logo

03 Şubat 2021

GELEN GİDENİ ARATIYOR


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili okurlar, hazine ve maliyenin başına hala ortalarda görünmeyen damadın yerine Lütfü Elvan getirildi. Geçenlerde bir açıklaması var evlere şenlik, evet bu konuları iyi bilmeyenler bunu anlamayıp, güzel bir şey zannedebilirler. Ama, biraz anlayanlar yemez kimse insanımızı bu kadar aptal yerine koymamalı ayıptır.

     Bütçe açığı nedir, nedir biliyor musunuz yönetememektir, hesapsızlıktır, başarısızlıktır, çok özel durumlarda yaşanabilecek  mesela deprem, su baskını gibi doğal afetler olur ki, hesapta olmadığı için açık verebilirsin, gerçi bunlar için bile bütçede kenarda bir para tutulur vardı da kefen parası gibi bir şey. Kıbrıs savaşında bile el sürülmemişti o paraya, oda uçtu gitti.

     Bütçe açığını şöyle anlatırsak aslında çok daha kolay anlaşılacak. Bir aileniz var, baba ve anne çalışıyor yıllık gelirleri, atıyorum 100 bin tl. oturup hesap yapıyorlar, kiramız yıllık 20 bin tl, çocukların eğitim giderleri 10 bin tl., elektrik, su, gaz gibi sabit gideri  10 bin tl., gıda, temizlik, kıyafet gideri 50 bin tl. ne yaptı toplamda 90 bin tl. kalan 10 bin.tl.de tatildi, eğlenceydi dersek, 100 bin denk geldi. Yani bütçe açık vermedi, denk bütçe oldu ama eve her hangi bir eşya alamadınız koltuk takımı, buzdolabı, tv. gibi eğer alsaydınız bütçe açık verecekti o zaman, devlet gibi para basma veya vergi koyma gibi şansınız olmadığı için kredi çekip veya bir tanıdıktan borç alıp borçlanacaktınız.

     Aslında bu kadar basit gelişmiş ülkeler asla bütçede açık vermezler. Çünkü, hesaplarını iyi yaparlar ve o nedenle gelişmişler ve zengin olmuşlardır. Şimdi gelelim sn. Elvan’ın söylediklerine 2020 yılında hedeflenen bütçe açığı 239 milyar idi. Fakat, yine yapılan yanlış hesaplar sayesinde 172 milyar olarak gerçekleşti sn. Elvan, “66,5 milyar lira tasarruf sağladık” dedi inanılır gibi değil. Demek ki bütçe açığı 239 milyar değil de 439 milyar olarak açıklansaydı bu defa 266,5 milyar tl. tasarruf sağlamış olacaktık her halde ne tasarrufu kardeşim bütçe açığından bahsediyoruz tasarruf harcamamakla olur mesela sarayın yıllık gideri 100 TL’dir sen 80 tl. Harcayıp 20 TL. arttırıp hazineye iade edersen bunun adı tasarruftur.

     Borçlanma limitleri ’de aşıldı kanuna göre hükümetler daha fazla borçlanamaz, bunun için meclisten onay alınması gerekiyor ne yazık ki meclise soran bile olmadı kanunmuş, hukukmuş hepsi hikaye kimseye sorma, kafana göre borçlan…

     Böyle bir yönetim şekli olmaz öyle bir hale geldi ’ki denetleme mekanizması diye bir şey kalmadı, hiç kimse bu olanlar  beni ilgilendirmez diyemez bütün bu farklar bizlerin cebinden çıkıyor bütçeden son model lüx araçlara, yapılan ve yapılmakta olan saraylara,  geçmediğimiz köprüye, yola, tünele, gitmediğimiz hastanelere, uçmadığımız hava meydanlarına millet bahçelerine bunlar gibi bir çok şeye ayrılan para bu vatandaşın cebinden çıkıyor, toplanan bu kadar paranın nereye harcandığının hesabı mutlaka verilmeli..

ADALET VE EŞİTLİK

Dostlar bu Adalet ve hukuku denen şey tabi’ki hepimize lazım ama inanın en fazla onu yok sayıp çiğneyenlere lazım oluyor sonunda neyse konumuz AŞI’da adalet ve eşitlik. Sekiz milyon Suriye’li vatandaş dahil 176 milyon doz aşıya ihtiyacımız var şu ana kadar gelen aşı 3 milyon yani 1,5 milyon kişi aşılanabilecek, ülkenin nüfusu 88 milyon.

