logo

28 Şubat 2021

GÖRDÜM HİSSETTİM


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

      Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                

    Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi vesilesi ile arzu ettiğimiz sonuca ulaşamadık, ancak beklentilerimizin karşılanması adına bir başlangıç yapmış olduk. Umut ederim zaman içerisinde başlangıç hedefimize giden yolumuz olacaktır.

      Hakikaten ilçemizde istihdam yaratan iki firmamızın ürünleri çok ilgi gördü. Çünkü gerçekten kaliteleri itibariyle göğüs kabartan ürünlerdi.

      Bizim gıda sektörü olarak hedefimizde olan etnik pazar var. Bu etnik pazar marketlerini, bizim vatandaşlarımızın, orta Asya Türk cumhuriyetleri özellikle Azerbaycanlılar ve Özbeklerin, İslam ülkelerinden gelen göçmenlerin ve yoğunlukla Rus ve Ermeni topluluklarının ihtiyaçlarını temin eden marketler oluşturuyor. Kültürel, sosyal yakınlığımızın ve ağız tadı benzerliğinin önemli bir şansımız olduğunu ifade etmek durumundayım. Bu yüzden umutluyum. Kervan yola çıktı. Bahtı açık olsun.

      Bursa’mızdan  Marmara Birlik, Penguen, Sütaş, Uludağ, Aroma, Berrak, Superfresh-Kerevitaş,  Finefood  gibi markaları oralarda  görmek göğsümüzü kabarttı. Büyük arzu ile önümüzdeki süreçte Kestelden markaların da orada pazar bulması, yer alması için çalışacağım.

      Çataltepenin yemişi, dağ köylerimizin önemli bir ürünü ahududu ve böğürtleni marmelat veya reçel olarak fırsattır. Seymenin enginarının, ova köylerimizin Brüksel lahanası, karnıbahar ve benzer sebzelerinin dondurulmuş gıda olarak şansı olduğuna inanıyorum.

      Böyle bir ihtimal beni ziyadesiyle heyecanlandırıyor. Düşünsenize bir kaç gencimize ekmek kapısı olacak. Katma değeri arttırılmış üretim yapılacak. Köylümüzün pazarı genişleyecek. Bölgeye artı değer olarak ihracaat yoluyla girdi artacak. Vs vs bu insanı mutlu etmez bir mi? Açık söyliyeyim, ben çok sevinirim ve ayrıca çok mutlu olurum.

      Orada gördüm, hissettim. Bu sayfayı kapatıyorum.

      Zaman farkı olmasına rağmen internet üzerinden yerel basını takip etmeye çalıştım. Yakın dostlarımdan, genç arkadaşlarımdan aldığım mesajlarla da bölgemizi takip ettim. Olan biteni dilim döndüğünce yorum olarak siz değerli okuyucularım, kadirşinas dostlarımla gazetemiz YÖRE deki köşemde yazarak paylaştım.  Gazetemizin yöneticisi dostum, arkadaşım Ramazan Kestane; Gazetemiz YÖRE’nin pandemi kısıtlamarı ile daraltılmış  dağıtım ağına rağmen gerek matbuat olarak, gerekse de internet ortamında iki bine varan sayılarda okunduğunu, takip edildiğini ifade etti. Ben bunu bana ulaşan geri bildirimlere dayanarak ikiye üçe katlıyorum.  Ve diyorum ki; hemşehrilerim, kendini Kestelli olarak görenler, özellikle genç arkadaşlarım geleceğimiz olan gençler, ilçemizdeki gelişmeleri ilgiyle takip ediyorlar, önemsiyorlar, sorguluyorlar.

        Döndüğümde ilçemizin bence en önemli ve öncelikli problemi trafik çilesi, parklanma sorunu çözülmüş, pazar alanı, kapalı otoparkı inşaatı bitmiş, kent meydanı yeraltı otopark inşaatı başlamış, Vani Mehmet mahallesi kentsel dönüşümü başlatılmış, Çataltepe ve bazı mahallelerin su problemi hallolmuş görürüm sanıyordum. Heyhat yanılmışım. Hepsi aynen duruyor. Daha da hissedilir olmuş, artmış. Hemşehrilerimizi bunaltmış.

        Haksızlık etmeyelim kaldırım düzenlemeleri halen devam ediyor. Bazı cadde ve sokaklarımızda planlanan değişmeler olmuş. Vatandaşa sormak lazım faydası olmuşmu, oldu mu? Kapalı otopark inşaatı durmuş. Zaten Büyükşehir belediyesi yapıyordu, bizim belediyemiz sahipleniyordu. Herhalde söylendiği gibi para bitti. Pekii kendi belediyemizin bütçe imkanları ile yapılacağı söylenen Kent meydanı yeraltı otoparkı ne oldu? Kentsel dönüşüm ne olacak? Kuleyi kim, nasıl, ne zaman yapacak?

       Kovid 19 pandemi tedbirleri ile daralan sosyal hayat herkesi bunalttı, esnaf perişan. Ekonomi daraldı. İşsizlik artmış daha da artacak. Normalleşme süreci ve yüz yüze eğitim başlayacak deniliyor. Düğünler bekliyor. Önümüz bahar ve yaz ayları hareketli dinamik yaşam. Kalabalıklar geliyor, hayat daha çekilmez. hale gelirse vay halimize diyorum.                 

      Kestelliler merak ediyor, açıklama bekliyor.  Yoksa dedikoduların önünde duramazsınız. Sel olur, etkili olur. Zaten düşüştesiniz. Kapılırsınız, gidersiniz. Buradan yöneticilerimize, siyasilere dostça beyan ediyorum. Kestellilerin işini görün, hayatını, yaşamını kolaylaştırın.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın. MMT ye dikkat!!

Share
1253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...