logo

29 Nisan 2022

Gazimiz Uğurlandı


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular

      Saygıdeğer Dostlar. 

      Milletimiz şehitlik ve gazilik payesini çok müstesna bir makam olarak algılar ve bilir. Şehitlik bu milletin en büyük değer verdiği bir payedir. 

       Ancak GAZİ onurlandırılmış asker demektir. Osmanlı döneminde savaşa girmiş, savaşmış olanlara  ALP denirken, cumhuriyet sonrası Alp yerine GAZİ ifadesi kullanılmaya başlanmıştır. 

      Herhangi bir savaşa girmiş asker şehit olmadan dönmüşse GAZİ denmiştir. Ancak bazı kavramları doğru kullanmak gerek. Şöyle ki; herhangi bir cephede savaşmış ancak yaralanmadan, vücudunda kalıcı bir tahribata uğramadan dönen Gazilerimize MUHARİP GAZİ denir. Diğer bir durumda da, savaş veya askeri bir sorumluluk sonucu ağır vücut hasarı alan Gazilerimize MALÜL GAZİ diyoruz. Devletimizin ilgili birimleri böyle bir tanımlamayı uygun görmüşler. 

      Bu yazıma konu teşkil eden husus, Anne dedemin köyü olan Sayfiyedeki  Gazimizin defin merasimidir. İlçemizde  iki MALÜL GAZİ’miz var olduğunu biliyor muydunuz?  Onlardan biri olan Malül Kıbrıs Gazimiz ALİ KİBAR ağabeyimizi  18 Nisan 2022 Pazartesi günü ebedi istirahatgahına tevdi ettik. 

     Yoğun yağmur altındaki merasime Kaymakam beyimiz, Belediye başkanı, Jandarma komutanımızda katıldılar. Sosyal hizmetler müdürümüz Akan bey de, Müftümüzde ve çok kalabalık bir cemaat defin merasiminde hazırdı. Namazlarımızıda Müftümüze uyarak eda ettik. GAZİMİZİ Allah yerinde dinlendirsin,  ruhu şad olsun.

    İlçemizde, bölgemizde bildiğim tek Kıbrıs MALÜL GAZİSİ ALİ KİBAR abimizdi.Kendisine asker olarak 20 Temmuz 1974 yılında  katılmış olduğu Kıbrıs Barış harekatında aldığı yaralanma,  GAZİ sıfatı kazandırmıştır. Bayramlarda ve özel günlerde Gazilik şeref beratını onurla ceketine iliştirir, öyle gelirdi köy kahvesine. 

      Kestel’in içinde ikamet eden diğer Malül Gazimize de sağlıklı, hayırlı uzun ömürler diliyorum. 

      İlçemizde 32 MUHARİP GAZİ’miz  1 de MALÜL GAZİ’miz olmak üzere toplam 33 Gazimizin var olduğunu bilmenizi isterim. İkisi Kore, biri Güneydoğu, diğer kalan otuzu da Kıbrıs Gazisi olarak kayıtlardalar. Bu millet onlara minnet borçludur. Her birisi bizim için ayrı bir değerdirler. 

     Bu vesile ile öğrenmiş olduğum bir gerçekliği buradan üzülerek dikkatlerinize sunarım. Maalesef Gazilerimize takdim edilen maaşlarda büyük farklar var. Keşke bir ayrım olmasa, herbiri farklı maaş almasa diye düşünüyorum ve bu haksızlığın giderilmesini arzu ederim. 

     Ancak iki Muharib Gazimizden  özellikle bahsetmek isterim. İlerlemiş yaşlarına rağmen, yakınlarının himayesinde hayatlarına devam ediyorlar. Kendilerine hayırlı ömürler niyaz ediyorum. Dua ediyorum. 

        Gerçi Babasultan köyümüz eşrafından olan Muhterem Muharip Kore Gazimiz AZİZ AVCI amcamız yaklaşık bir ay kadar önce ciddi manada bir rahatsızlık geçirdi, yakınlarını korkuttu. Ama şimdi sapa sağlam. Tedavi sonrası tekrar sağlığına kavuştu. Ellerinden öpüyorum, saygı ve selamlarımla Bayramını kutluyorum. 

      Diğer Muharib Kore Gazimiz HALİL DÜLGER amcamız 1930 doğumlu. En yaşlı Gazimiz. Vani Mehmet mahallesinde ikamet ediyor. Kızı ve damadı Ali Alkoç beyin yakın ilgileri var. Rabbim ağız tadını bozmasın, hayırlı ömürler versin dilerim. Ellerinden öpüyorum, saygıyla Bayramını kutluyorum. 

       Hepinizin BAYRAMI’nı kutluyorum. 

       Gününüz neşeli bereketli geçsin. 

       Sağlıcakla kalın. Huzurlu olun. 

Share
434 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...