logo

17 Ocak 2021

GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas  Dostlar;

     Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.

      Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik Meclisi oluşturulmasıdır. Kim teklifi etmiş. Kim önermiş bilmiyorum. Doğru yapmış, iyi yapmış. Belediye Meclisimiz GENÇLİK MECLİSİ oluşturulması kararı almış. İnşallah bunun devamında Kadın Meclisi, Çocuk Meclisi gibi diğer Meclisler de oluşturulur umalım.

        Umalım ki siyasi görüşlerden arınmış bağımsız, sadece KESTEL ve GENÇLİK odaklı değerlendirilebilecek bir Meclis oluşur. İnşallah Kestel’in özü olan eski köyler/yeni mahallelerin  her birinden birer üye, merkez mahallelerden ikişer üye gibi temsil oluşturulur. Cinsiyet, inanç, etnik, yöresel ayrıma bakılmadan KESTEL’Lİ ve GENÇ olmak gerekli şart olur. Dahası olmaz, yeterli olur.

      Onlar adına şimdiden heyecan duyuyorum. Böyle bir meclisin dayanağı olur. Bu dayanağa bağlı olarak bir komisyonca yönetmeliği, yönergesi hazırlanır. Meclisce onaylandıktan sonra yürürlüğe girer.  Kent konseylerinde olduğu gibi. Oluşum gerçekleşir.

      Kestel’imizde ne kadar çok ve önemli konu başlıkları varsa, ki var. Gençlerin penceresinden görünmesi, gösterilmesi, tartışılması, uygun çözümler bulunması doğru olur. Gereklidir de. 

       Sadece Kestelli ve genç olmakla kazanılacak beraberlik ve aidiyet duygusu ayrıca çok değerlidir.  Yarınlarda ilçenin yönetiminde olacak gençlerimiz, bugünden yapılması önceliklendirilmesi lüzum eden konulardan haberdar olacaklardır. Belki çözümlerin fikir paydaşı olacaktırlar.

      Dilerim ve umut ederim, çok değerli Kestel’li  gençlerimiz ilçemize ayrı bir değer katarak hepimizi onurlandıracak çalışmalara imza atsınlar. Oralı, şuralı veya o guruptan, bu guruptan o cu, bu cu olmadan böyle bir meclisin katılımcısı olmakla şereflensinler.

      Buradan yarının kıymetli yöneticilerine, müstakbel Gençlik meclisinin üyelerine sesleniyorum. Geleceğimiz için bazı düşüncelerimi ifade etmek isterim.  İlçemizi uzun bir zamandır yönetenlerin yapmak istediklerinden haberimiz olmadı. Zaten edilgen  olan yönetim üstten gelen talimatlara göre şekillendirildi. Bölgeci bir anlayış ve kayırmacılık aldı yürüdü. Mevcut bugünkü yönetimin ise geçen iki yılık süreye rağmen, var olan dertlere çare üretemediği ortadadır. Üretebileceğine olan inanç hızla erimekte, yok olmaktadır. Sonuç bugün karşılaştıklarımızdır, yaşadıklarımızdır.

     Siyaset çözüm üretmekte kısa kalmıştır. Yönetenler olarak yerel iktidar vizyon yoksunu olarak zaman tüketti. Genel iktidarın rüzgarı ile ayakta kaldı. Onu yönlendirmesi, denetlemesi gereken muhalefet ise alternatif olamadı. İlçe halkı da problemler yumağına dönmüş olan sıkıntıları yaşayarak öğrendi. Çare arıyor. Çıkış yolu aramaktan bunaldı.

      Kime sorarsanız sorunuz. Cevaplar aynıdır.

– Trafik problem olmaktan çıkarılamamıştır.

– Kent içi araç parklanma problemi devamdır.

– Genç işsizlik artarak büyümektedir.

– İstihdamı arttırıcı hiç bir teşvik yoktur.

– Çataltepe büyük sanayi yapılamamaktadır.

– Fidancılar ile ilgili bir çalışma yoktur.

– Kaçak yapılar ve yıkımı büyük bir problemdir.

– Kentsel dönüşüm sınıfta kalmıştır.

– Tarımsal sulama ile ilgili çalışma yapılmamıştır.

– Köylerimiz her yönden sahipsiz kalmıştır.

– BTÜ ilçemize kazandırılmamıştır. Fiyaskodur.   – Kent meydan projesi ikiyıldır konuşulmaktadır.

vs, vs gibi daha onlarca dert sayabilirim.   

      Tabii  yapılanları da takdir etmek gerekir.  Teşekkürde, Hatırlatmakta beis yoktur. Mesela..

– Mükemmel kullanımı olan Belediye binası.

– Örnek alınan Sosyal tesis ve hamam.

– İkincisi yapılan otoparksız Kültür merkezi.

– Değerli bir alana yapılan Devlet hastanesi.

– Plan değiştirilerek  gerçekleşen HRS durağı.

gibi bir yığın eleştiri alan uygulama örnekleri sayabilirim. Bunları kayda geçerek ilgililerin hafızasına ve oluşturulacağına inandığım müstakbel GENÇLİK MECLİSİ üzerinden de KESTELLİ Gençliğin takibine, tartışmasına, istişaresine, meşveretine, dikkatine sunuyorum. Gelecek onlarla, gençlerle daha güzel olacak ümit ediyor ve inanıyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
1554 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...
 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...