logo

24 Ağustos 2017

GÜNDEM


Kamuoyunda konuşulması, tartışılması istenen konuların belirlenmesi gündemi oluşturur.
Kamuoyundan, toplumun içinde bulunduğu durumu gözden uzak tutmak için gündem belirleyici çalışmalar yapılması buna örnektir.
Müfredatta, tarih ve din dersleri içinde geçen cihat kavramının ders programındaki yerinin genişletilmesi, müftülere, nikah kıyma yetkisi verilmesi de gündem oluşturulmak ile ilgilidir.
Toplumda, dini ve milli militarizm var.
Dini militarizm, Allah için, din için cihatta, şehit olmanın övülmesidir. Ölümün, öldürmenin yüceltilmesidir.
Milli militarizm, vatan için, millet için savaşta şehit olmanın övülmesidir. Ölümün, öldürmenin yüceltilmesidir.
İnsanı yaşatmanın, barışın övülüp gündem yapılması gerekir.
Liseler, kültür liseleri ve meslek liseleri olarak ikiye ayrılır. Fransa’da kültür ve meslek liselerini bir yer-mekan içinde bulunduran Karma Liseler var. Karma Lisede öğrencinin yeteneğine göre ders, kültür ve meslek yönlendirmesi yapılır. Kültür ve meslek özelliği devam eder.
Çıraklık Okulları ve Halk Eğitim Merkezleri meslek ve kültür eğitimi verir.
Türkiye’de kültür lisesi, meslek lisesi ayrımı İmam Hatip liseleri ile sona erdiriliyor. Eller Ay’a biz yaya durumu var. İmam Hatip Lisesi ders programı kültür dersleri ile genişletiliyor. Ders programının da öğrencinin öğrenme gücüne, yeteneğine göre olması gerekir. Piyasa şartlarına göre iş bulmaya uygun eğitim gerekir.
Atatürk, eğitim ameli olmalıdır, yani eğitim, “yaparak, işe yönelik” olmalıdır, demiştir.
Müftülere, nikah kıyma yetkisi verilmesi, laiklik kuralına aykırıdır. Laiklik, din, inanç kurallarına sınırlama getirmiştir. Din, inanç, ibadet kuralları ile sınırlanmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı, dinin, inancın ibadet kurallarının yerine getirilmesiyle görevlidir. Dinin, inancın muamelat, ukubet kuralları için çeşitli devlet kurumları görevlendirilmiştir. Muamelat, dünya ile ilgili kurallardır. Ukubet, suçların ceza kurallarıdır. Adliye, ceza evleri, noterler, belediyeler, muhtarlıklar, nüfus müdürlükleri çeşitli görevleri paylaşır.
Maneviyat-maddiyat bir bütündür. Milli ve manevi değerler tanımı, maneviyat-maddiyat bütünlüğüne zarar veriyor.
Maneviyat geniş bir kavramdır. Dini değerleri ve milli değerleri kapsar. Allah, peygamber, din, iman kelimeleri dini maneviyata örnektir. Vatan, millet, demokrasi, insan hakları, bayrak kelimeleri milli maneviyata örnektir.
Milli ve manevi değerler, denilerek, dini ve milli değerler birbirine karıştırılıyor.
Din, uluslar arasıdır. Bütün insanlara seslenir. Dinin manevi değerleri bütün insanlara seslenir.
Milli, millete ait olandır. Millete seslenir. Vatan ve anayasa ile sınırlandırılmıştır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Maneviyatın da dini maneviyat ve milli maneviyat olarak ikiye ayrılması gerekir. Maneviyat-maddiyat bir bütündür, tanımı korunmuş olur.

Share
177 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...
 • Kestel Meclisi Belediye Başkanı Önder Tanır yüzünden dağıldı

  16 Ocak 2021 Yazarlar

       2021 yılının ilk meclis toplantısı, olaylı başladı. CHP’li meclis üyelerinin salonu terk etmesiyle birlikte, yılın ilk meclisinin de tadı tuzu kalmadı.      İlçemizin gerçekleştirilemeyen o kadar sorunu varken, Belediye Başkanı Önder Tanır’ın çıkıpta, CHP’deki taciz iddialarını ortaya atmasıyla başlayan tartışma ve devamında, özür dilememesi ortamı gerilmesine neden oldu.      Oysa ki, CHP’de yaşanan taciz olayından bile haberi olmayan sadece kulaktan veya ağabeylerinin yol...