logo

24 Ağustos 2017

GÜNDEM


Kamuoyunda konuşulması, tartışılması istenen konuların belirlenmesi gündemi oluşturur.
Kamuoyundan, toplumun içinde bulunduğu durumu gözden uzak tutmak için gündem belirleyici çalışmalar yapılması buna örnektir.
Müfredatta, tarih ve din dersleri içinde geçen cihat kavramının ders programındaki yerinin genişletilmesi, müftülere, nikah kıyma yetkisi verilmesi de gündem oluşturulmak ile ilgilidir.
Toplumda, dini ve milli militarizm var.
Dini militarizm, Allah için, din için cihatta, şehit olmanın övülmesidir. Ölümün, öldürmenin yüceltilmesidir.
Milli militarizm, vatan için, millet için savaşta şehit olmanın övülmesidir. Ölümün, öldürmenin yüceltilmesidir.
İnsanı yaşatmanın, barışın övülüp gündem yapılması gerekir.
Liseler, kültür liseleri ve meslek liseleri olarak ikiye ayrılır. Fransa’da kültür ve meslek liselerini bir yer-mekan içinde bulunduran Karma Liseler var. Karma Lisede öğrencinin yeteneğine göre ders, kültür ve meslek yönlendirmesi yapılır. Kültür ve meslek özelliği devam eder.
Çıraklık Okulları ve Halk Eğitim Merkezleri meslek ve kültür eğitimi verir.
Türkiye’de kültür lisesi, meslek lisesi ayrımı İmam Hatip liseleri ile sona erdiriliyor. Eller Ay’a biz yaya durumu var. İmam Hatip Lisesi ders programı kültür dersleri ile genişletiliyor. Ders programının da öğrencinin öğrenme gücüne, yeteneğine göre olması gerekir. Piyasa şartlarına göre iş bulmaya uygun eğitim gerekir.
Atatürk, eğitim ameli olmalıdır, yani eğitim, “yaparak, işe yönelik” olmalıdır, demiştir.
Müftülere, nikah kıyma yetkisi verilmesi, laiklik kuralına aykırıdır. Laiklik, din, inanç kurallarına sınırlama getirmiştir. Din, inanç, ibadet kuralları ile sınırlanmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı, dinin, inancın ibadet kurallarının yerine getirilmesiyle görevlidir. Dinin, inancın muamelat, ukubet kuralları için çeşitli devlet kurumları görevlendirilmiştir. Muamelat, dünya ile ilgili kurallardır. Ukubet, suçların ceza kurallarıdır. Adliye, ceza evleri, noterler, belediyeler, muhtarlıklar, nüfus müdürlükleri çeşitli görevleri paylaşır.
Maneviyat-maddiyat bir bütündür. Milli ve manevi değerler tanımı, maneviyat-maddiyat bütünlüğüne zarar veriyor.
Maneviyat geniş bir kavramdır. Dini değerleri ve milli değerleri kapsar. Allah, peygamber, din, iman kelimeleri dini maneviyata örnektir. Vatan, millet, demokrasi, insan hakları, bayrak kelimeleri milli maneviyata örnektir.
Milli ve manevi değerler, denilerek, dini ve milli değerler birbirine karıştırılıyor.
Din, uluslar arasıdır. Bütün insanlara seslenir. Dinin manevi değerleri bütün insanlara seslenir.
Milli, millete ait olandır. Millete seslenir. Vatan ve anayasa ile sınırlandırılmıştır.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Maneviyatın da dini maneviyat ve milli maneviyat olarak ikiye ayrılması gerekir. Maneviyat-maddiyat bir bütündür, tanımı korunmuş olur.

Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...