönemler muhakkak olmuştur. Bunun içinde, özür dilemekten hiçbir zaman gocunmadık, gocunmayız da…
19 yıldan beri, yeri geldi hafta da 3 gün, yeri geldi 2 gün, yeri geldi her hafta yayınlanan gazetemiz yakında 20. yaşına basacak.
Sanılmasın ki, askerliği geldi…
Bu süre zarfında, sayamayacağım bir sürü gazete ve dergi seçimler arefesin de ortaya çıkıp, seçim sonrasında kapanmıştır.
Bu konuda en yakın takipçimiz olan Kervan gazetesini, sürekliliğinden dolayı tebrik eder, yayın hayatının devamını dilerim.
Kısa bir süre önce, büyük bir iddia ile ortaya çıkan ve fotokopi gazeteciliği yapan, Denge adındaki gazetenin “biz günlük yayın yaparız, çuval dolusu reklama para vermeye son” diyerek, ortadan kaybolması da, seçimlerde ortaya çıkan gazeteler gibidir…
Duyduk, şimdi Bursa’da “metro hattı” adında, bir gazete çıkarıp, Osmangazi metro durağında gelen giden vatandaşlara ücretsiz dağıtılıyormuş.
Basın camiasında, iş hayatı zig-zaglarla geçen Özkay Çakal arkadaşımızın CHP’ye üye olması ve akabinde, CHP’nin kendi gazetesini (Kestel Halk), çıkarması ve aldığım duyumlara göre, 700 lira maaş alması, gazeteciliğin ne kadar ucuz ve ayaklar altına alındığının basit bir göstergesidir.
Yıllarca Bursa basınında, güzel mevkilerde görev yapmış bu arkadaşımızın hak etmiş olduğu Sarı Basın kartının da elinden alınmasına rağmen, yeni aracının ön camında basın kartının renkli fotokopisini yapıştırıp gezmesi de, ayrı bir muammadır.
Bu konuda yetkililerin, görevlerini yapacaklarından en ufak bir şüphemiz yoktur.
Gazeteciliğin ayaklar altından kaldırılması için, bu arkadaşımızın gereğini yapacağını umuyor, metro hattının devamını diliyorum.
Aksi halde;
Gidilen aydınlık yolların, sonu karanlıktır…
KESTEL BİTTİ, SIRA OSMANGAZİ’DE…
Çok kısa bir zamana kadar, ilçemizde yerel seçimlerin iddialı ismi olan ve bir anda parlayan yıldızın söndüğü CHP’de mevcut meclis üyelerinden bazıları, kendileri için yer aramaya başladılar bile…
Bazı meclis üyelerinin istifaları kabul edilmezken, bazıları da bayramdan sonraya istifa etmeye hazırlanıyor.
Tüm bunlar CHP meclis üyeleri arasında yaşanırken, adı Kestel’de CHP ile özdeşleşmiş olan Şükrü Aksu’nun da, Osmangazi’den Belediye meclis üyesi olabilmek için yoğun bir çaba ve mesai harcadığı son gelen bilgiler arasında yerini alıyor.
Mustafa Şenyurt’a olan yakınlığıyla bilinen Şükrü Aksu’nun, Kestel’den sonra Osmangazi meclisine girmek için çaba harcadığını duyan siyasiler, “Kestel’de yer bulamayınca, şansını başka ilçelerde denemeye çalışıyor” olarak yorumladılar.
Bakalım Aksu, Osmangazi meclis listesinde yer bulabilecek mi..?
Ya da,
Osmangazi CHP teşkilata Şükrü Aksu’ya böyle şans verir mi..?
Göreceğiz…
Her yer Kestel, Her yer Ak Güvercin..!
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, toplumun gözünde; dürüst, güvenilir, ayrımcılık yapmayan biri olarak gözükse de, Ak Güvercin parkında yapmış olduğu ayrımcılık, Acar’ın dürüst ve çalışkanlığını sekteye uğratmıştır.
Acar’ın Güvercin parkında yapmış olduğu ayrımcılık, ülkemizde yaşanan Gezi parkı eylemlerinin, ilçemizde de yaşanmasını istiyor gibi kararlar alması, piknikçileri rahatsız etmekte.
Kendisinden önceki başkan Ergün Aksoy, tarafından ilçemize kazandırılan, Ak Güvercin parkı mesire alanının tel örgülerle bölünmesi, insanları ötekileştirme yoluna gidilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.
Bu konuda, Nilüfer belediyesinin yapmış olduğu, Atatürk Orman Parkını örnek gösteren piknikçiler, başkan Acar’ın bu yasakçı zihniyete son vererek, tel örgülerin kaldırılması isteniyor.
Ak Güvercin parkındaki her ağacı kendilerinin suladığını, ağaçların gölgesinde sefa sürme hakları olduğunu belirten Ak güvercin parkı müdavimleri; “Acar’ı biz AKP içerisinde biraz daha özgürlükçü bilirdik. Görüyoruz ki, partinin tavanındaki zihniyet ne ise, tabanda ve Acar’da da aynı” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.
Öte yandan, 14 yıldan beri bu parkta en ufak bir olayın yaşanmaması, huzurun tek adresi olarak bilinmesi, herkesin kardeşçe birbirlerine saygılı olduğu burada, insanları ayıran zihniyetin ve amacın ne olduğu ise düşündürücüdür.
Yener Acar, tarafından buraya böyle bir yasaklama ve tel örgüsü çekilirken, bu parkın müdavimlerinden olan CHP Meclis üyelerinin de konuya sessiz kalması da, CHP’liler buraya, bu şekilde onay veriyor yorumlarına neden olmakta.
Seçilenlerin, seçenleri koyun yerine koyduğu, ben istediğimi yaparım zihniyetinin ön plana daha çok çıktığı şu günlerde, tüm sivil toplum kuruluşları, partiler, dernekler ve kimseden ses çıkmaması, sindirilmişliğin bir göstergesinden başka bir şey değildir.
Gezi parkı heyeti gibi, bir heyet oluşturulmaya çalışıldığı, Ak Güvercin parkı heyetinin yakın bir zaman içinde Acar’ı ziyaret edip, yapılan yanlıştan geri dönmesi için uyarılacağı, uyarıya cevap vermediği taktirde, Kestel’de ve Ak Güvercin parkında, Gezi parkında olduğu gibi eylemler yapılacağı ifade ediliyor.
Sonucu bekleyip göreceğiz.
Her yer Taksim, Her yer direniş derken…
Her yer Kestel, Her yer Ak Güvercin demeyiz umarım…
Kalın Sağlıcakla…

Share
134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?