logo

03 Haziran 2019

GÜNDEM İSTANBUL


Her ne kadar Bursa’da yaşasak da, gündemimiz İSTANBUL..
Sadece bizim gündemimiz de değil, tüm Türkiye’nin gündemi İstanbul..,
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı bütçesi 23 milyar 800 milyon olarak onaylandı..
Orta çaplı bir ülkenin bütçesine denk bir belediye haliyle kimsenin kolay kolay vazgeçmeyeceği kadar büyük bir pasta..
Ancak değinmek istediğim konu işin maddi boyutu değil. Değineceğim konu işin ADALET kısmı.
Adalet kelimesi arapça; ‘denk olma’ ‘ölçülü olma’ anlamına gelen adala fiilinden türemiş. Yani adalet olabilmesi için en az iki şey olmalı ve bu iki şey arasında denge sağlanmalı. Tek bir odak varsa burada adalet olmuyor.
Roma Adalet Tanrıçası Justitia elinde boşuna terazi taşımıyor. İki tarafı dengelemeye çalışıyor. Ama bunu yaparken de gözlerini kapatıyor ki taraf olup hak geçirmesin. Kör olsun ki kimseyi üstün görmesin ve kimseyi kayırmasın..
İşte adalet miteolojilere konu olacak kadar eski bir kavram.
Eski ama vazgeçilmez bir kavram.
Adaleti ile ünlü Hz. Ömer boşuna ‘Adalet, mülkün temelidir.’ dememiş.
Boşuna duruşma salonlarında ‘ Adalet, mülkün temelidir.’ Yazmıyor.
Adalet mülkün temelidir; çünkü tüm meşru devletler gücünü halkının kendisine olan güveninden alır. Devlet ne kadar adaletli ise içinde yaşayan halk da o kadar kararlara uyar o kadar var olan hükümetin meşruiyetini korur.
Kaldı ki ülkemiz Anayasasının 2. maddesinde hükmünü bulduğu üzere Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devletidir.
Hukuk devleti derken sadece hukuk yapan devleti kastetmiyor. Yaptığı hukukla kendisini bağlı gören devleti kastediyor. Hukuk devleti olmak, devletin gerçek bekası için, devletin, Justitia’nin yaptığı gibi gözlerini kapatıp konulan kurallara gerekiyorsa kendi aleyhine olsa bile uymasıdır.
Her ne kadar YSK henüz gerekçeli kararını açıklamamış olsa da seçimlerin iptal sebebi olarak oluşturulan sandık kurullarının başkan ve üyelerinin memur olmayan kişilerden oluştuğundan bahisle İstanbul seçimlerini sadece Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi ile ilgili kısmını iptal etmiştir. Eğer yeterli memur sayısı yoksa memur olmayan kişilerden de sandık başkanı atanabilir görüşünü yok saydığımızda geçerli bir sebep olabilir. Ancak bu Cumhurbaşkanlığı seçimini de şaibeli hale getirir. Her ne ise derdim YSK’nın kararını sorgulamak değil.
Gerçekler herkesin vicdanında, biz ne kadar vicdanımızın sesini susturmak istesek de, vicdanımızın sesi, sessiz birer çığlık olup durur. Benim bazı öngörülerim vardır. Şu an için öngörülerim biraz karamsar ancak lütfen vicdanımızdaki sessiz çığlıklar feryat figan olarak ağzımızdan dökülmeden önce artık kararlarımızı çıkarlarımız doğrultusunda değil vicdanımız doğrultusunda alalım.
Çünkü; Vicdanımız, biz onu öldürmedikçe yanılmaz bir yargıçtır. (Balzac)
Belki bu yazımı İstanbul’da oy kullanacak seçmenler de okuyacaktır. Belki vicdanları oy kullanırken onlara benim vesilemle yol gösterici olur. Çünkü Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimleri ile ilgili iptal kararı her ne kadar kesin hüküm niteliği taşısa da Türkiye’nin önde gelmiş hukukçuları bakımından yanlış bulunmakta.
24 Haziran seçimleri sonunda ister her şey çok güzel olsun, ister her şey daha güzel olsun ama mutlaka ve mutlaka ülkemiz için en güzeli olsun. Gerçekleri bir gün tarih yazacak. O gün geldiğinde bugün susturduğumuz vicdanlarımızın, bizim yargıcımız olmaması dileğiyle..

Share
246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...