logo

13 Nisan 2021

GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar ;

      O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi.  Esnaf mağdur, şaşkın ve kırgın. Güveni yok. 

      Teknik Üniversite, Kentsel dönüşüm, Kestel’in kara noktası Sosyal Tesis, Sembolümüz Kale, İmar barışı ile Kaçamayacak Kaçak yapılar, Kestel’de suyumuzun geleceği, Sanayinin dönüşümü mümkün mü, Kent Konseyi nedir ne yapar, gibi şuan hatırlayamadığımız daha bir çok yazılması gereken konular var. 

      Fakat gündem çok hızlı eksen değiştiriyor. Dikkatlerimizi yönlendiriyor ve yönetiyor. Korona salgını, Ekonomik dert enflasyon, işsizlik, Suriye derdimiz, Doğu Akdeniz, vs derken şimdide gündeme Amiraller ve yansıttıkları üzerinden genel siyaset düşürüldü. Ankara üretiyor maşallah. Ben genele girmeyeceğim yerelde olacağım. Kestel’de kalacağımı en başta beyan etmiştim. 

       Öncelikle bir heyecanımı, sevincimi paylaşacağım. Buradan belediye başkanı Önder  bey kardeşime teşekkür edeceğim, tebrik edeceğim. Çok iyi düşünülmüş, organize edilmiş bir fikir olarak bulduğumu söylemeliyim. İnşallah arzu edilen Gençlik merkezi, olgunlaşır, gelişir, büyür ve faydalı olur. Gençlik önce kendilerine, sonrada çevrelerine ve bölgemize faydalı olurlar. Güzel çalışmalara imza atarlar. 

       Gençlik, bana göre inanılmaz değerlidir. Onların gücümüz, zenginliğimiz, varlığımız,  geleceğimiz kısacası herşeyimiz olduğuna inananlardanım. Onların dinginliği çok önemli. Fiziki sağlıkları, ruhsal derinlikleri, manevi bilgi birikimleri çok kıymetli. Eğitimleri, Öğrenimleri ve iyi yetişmeleri için herşey yapılmalıdır. Ben, şahsım adına yapabileceğim her türlü fedakarlığa hazırım. 

      Sanıyorum 2006 yılıydı. Siyasi çalışmalarım vesilesiyle tanıştığım on onbeş genç arkadaşımla “Gençler buluşuyor” mottosuyla bir organizasyon başlattık. Kestel’de gördüğüm gençler büyüklerin ciddi etkisi altında kalmış, onlar gibi gettolaşmıştılar.  Veya benim gözlemim öğle oluşmuştu. 

      Ayda bir olmak üzere Sarıyer AVM nin kafeteryasında buluşuyorduk. Sohbet ediyor kaynaşıyorduk. Herbiri bir sonraki toplantıya bir arkadaşını dahil etme görevini almıştı. Fakat arkadaş bulamıyorlardı. Dar çevrede kalmıştılar. Nihayet beşinci veya altıncı  toplantımızda sayımız yetmişi geçmişti. Ancak Ak Parti İl başkanımızın ricası üzerine buluşmalarımızı sonlandırdım. Biliyorum birileri serzenişte, şikayette bulunmuş. 

     Gençler, okul arkadaşlıklarından ziyade etnik bölge kültürleri içinde kalmışlar kendilerini aşamamışlardı. Bilecikliler Bileciklilerle, Doğulular doğudan gelinen bölge içindekilerle, muhacirler yeni mahallilerle, yatılı olanlar yurttakilerle kaynaşmış, açılamamışlardı. Zaten Kestel’de onları bir araya getirecek mekanlar yoktu. Sinema salonu, Tiyatro salonu, oyun alanı gezi parkları yoktu. Halen de yok. Organizasyon yapan yok. Hayal edenlerinde maddi gücü yoktu. Meclis üyemiz, değerli arkadaşım, fedakar insan, Sinan Keleş kardeşimin hakkını teslim edelim. O da olmasa Kestel gençliği Tiyatroyu tanımayacak, bilemeyecek. Hasbelkader Üniversiteye gidebilenlerde ilçeden kopuyordu. Nitekim koptular. Şimdikilerde ailelerine mahkumiyeti mecburen kabulleniyorlar. Çünkü istihdam edilecek alanları, imkanları yok. 

     Bu yüzden Önder Başkanı ve fikir veren, görev alan isimsiz kahramanları tebrik ederim, onlara teşekkür ederim. İnşallah düşündükleri gibi başarılı olur, dokunmadık yürek, değmedik genç bırakmazlar. İnşallah Kestel’de onbeş yıl evvel ki Hayallerimden biriydi. Umarım faydalı, verimli olur. Niyaz ederim, Başarılar dilerim. 

      Gönüllü Kestel gençliğini takip edeceğim. Onların güzel yanlarını teşekkürle karşılayacağım. Onları size tanıtacağım. 

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

       Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun. 

Share
279 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...