logo

17 Ocak 2021

GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas  Dostlar;

     Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.

      Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik Meclisi oluşturulmasıdır. Kim teklifi etmiş. Kim önermiş bilmiyorum. Doğru yapmış, iyi yapmış. Belediye Meclisimiz GENÇLİK MECLİSİ oluşturulması kararı almış. İnşallah bunun devamında Kadın Meclisi, Çocuk Meclisi gibi diğer Meclisler de oluşturulur umalım.

        Umalım ki siyasi görüşlerden arınmış bağımsız, sadece KESTEL ve GENÇLİK odaklı değerlendirilebilecek bir Meclis oluşur. İnşallah Kestel’in özü olan eski köyler/yeni mahallelerin  her birinden birer üye, merkez mahallelerden ikişer üye gibi temsil oluşturulur. Cinsiyet, inanç, etnik, yöresel ayrıma bakılmadan KESTEL’Lİ ve GENÇ olmak gerekli şart olur. Dahası olmaz, yeterli olur.

      Onlar adına şimdiden heyecan duyuyorum. Böyle bir meclisin dayanağı olur. Bu dayanağa bağlı olarak bir komisyonca yönetmeliği, yönergesi hazırlanır. Meclisce onaylandıktan sonra yürürlüğe girer.  Kent konseylerinde olduğu gibi. Oluşum gerçekleşir.

      Kestel’imizde ne kadar çok ve önemli konu başlıkları varsa, ki var. Gençlerin penceresinden görünmesi, gösterilmesi, tartışılması, uygun çözümler bulunması doğru olur. Gereklidir de. 

       Sadece Kestelli ve genç olmakla kazanılacak beraberlik ve aidiyet duygusu ayrıca çok değerlidir.  Yarınlarda ilçenin yönetiminde olacak gençlerimiz, bugünden yapılması önceliklendirilmesi lüzum eden konulardan haberdar olacaklardır. Belki çözümlerin fikir paydaşı olacaktırlar.

      Dilerim ve umut ederim, çok değerli Kestel’li  gençlerimiz ilçemize ayrı bir değer katarak hepimizi onurlandıracak çalışmalara imza atsınlar. Oralı, şuralı veya o guruptan, bu guruptan o cu, bu cu olmadan böyle bir meclisin katılımcısı olmakla şereflensinler.

      Buradan yarının kıymetli yöneticilerine, müstakbel Gençlik meclisinin üyelerine sesleniyorum. Geleceğimiz için bazı düşüncelerimi ifade etmek isterim.  İlçemizi uzun bir zamandır yönetenlerin yapmak istediklerinden haberimiz olmadı. Zaten edilgen  olan yönetim üstten gelen talimatlara göre şekillendirildi. Bölgeci bir anlayış ve kayırmacılık aldı yürüdü. Mevcut bugünkü yönetimin ise geçen iki yılık süreye rağmen, var olan dertlere çare üretemediği ortadadır. Üretebileceğine olan inanç hızla erimekte, yok olmaktadır. Sonuç bugün karşılaştıklarımızdır, yaşadıklarımızdır.

     Siyaset çözüm üretmekte kısa kalmıştır. Yönetenler olarak yerel iktidar vizyon yoksunu olarak zaman tüketti. Genel iktidarın rüzgarı ile ayakta kaldı. Onu yönlendirmesi, denetlemesi gereken muhalefet ise alternatif olamadı. İlçe halkı da problemler yumağına dönmüş olan sıkıntıları yaşayarak öğrendi. Çare arıyor. Çıkış yolu aramaktan bunaldı.

      Kime sorarsanız sorunuz. Cevaplar aynıdır.

– Trafik problem olmaktan çıkarılamamıştır.

– Kent içi araç parklanma problemi devamdır.

– Genç işsizlik artarak büyümektedir.

– İstihdamı arttırıcı hiç bir teşvik yoktur.

– Çataltepe büyük sanayi yapılamamaktadır.

– Fidancılar ile ilgili bir çalışma yoktur.

– Kaçak yapılar ve yıkımı büyük bir problemdir.

– Kentsel dönüşüm sınıfta kalmıştır.

– Tarımsal sulama ile ilgili çalışma yapılmamıştır.

– Köylerimiz her yönden sahipsiz kalmıştır.

– BTÜ ilçemize kazandırılmamıştır. Fiyaskodur.   – Kent meydan projesi ikiyıldır konuşulmaktadır.

vs, vs gibi daha onlarca dert sayabilirim.   

      Tabii  yapılanları da takdir etmek gerekir.  Teşekkürde, Hatırlatmakta beis yoktur. Mesela..

– Mükemmel kullanımı olan Belediye binası.

– Örnek alınan Sosyal tesis ve hamam.

– İkincisi yapılan otoparksız Kültür merkezi.

– Değerli bir alana yapılan Devlet hastanesi.

– Plan değiştirilerek  gerçekleşen HRS durağı.

gibi bir yığın eleştiri alan uygulama örnekleri sayabilirim. Bunları kayda geçerek ilgililerin hafızasına ve oluşturulacağına inandığım müstakbel GENÇLİK MECLİSİ üzerinden de KESTELLİ Gençliğin takibine, tartışmasına, istişaresine, meşveretine, dikkatine sunuyorum. Gelecek onlarla, gençlerle daha güzel olacak ümit ediyor ve inanıyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
1625 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...