Aşı takvimine göre ki aslında böyle bir takvimde açıklanamadı bizim yaptığımız hesaplara göre desek daha doğru olacak biz 60 yaş grubuna sıra eylül sonu gibi gelecek diye düşünüyorum, neyse ölen ölür kalan sağlar bizimdir diyeceğiz, yaşasın maske ve kolonya….

Bu AŞI’yı kimler öncelikli olacak kimler daha sonra olacak işin eşitlik ve Adalet bölümü burada başlıyor bakın görün ne gariplikler yaşanacak. Tabi’ki en öncelikli fedakar ve risk altındaki sağlıkçılar sırasıyla huzur evlerinde kalan yaşlılarımız, madenciler gibi sıralanıyor gidiyor. Torpili olan adamını bulan  olacak bu AŞI yı, tabi’ki akşam üstü p.yerlerinde veya çöplerin içinde yiyecek toplamaya çalışanlar olamayacak, hayvan ,et, hububat ve saman ithal edenler olacak bu aşıyı ama bu ithalatlar nedeniyle malı para etmeyip  tarlasına, traktörüne, evine  haciz konulan çiftçi olamayacak, asgari ücretli işçi ve % 8 zam alan emekli ve memur olamayacak sırasını bekleyecek kusura da bakmayacaklar yani yıllardır söyleneni duymazdan, yaşananı görmezden geldin saf, temiz kalpli yurdum insanı acı ama yaşayarak öğreneceksin söyleyecek başka bir şey yok.

C.Bşk. nı aşı olmak için Şehir hastanesine gidiyor onlarca araçlık konvoy ve hafta sonu Ankara trafiği yine felç,ne gerek var buna anlamak mümkün değil, sarayında personeli ve cihazları ile eksiksiz küçük bir hastane olduğunu bilmeyen yok daha ekonomik olmazmıydı.Bir eleştiride herkesin önüne geçip başkalarının hakkını kullanması hiç hoş olmadı, böyle örnek olunmaz, yandaş medya halkı teşvik etmek için diyor geç onu kardeşim iyide diyelim teşvik olduk peki AŞI nerede.

İngiltere,Almanya,Rusya aşıyı ürettiler buna rağmen İngiltere kraliçesi ve başbakanı ,Almanya C.Bşk. nı ve başbakanı Merkel,Rusya devlet başkanı Putin ve bunların sağlık bakanları AŞI olmadılar ki nüfuslarına yetecek çok fazla aşıları olduğu halde nedenmi sıralarının gelmesini bekliyorlar da ondan, topluma böyle örnek olunur’da ondan.sn. K.Kılıçdaroğlu’da bu yolu seçtiği için onu’da kutlamak lazım.

Sn. Erdoğan hep der ya hepimiz ayni gemideyiz iyide tehlike anında gemiyi en son kaptan terk eder ama bu öyle olmadı bizim kaptan filikaya ilk binen oldu ne yazıkki.

HAMSİ YASAĞI

Karadeniz ve ülkemizde balık deyince Hamsi gelir aklımıza bir kültürdür hamsi bol ve ucuz olduğu için gariban dostu idi çorbası,böreği,yahnisi hatta reçeli bil var ama artık öyle değil 40,50 tl. civarı şu an kilosu artık lux oldu.Birde avlanması yasaklandı nedeni boyunun 9 cm. olması gerekiyor ama 6 cm. i geçemiyor yani büyüyemiyor nedenmi beslenemiyor Hamsi.Gündüzleri 60-70 mt.derinlere  inen Hamsi geceleri beslenmek için yukarı çıkar ve kıyılara yanaşır. Gözle görünmeyen planktonlarla  beslenir peki plankton neyle beslenir Karadeniz’e akan derelere sonbaharda dökülüp çürüyen ağaç yapraklarından yani ağaçtan, ormandan dereye, dereden planktona oradan’da Hamsiye kadar devam eden zincirin halkalarında gizlidir bu yaşam.10 Yılda Karadeniz derelerinin üstüne 200 ün üzerinde HES yapıldı toplamda 1700 HES için lisans verildi, bu HES ler yüzünden eko sistem felce uğradı derelerin önü kesildi akışı engellendi o yüzden planktonlar beslenemiyor,azalıyor Hamside yiyecek plankton bulamadığı için beslenip büyüyemiyor.

İlginç olanda HES lerin yapımına izin veren Tarım ve Orman bakanlığı Hamsi’leri korumak içinde yasak getiriyor, gel çık işin içinden..

Share
2284 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...