logo

16 Ağustos 2018

GERÇEK


Sanatın özü, özgürce üretmek ve özgürce eleştirmektir. Özgür eğitimin, sanatın, bilimin yaşamla iç içe geçmesi, çağdaşlık ölçüsünün temelidir.
Gerçeklik duygusu, ahlaki bir eylemdir. Gerçek, en büyük devrimcidir. Yalan, gelip geçicidir. Gerçek, sonsuzdur. Hakikat, mutlaka kazanır. Mücadeleyi, gerçekten vazgeçmeyen sabır kazanır.
Bir şeyi bilmek, o şeyin sebebini bilmektir. Sebep-sonuç bütünlüğünü düşünmek gerekir. Niyet, her şeyin önündedir. Niyet eden kişi, düşünen kişidir. İnsan, niyet ederek düşünür. Okumayı, sorgulama, araştırma, farklı kaynakları tarama ile sürdürmek gerekir.
Taklit ya da tabi olmak, hayatı tek taraflı görme eğilimini arttırır. Taklit, tabi olma, bire indirgemedir. Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Her bilgi türü dünyaya bir bakış açısıdır. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Diğer bilgi türleri soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir.
İdeoloji, kalıplaşmış, doktrin bilgidir. İnanarak öğrenilir. Değişimi, ilerlemeyi engeller. Eleştirel ve özgür düşünceye önem vermek gerekir.
Demokraside, yetkilerin sınırlanması, yetkilerin paylaşılması sonucu kuvvetler ayrılığı oluşur. Atatürk, “Kadınsız demokrasi olmaz” demiştir. Oy vermek de yetki paylaşımıdır. Meclis’te, kamuoyunda, ortak akıl, uzlaşma ile milli irade oluşur.
Bir birey olarak ezilmişlik, “bürokrasi ve devlet ile iletişimi ve devlet örgütlenmesine katılmayı zorlaştırır.
Tutku kelimesinin ilk çağrıştıracağı hayat parçası, cinsel aşktır. Tutuculuk nedeniyle, sanatsal etkinliklerde cinsel aşk konusuna yer verilmiyor.
Siyasi partilerde, örgütlenme modellerinden, mücadele yöntemlerine kadar yeni ve etkili pratikler, geliştirmek gerekir. Demeç, basın açıklaması yanında, yenilikler gerekir.
Günümüzde dünyada, bir tarafta çoğulcu demokrasi, serbest ticaret, insan hakları düşüncesi var. Çoğulcu demokrasinin norm olması istenir. Bunun yanında, güçlü devletler ve liderler arasında al-ver hukukuna göre iletişim de istenir.
Neyin kullanılması yerine, ne amaçla ve nasıl kullanılması önemlidir. Karikatür, düşünce ve düşünceyi ifade etme özgürlüğüdür. Karikatür, bir eleştiri yöntemidir. Karikatür, şöyle bir bakışta çok şey anlatır.
Tiyatro ile halka doğrudan ulaşılır. Vatan sevgisi, özgürlük duygusu tiyatro türü eserlerde işlenerek, halk eğitilir.
Romanda, ayrıntı zenginliği ile inandırıcılık sağlanır. Ayrıntılar, gerçekçi gözlemlere dayalı anlatılınca, okur normal bir durum gibi algılar.
Romanda, insan ilişkileri, cinsellik, tabular gibi pek çok konu işlenir. İnsanlar, düşüncelerini, duygularını gizlemek için yüzlerini maskeye benzetirler. İnsanları yalnızlaştıran hayat şartları, güvensizliğe ve arayışlara sebep olur.
Umut, mücadele, mekan, zaman, varoluş üzerine düşünülür. Düşünerek kararlar alınır. Varoluşçuluk, insanın sorumluluk duygusuna sahip olmasıdır. İnsan, yurt, dil, insan, özgürlük özlemi duyar. İnsan, inancını, umudunu, kuvvetini, sabrını devam ettirerek yaşar.
Okumaktan haz alan insan, çeşitli bilgiler öğrenerek değişir. Eleştirel yazılar, okurun düşüncelerini etkiler.
Şairlerimizin, yazarlarımızın görüşlerini, yapmak istediklerini yazıya dökmeleri, bir belge özelliği taşır. Birçok insan da sessizce, susarak, düşüncesini söze-yazıya dökmeden yaşar.
İyilik ve kötülük kavramlarına bakarken, hazır söylemleri sorgulamak, görünenin ötesine bakmak gerekir.
Müziğin, toplumu ve toplumları bir araya getiren barışçıl bir yönü vardır. Müziğe yeteneği olanlar, azimli ve disiplinli çalışma ile gelişir.

Share
181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...