logo

16 Ağustos 2018

GERÇEK


Sanatın özü, özgürce üretmek ve özgürce eleştirmektir. Özgür eğitimin, sanatın, bilimin yaşamla iç içe geçmesi, çağdaşlık ölçüsünün temelidir.
Gerçeklik duygusu, ahlaki bir eylemdir. Gerçek, en büyük devrimcidir. Yalan, gelip geçicidir. Gerçek, sonsuzdur. Hakikat, mutlaka kazanır. Mücadeleyi, gerçekten vazgeçmeyen sabır kazanır.
Bir şeyi bilmek, o şeyin sebebini bilmektir. Sebep-sonuç bütünlüğünü düşünmek gerekir. Niyet, her şeyin önündedir. Niyet eden kişi, düşünen kişidir. İnsan, niyet ederek düşünür. Okumayı, sorgulama, araştırma, farklı kaynakları tarama ile sürdürmek gerekir.
Taklit ya da tabi olmak, hayatı tek taraflı görme eğilimini arttırır. Taklit, tabi olma, bire indirgemedir. Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Her bilgi türü dünyaya bir bakış açısıdır. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Diğer bilgi türleri soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir.
İdeoloji, kalıplaşmış, doktrin bilgidir. İnanarak öğrenilir. Değişimi, ilerlemeyi engeller. Eleştirel ve özgür düşünceye önem vermek gerekir.
Demokraside, yetkilerin sınırlanması, yetkilerin paylaşılması sonucu kuvvetler ayrılığı oluşur. Atatürk, “Kadınsız demokrasi olmaz” demiştir. Oy vermek de yetki paylaşımıdır. Meclis’te, kamuoyunda, ortak akıl, uzlaşma ile milli irade oluşur.
Bir birey olarak ezilmişlik, “bürokrasi ve devlet ile iletişimi ve devlet örgütlenmesine katılmayı zorlaştırır.
Tutku kelimesinin ilk çağrıştıracağı hayat parçası, cinsel aşktır. Tutuculuk nedeniyle, sanatsal etkinliklerde cinsel aşk konusuna yer verilmiyor.
Siyasi partilerde, örgütlenme modellerinden, mücadele yöntemlerine kadar yeni ve etkili pratikler, geliştirmek gerekir. Demeç, basın açıklaması yanında, yenilikler gerekir.
Günümüzde dünyada, bir tarafta çoğulcu demokrasi, serbest ticaret, insan hakları düşüncesi var. Çoğulcu demokrasinin norm olması istenir. Bunun yanında, güçlü devletler ve liderler arasında al-ver hukukuna göre iletişim de istenir.
Neyin kullanılması yerine, ne amaçla ve nasıl kullanılması önemlidir. Karikatür, düşünce ve düşünceyi ifade etme özgürlüğüdür. Karikatür, bir eleştiri yöntemidir. Karikatür, şöyle bir bakışta çok şey anlatır.
Tiyatro ile halka doğrudan ulaşılır. Vatan sevgisi, özgürlük duygusu tiyatro türü eserlerde işlenerek, halk eğitilir.
Romanda, ayrıntı zenginliği ile inandırıcılık sağlanır. Ayrıntılar, gerçekçi gözlemlere dayalı anlatılınca, okur normal bir durum gibi algılar.
Romanda, insan ilişkileri, cinsellik, tabular gibi pek çok konu işlenir. İnsanlar, düşüncelerini, duygularını gizlemek için yüzlerini maskeye benzetirler. İnsanları yalnızlaştıran hayat şartları, güvensizliğe ve arayışlara sebep olur.
Umut, mücadele, mekan, zaman, varoluş üzerine düşünülür. Düşünerek kararlar alınır. Varoluşçuluk, insanın sorumluluk duygusuna sahip olmasıdır. İnsan, yurt, dil, insan, özgürlük özlemi duyar. İnsan, inancını, umudunu, kuvvetini, sabrını devam ettirerek yaşar.
Okumaktan haz alan insan, çeşitli bilgiler öğrenerek değişir. Eleştirel yazılar, okurun düşüncelerini etkiler.
Şairlerimizin, yazarlarımızın görüşlerini, yapmak istediklerini yazıya dökmeleri, bir belge özelliği taşır. Birçok insan da sessizce, susarak, düşüncesini söze-yazıya dökmeden yaşar.
İyilik ve kötülük kavramlarına bakarken, hazır söylemleri sorgulamak, görünenin ötesine bakmak gerekir.
Müziğin, toplumu ve toplumları bir araya getiren barışçıl bir yönü vardır. Müziğe yeteneği olanlar, azimli ve disiplinli çalışma ile gelişir.

Share
282 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...