logo

13 Nisan 2021

GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar ;

      O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi.  Esnaf mağdur, şaşkın ve kırgın. Güveni yok. 

      Teknik Üniversite, Kentsel dönüşüm, Kestel’in kara noktası Sosyal Tesis, Sembolümüz Kale, İmar barışı ile Kaçamayacak Kaçak yapılar, Kestel’de suyumuzun geleceği, Sanayinin dönüşümü mümkün mü, Kent Konseyi nedir ne yapar, gibi şuan hatırlayamadığımız daha bir çok yazılması gereken konular var. 

      Fakat gündem çok hızlı eksen değiştiriyor. Dikkatlerimizi yönlendiriyor ve yönetiyor. Korona salgını, Ekonomik dert enflasyon, işsizlik, Suriye derdimiz, Doğu Akdeniz, vs derken şimdide gündeme Amiraller ve yansıttıkları üzerinden genel siyaset düşürüldü. Ankara üretiyor maşallah. Ben genele girmeyeceğim yerelde olacağım. Kestel’de kalacağımı en başta beyan etmiştim. 

       Öncelikle bir heyecanımı, sevincimi paylaşacağım. Buradan belediye başkanı Önder  bey kardeşime teşekkür edeceğim, tebrik edeceğim. Çok iyi düşünülmüş, organize edilmiş bir fikir olarak bulduğumu söylemeliyim. İnşallah arzu edilen Gençlik merkezi, olgunlaşır, gelişir, büyür ve faydalı olur. Gençlik önce kendilerine, sonrada çevrelerine ve bölgemize faydalı olurlar. Güzel çalışmalara imza atarlar. 

       Gençlik, bana göre inanılmaz değerlidir. Onların gücümüz, zenginliğimiz, varlığımız,  geleceğimiz kısacası herşeyimiz olduğuna inananlardanım. Onların dinginliği çok önemli. Fiziki sağlıkları, ruhsal derinlikleri, manevi bilgi birikimleri çok kıymetli. Eğitimleri, Öğrenimleri ve iyi yetişmeleri için herşey yapılmalıdır. Ben, şahsım adına yapabileceğim her türlü fedakarlığa hazırım. 

      Sanıyorum 2006 yılıydı. Siyasi çalışmalarım vesilesiyle tanıştığım on onbeş genç arkadaşımla “Gençler buluşuyor” mottosuyla bir organizasyon başlattık. Kestel’de gördüğüm gençler büyüklerin ciddi etkisi altında kalmış, onlar gibi gettolaşmıştılar.  Veya benim gözlemim öğle oluşmuştu. 

      Ayda bir olmak üzere Sarıyer AVM nin kafeteryasında buluşuyorduk. Sohbet ediyor kaynaşıyorduk. Herbiri bir sonraki toplantıya bir arkadaşını dahil etme görevini almıştı. Fakat arkadaş bulamıyorlardı. Dar çevrede kalmıştılar. Nihayet beşinci veya altıncı  toplantımızda sayımız yetmişi geçmişti. Ancak Ak Parti İl başkanımızın ricası üzerine buluşmalarımızı sonlandırdım. Biliyorum birileri serzenişte, şikayette bulunmuş. 

     Gençler, okul arkadaşlıklarından ziyade etnik bölge kültürleri içinde kalmışlar kendilerini aşamamışlardı. Bilecikliler Bileciklilerle, Doğulular doğudan gelinen bölge içindekilerle, muhacirler yeni mahallilerle, yatılı olanlar yurttakilerle kaynaşmış, açılamamışlardı. Zaten Kestel’de onları bir araya getirecek mekanlar yoktu. Sinema salonu, Tiyatro salonu, oyun alanı gezi parkları yoktu. Halen de yok. Organizasyon yapan yok. Hayal edenlerinde maddi gücü yoktu. Meclis üyemiz, değerli arkadaşım, fedakar insan, Sinan Keleş kardeşimin hakkını teslim edelim. O da olmasa Kestel gençliği Tiyatroyu tanımayacak, bilemeyecek. Hasbelkader Üniversiteye gidebilenlerde ilçeden kopuyordu. Nitekim koptular. Şimdikilerde ailelerine mahkumiyeti mecburen kabulleniyorlar. Çünkü istihdam edilecek alanları, imkanları yok. 

     Bu yüzden Önder Başkanı ve fikir veren, görev alan isimsiz kahramanları tebrik ederim, onlara teşekkür ederim. İnşallah düşündükleri gibi başarılı olur, dokunmadık yürek, değmedik genç bırakmazlar. İnşallah Kestel’de onbeş yıl evvel ki Hayallerimden biriydi. Umarım faydalı, verimli olur. Niyaz ederim, Başarılar dilerim. 

      Gönüllü Kestel gençliğini takip edeceğim. Onların güzel yanlarını teşekkürle karşılayacağım. Onları size tanıtacağım. 

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

       Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun. 

Share
248 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...