logo

13 Nisan 2021

GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar ;

      O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi.  Esnaf mağdur, şaşkın ve kırgın. Güveni yok. 

      Teknik Üniversite, Kentsel dönüşüm, Kestel’in kara noktası Sosyal Tesis, Sembolümüz Kale, İmar barışı ile Kaçamayacak Kaçak yapılar, Kestel’de suyumuzun geleceği, Sanayinin dönüşümü mümkün mü, Kent Konseyi nedir ne yapar, gibi şuan hatırlayamadığımız daha bir çok yazılması gereken konular var. 

      Fakat gündem çok hızlı eksen değiştiriyor. Dikkatlerimizi yönlendiriyor ve yönetiyor. Korona salgını, Ekonomik dert enflasyon, işsizlik, Suriye derdimiz, Doğu Akdeniz, vs derken şimdide gündeme Amiraller ve yansıttıkları üzerinden genel siyaset düşürüldü. Ankara üretiyor maşallah. Ben genele girmeyeceğim yerelde olacağım. Kestel’de kalacağımı en başta beyan etmiştim. 

       Öncelikle bir heyecanımı, sevincimi paylaşacağım. Buradan belediye başkanı Önder  bey kardeşime teşekkür edeceğim, tebrik edeceğim. Çok iyi düşünülmüş, organize edilmiş bir fikir olarak bulduğumu söylemeliyim. İnşallah arzu edilen Gençlik merkezi, olgunlaşır, gelişir, büyür ve faydalı olur. Gençlik önce kendilerine, sonrada çevrelerine ve bölgemize faydalı olurlar. Güzel çalışmalara imza atarlar. 

       Gençlik, bana göre inanılmaz değerlidir. Onların gücümüz, zenginliğimiz, varlığımız,  geleceğimiz kısacası herşeyimiz olduğuna inananlardanım. Onların dinginliği çok önemli. Fiziki sağlıkları, ruhsal derinlikleri, manevi bilgi birikimleri çok kıymetli. Eğitimleri, Öğrenimleri ve iyi yetişmeleri için herşey yapılmalıdır. Ben, şahsım adına yapabileceğim her türlü fedakarlığa hazırım. 

      Sanıyorum 2006 yılıydı. Siyasi çalışmalarım vesilesiyle tanıştığım on onbeş genç arkadaşımla “Gençler buluşuyor” mottosuyla bir organizasyon başlattık. Kestel’de gördüğüm gençler büyüklerin ciddi etkisi altında kalmış, onlar gibi gettolaşmıştılar.  Veya benim gözlemim öğle oluşmuştu. 

      Ayda bir olmak üzere Sarıyer AVM nin kafeteryasında buluşuyorduk. Sohbet ediyor kaynaşıyorduk. Herbiri bir sonraki toplantıya bir arkadaşını dahil etme görevini almıştı. Fakat arkadaş bulamıyorlardı. Dar çevrede kalmıştılar. Nihayet beşinci veya altıncı  toplantımızda sayımız yetmişi geçmişti. Ancak Ak Parti İl başkanımızın ricası üzerine buluşmalarımızı sonlandırdım. Biliyorum birileri serzenişte, şikayette bulunmuş. 

     Gençler, okul arkadaşlıklarından ziyade etnik bölge kültürleri içinde kalmışlar kendilerini aşamamışlardı. Bilecikliler Bileciklilerle, Doğulular doğudan gelinen bölge içindekilerle, muhacirler yeni mahallilerle, yatılı olanlar yurttakilerle kaynaşmış, açılamamışlardı. Zaten Kestel’de onları bir araya getirecek mekanlar yoktu. Sinema salonu, Tiyatro salonu, oyun alanı gezi parkları yoktu. Halen de yok. Organizasyon yapan yok. Hayal edenlerinde maddi gücü yoktu. Meclis üyemiz, değerli arkadaşım, fedakar insan, Sinan Keleş kardeşimin hakkını teslim edelim. O da olmasa Kestel gençliği Tiyatroyu tanımayacak, bilemeyecek. Hasbelkader Üniversiteye gidebilenlerde ilçeden kopuyordu. Nitekim koptular. Şimdikilerde ailelerine mahkumiyeti mecburen kabulleniyorlar. Çünkü istihdam edilecek alanları, imkanları yok. 

     Bu yüzden Önder Başkanı ve fikir veren, görev alan isimsiz kahramanları tebrik ederim, onlara teşekkür ederim. İnşallah düşündükleri gibi başarılı olur, dokunmadık yürek, değmedik genç bırakmazlar. İnşallah Kestel’de onbeş yıl evvel ki Hayallerimden biriydi. Umarım faydalı, verimli olur. Niyaz ederim, Başarılar dilerim. 

      Gönüllü Kestel gençliğini takip edeceğim. Onların güzel yanlarını teşekkürle karşılayacağım. Onları size tanıtacağım. 

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

       Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun. 

Share
512 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...