logo

16 Ağustos 2018

GERÇEK


Sanatın özü, özgürce üretmek ve özgürce eleştirmektir. Özgür eğitimin, sanatın, bilimin yaşamla iç içe geçmesi, çağdaşlık ölçüsünün temelidir.
Gerçeklik duygusu, ahlaki bir eylemdir. Gerçek, en büyük devrimcidir. Yalan, gelip geçicidir. Gerçek, sonsuzdur. Hakikat, mutlaka kazanır. Mücadeleyi, gerçekten vazgeçmeyen sabır kazanır.
Bir şeyi bilmek, o şeyin sebebini bilmektir. Sebep-sonuç bütünlüğünü düşünmek gerekir. Niyet, her şeyin önündedir. Niyet eden kişi, düşünen kişidir. İnsan, niyet ederek düşünür. Okumayı, sorgulama, araştırma, farklı kaynakları tarama ile sürdürmek gerekir.
Taklit ya da tabi olmak, hayatı tek taraflı görme eğilimini arttırır. Taklit, tabi olma, bire indirgemedir. Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Her bilgi türü dünyaya bir bakış açısıdır. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Diğer bilgi türleri soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir.
İdeoloji, kalıplaşmış, doktrin bilgidir. İnanarak öğrenilir. Değişimi, ilerlemeyi engeller. Eleştirel ve özgür düşünceye önem vermek gerekir.
Demokraside, yetkilerin sınırlanması, yetkilerin paylaşılması sonucu kuvvetler ayrılığı oluşur. Atatürk, “Kadınsız demokrasi olmaz” demiştir. Oy vermek de yetki paylaşımıdır. Meclis’te, kamuoyunda, ortak akıl, uzlaşma ile milli irade oluşur.
Bir birey olarak ezilmişlik, “bürokrasi ve devlet ile iletişimi ve devlet örgütlenmesine katılmayı zorlaştırır.
Tutku kelimesinin ilk çağrıştıracağı hayat parçası, cinsel aşktır. Tutuculuk nedeniyle, sanatsal etkinliklerde cinsel aşk konusuna yer verilmiyor.
Siyasi partilerde, örgütlenme modellerinden, mücadele yöntemlerine kadar yeni ve etkili pratikler, geliştirmek gerekir. Demeç, basın açıklaması yanında, yenilikler gerekir.
Günümüzde dünyada, bir tarafta çoğulcu demokrasi, serbest ticaret, insan hakları düşüncesi var. Çoğulcu demokrasinin norm olması istenir. Bunun yanında, güçlü devletler ve liderler arasında al-ver hukukuna göre iletişim de istenir.
Neyin kullanılması yerine, ne amaçla ve nasıl kullanılması önemlidir. Karikatür, düşünce ve düşünceyi ifade etme özgürlüğüdür. Karikatür, bir eleştiri yöntemidir. Karikatür, şöyle bir bakışta çok şey anlatır.
Tiyatro ile halka doğrudan ulaşılır. Vatan sevgisi, özgürlük duygusu tiyatro türü eserlerde işlenerek, halk eğitilir.
Romanda, ayrıntı zenginliği ile inandırıcılık sağlanır. Ayrıntılar, gerçekçi gözlemlere dayalı anlatılınca, okur normal bir durum gibi algılar.
Romanda, insan ilişkileri, cinsellik, tabular gibi pek çok konu işlenir. İnsanlar, düşüncelerini, duygularını gizlemek için yüzlerini maskeye benzetirler. İnsanları yalnızlaştıran hayat şartları, güvensizliğe ve arayışlara sebep olur.
Umut, mücadele, mekan, zaman, varoluş üzerine düşünülür. Düşünerek kararlar alınır. Varoluşçuluk, insanın sorumluluk duygusuna sahip olmasıdır. İnsan, yurt, dil, insan, özgürlük özlemi duyar. İnsan, inancını, umudunu, kuvvetini, sabrını devam ettirerek yaşar.
Okumaktan haz alan insan, çeşitli bilgiler öğrenerek değişir. Eleştirel yazılar, okurun düşüncelerini etkiler.
Şairlerimizin, yazarlarımızın görüşlerini, yapmak istediklerini yazıya dökmeleri, bir belge özelliği taşır. Birçok insan da sessizce, susarak, düşüncesini söze-yazıya dökmeden yaşar.
İyilik ve kötülük kavramlarına bakarken, hazır söylemleri sorgulamak, görünenin ötesine bakmak gerekir.
Müziğin, toplumu ve toplumları bir araya getiren barışçıl bir yönü vardır. Müziğe yeteneği olanlar, azimli ve disiplinli çalışma ile gelişir.

Share
236 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...
 • YAKIŞMIYOR

  16 Şubat 2021 Yazarlar

       Bir üniversite rektörü nasıl seçilir aşağıda mükemmel bir örneğini anlatacağım.      Demokratik ülkelerde Rektör, hakim gibi kişiler atanmaz, liyakata göre seçilir, yani seçimle gelir, daha doğrusu bu önemli görevleri yapacak kişilerin belirlenmesi, işi bir kişinin iki dudağının arasından çıkmamalı, böyle uygulamalar tekrar söylüyorum; Demokratik ve laik ülkelerde olmaz.      Ülkemizin ve dünyanın en güzide üniversitelerinden biri Boğaziçi, sınavlarda ilk 300-500’e giren öğ...