logo

30 Ekim 2022

Gördüklerim Duyduklarım


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular 

      Kadirşinas  Dostlar

      Uzun bir aradan sonra, tekrar memleket havası almak gerçekten çok kıymetliymiş. 

      Tam altı haftadır Amerika seyahatim sebebiyle bölgeden, Bursa’dan, Kestel’den uzak kaldım. Hasret kaldım. İnsan hakikaten bazı duygularını yaşamadan hissedemiyor. Duygularımızı aktarmaya kelimeler yetmiyor. Hani denir ya… anlatılmaz, yaşanır. İşte öyle bir şey. 

        Esasen dönüşümde, Gördüklerim ve Düşüncelerim başlığı altında sizlerle seyahatimin izlerini paylaşmak, gördüklerimi, yaşadıklarımı yazmak arzu ediyorum. Gerçekten de başlı başına bir yazıya sığdırılamayacak düşüncelerimi aktarmak istiyordum. Fakat ne mümkün. 

        Bende, hepimiz gibi, bir hayat mücadelesi, gelecek kaygısı ile boğuşmak zorundayım. Herkesin bir koşuşturma içerisinde olduğunu kabul ediyorum. 

      Ancak itiraf ediyorum batı dünyası kıyaslanamayacak kadar önde, rahat ve huzurlu. Hiç öyle yazıldığı gibi raflar boş falan değil. Hiç kimse işsiz, aç bilaç yarınlarından endişeli değil. Aileler kiralık ev, öğrenciler yatacak konaklayacak yer arayışında değil. Biz ise sıkıntılı ve kaygılıyız. Yarınlarımız ile ilgili endişelerimiz var. En azından ben, böyle olduğunu sanıyorum. Keşke yanılıyor olsam…

       Amerika’dan aktarmak istediğim bir kaç konu başlığını şimdilik kaydıyla bir kenara arşiv olarak koydum. İleride ki yazılarımda inşallah. 

        İlk olarak, enflasyon canavarı hemen kendini fark ettiriyor diyebilirim. Dönüşümüzde ikinci gün pazar alışverişi yaptım. İnanın iki yemeklik sebze, bir çeşit meyve ve özlediğimiz yeşillikler için ödediğim cebimdeki tüm para beni korkuttu. Bu kadarda olmaz yahu dedirtti, şaşırdım kaldım. 

       Hele İstanbul’da üniversite öğrencisi kızımın konaklaması için Kağıthane’de güneş görmeyen,  40 m lik 2+1 bodrum dairesine talep edilen sekiz bin liralık aylık kira bedeli beni afallattı. Ne olacak halimiz dedim. 

       Amasra maden faciası yüreğimizi dağladı. Haber kanallarındaki facia ile ilgili gördüklerim, duyduklarım gençlerimiz geleceğimiz adına hüzün veriyor. Bu kadarda olmaz ki diyorum. Konunun uzmanı olanlar ekranlarda kader, kaza, facia falan demiyor. Doğrudan katliam olduğunu beyan ediyorlar. 

       Kaza, elimizde olmayan sebeplerden ötürü vuku bulan eylemdir. Fakat anlaşılan burada ihmal edilen, uygulanmayan, gereksiz varsayılan bir şeyler olmuş. Adeta faciaya davetiye gönderilmiş. Oda buyurmuş gelmiş. Umarım sorumluları bulunur, ilan edilir, ceza görür. Hukuk ve Yargı gereğini yerine getirir. Siz ne dersiniz ???

      Siyaseti zamanımın izin verdiği ölçüde takip etmeye çalıştım. Ancak görünen, ülkemiz seçim havasına girmiş. Bir yanda Cumhurbaşkanı  R.T.Erdoğan karizmatik liderliği ile fark ediliyor. Karşına ise görünmeyen, bilinmeyen bir şahsiyet, ancak arzu edilen isim oturtulmuş, holiganlar ve taraftarlar türbinlerde, müthiş bir kargaşa devam ediyor. 

       Yerel olarak Kestel’de ise, heyecanla gönlümde olan, siyasi çizgisinde olduğum İYİ partimizin kongre çalışmalarını takip ediyor, yaşıyorum. 

      Mevcut ilçe başkanı, samimi çalışmalarda bulunan Emin Elüstü ve ekininin mahalle delegelerinin tesbit seçimini 6 Kasım da gerçekleştireceğini öğrendim. Heyecanla takip ediyorum. Hayırlı olsun diyorum.  

      Emin başkanın koşuşturması dilerim kendisinin arzusunu tatmin eder. İYİ partiye yerelde güç kazandırır. Millet ittifakının ilçemizde artan, yükselen trendini devam ettirecek bir kongre olsun isterim. 

       Tabii bu arada yarın idrak edeceğimiz 29 Ekim 1922 tarihini ihmal ettiğimi sanmayın. Bu ülkenin evlatları yüce TÜRK MİLLETİ tam yüz yıl önce, Tüm dünyanın kabul ettiği lider, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ‘ün önderliğinde TÜRKİYE CUMHURİYET ‘ini kurmayı başardılar.  Cumhuriyetimizi Türk gençliğine emanet ettiler. Bu vesileyle ATATÜRK ve Silah arkadaşlarını, ŞEHİT ve GAZİLER’imizi minnetle, şükranla anıyorum. 

       Gününüz neşeli bereketli geçsin. 

       Sağlıcakla kalın.  Huzurlu  olun. 

Share
252 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...