logo

Gazetemiz 19 Yaşında…

Yıl 1994. Şubat ayında, Yine soğuk bir kış günü; imkânsızlıklardan imkân yaratılarak Kestel Yöre Gazetesi ilk sayısı ile okuyucusuna ulaştı. Farklı bir çizgi izleyeceğini daha ilk sayısından itibaren hissettirmeye başlayan Kestel Yöre’nin topluma kendini kabul ettirmesi elbette kolay olmadı. “Seçim gazetesi, yakında kapanır” yakıştırmaları altında yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen, Kestel Yöre Gazetesi, 1995 yılında birinci, 96’da ikinci derken, her gün biraz daha büyüyen ve topluma kendini kabul ettiren bir gazete oldu.
Kurulduğu günden 2003 yılının Aralık ayına kadar tipo tekniği ile yayınlanan Gazetemiz büyük fedakarlıkların neticesinde geçte olsa ofset sistemine geçmeyi başardı. Her ne olursa olsun yayın politikasından taviz vermeyen gazetemiz, elbette bazılarını rahatsız etti. 1994 yılından başlamak üzere bir çok defa “yok etme” hareketlerine maruz kalan Kestel Yöre, azimliliği ve cesaretli duruşu sayesinde, yok etme politikalarını bertaraf etmeyi başardı.
Ama bizimle sürekli uğraşan karanlık zihniyetler şunu göz ardı ettiler: Yok etme hareketleri, bizlerin Kestel’e olan bağlılığını ve işe daha fazla sahiplenmemizi sağladı. Doğruları ortaya koyan, yeri geldiğinde genel iktidarı, yeri geldiğinde muhalefeti eleştirmekten çekinmeyen, herkesin “padişahım sen çok yaşa, sen ne yaparsan en iyisini yaparsın!” mantığıyla hareket ettiği bir ortamda, tüm yanlışları belgelerle kamuoyuna yansıtan Kestel Yöre, bugün geldiği noktada insanların güvendiği, dert ve sıkıntılarını anlattığı bir gazete olmuştur.
Dile kolay tam 18 yıl geride kaldı. Bu 18 yıl boyunca gazetemize emek veren yazarlarımız, dağıtım yapan elemanlarımız, muhabirlerimiz, büyük fedakarlıklarda bulundular. Onlara buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gecesi-gündüzü, bayramı-tatili olmayan bir meslek dalında 18 yıl süreklilik arz etmenin kolay olmadığının bilinmesini istiyoruz.
Bu duygular içerisinde gazetemizin bugünlere gelmesinde bizlerden desteklerini esirgemeyen siz değerli okuyucu ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz.
Sizlerin desteğiyle, KESTEL YÖRE emin adımlarla, dik durarak yoluna devam edecektir.
Kalın Sağlıcakla…
Röportajdan öne çıkanlar
Kervan Gazetesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz, röportajlar devam ediyor. Buna son olarak, geçtiğimiz gün Kestel Belediye Başkanı Yener Acar ile yaptığımız röportaj eklendi.
Salı günü saat: 10:00 da başkan Acar’ın makamında gerçekleştirdiğimiz röportaj, 2.5 saat sürdü. Röportaj esnasında, başkanın başka hiçbir şeyle ilgilenmemesi, kendisine gelen telefonlara dahi bakmadan, sürekli bizim sorduğumuz sorulara muhatap olması gözlerimizden kaçmayan ayrı bir detaydı.
Polemik yaşamak istemediğini dile getiren Acar, Belediye başkanı olduğunda 7 yaşında olan kızının şimdilerde ise, 17 yaşında olduğunu ifade ederek, gerekirse başkanlığı düşünmem bile. Koltuklara yapışmayı seven bir kişi değilim. Sevdiğim ilçemizi benden bir adım daha ileriye götüreceğine inandığım kim olursa, bilgi, birikim ve deneyimlerimi onunla severek paylaşmaktan yanayım diyerek, Görev istenmez verilir, felsefesinden yanayım diyor.
“Aday mısınız..?” sorumuza kesin ve net cevap vermeyen Acar, kimsenin düşüncesini ve hevesini kursağında bırakmak istemem. İsteyen herkes aday adaylığı için başvuru da bulunur. Benim adayım ya da, aday değilim demem için henüz erken. Zamanı geldiğinde görev verildiğinde, üstümüze düşeni yaparız.
Geçmiş yıllara göre, kendine güveni olduğundan fazla, koltuğa gözü doymuş, hırslarından kendini kurtarmış bir başkan kimliği ile karşımıza çıkan Başkan Acar, sorulan tüm sorulara içtenlikle cevaplar vermeyi ihmal etmedi.
Muhalefet meclis üyeleri ile de uyum içerisinde çalıştıklarını belirten Acar, “Muhalefetteki arkadaşlarımıza desteklerinden dolayı her zaman teşekkür etmişimdir. Kestel’in menfaatleri noktasında her zaman yanımızda olmuşlardır” diyen Acar, İlçe nüfusunun, köylerin mahalle olmasıyla birlikte 50 bine yaklaşmasına az kaldı. Ben buradan sizlerin aracılığıyla muhtarlarımıza sesleniyorum. Bursa da oturan vatandaşlarımızın ikametlerini köylerimizde yazdırmak, ilçemizin menfaatine olacaktır. Hem iller bankasından alınan paramız artacak, hem de 15 olan meclis üyesi sayımız 25’e yükselecektir. Bu konuyu göz ardı etmemelerini istiyorum” dedi.
Sinan Keleş ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz röportajın ayrıntılarını 4.ve 5. sayfamızda okuyabilirsiniz. Ortaklaşa gerçekleştireceğimiz röportajlar, ilerleyen günlerde de devam edecektir.

Share
232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?