logo

GÜNÜMÜZ TESPİTLERİ

Bütün-parça kuralına göre tespitler yapılır. Laikliğin ve başka kuralların, bütün-parça kuralına göre anlam kazandığı tespit edilir.

Laiklik, din işleri bilgisinin ve devlet işleri bilgisinin ayrılmasıdır. Laiklik, la dini-dinsizlik anlamına gelir, yalanı söyleniyor. Laiklik ayrı olur, din ayrı olur, deniyor. Yalan bilgiyi yaymak, kara propaganda olur. Düşünce özgürlüğü olmaz. CHP üyelerinin, bu konuda eğitilmesi gerekir.

Kardeşlerim, hitabı: Toplumun aileye benzetilmesiyle üretilmiş bir hitaptır. Toplumun aileye benzetilmesi, yalan bilgidir. Ailenin sınırları bellidir. Aile, toplumun yerini tutmaz. Aile, toplum içinde bir örgütlenmedir. Toplum bütün, aile parça olur. Bütünün parçasını, bütünün yerine koymak, yalan bilgidir. Toplumun bireyi ya da milletin vatandaşı, hitaplarını kullanmak gerekir. Toplum bütün, birey parçadır. Millet bütün, vatandaş parçadır.

Siyasi parti, devleti yönetmek için yapılan bir örgütlenmedir. Devlet işleri bilgisidir. Devlet kurumlarında, devlet işleri bilgisine göre selamlaşma yapılır. Merhaba-rahat olunuz, günaydın, iyi günler gibi hitapları kullanmak gerekir.

Ümmet ve milletin tanımları farklıdır. Ümmet, din ve peygamber kavramlarıyla birlikte yaşayan topluma denir. Millet, vatan ve anayasa kavramlarıyla birlikte yaşayan topluma denir. Ümmetin sınırları, bütün yeryüzüdür. Milletin sınırları, vatan sınırlarıdır. Millet-vatandaş kavramları, herkesi kapsar. Ümmet ve ümmetin parçası kavramları, inananları kapsar. Ümmet ve millet kavramları, aitlik duygusu verir. İnsan, aitlik duygularının toplamıdır. Bütüne ait olmak ve bütünün parçası olmak duygusu, aitlik duygusu olur.

Vatan Partisi üyeleri, CHP içinde bazı kişiler, din ayrı olur, laiklik ayrı olur, sözünü: parola yapmışlar. Doğru bilgiyi de öğrenmek istemiyorlar. Yalan bilgiyi yaymış oluyorlar. Türk Emekli-sen üyelerinin, Şehre-küstü Meydanı’ndaki tanıtım çadırına gittim. “Biz Müslüman milletiz, din ayrı olur, laiklik ayrı olur” cevabını aldım.

CHP Bursa İl Başkanları, Şadi Özdemir, Hüseyin Akkuş, İsmet Karaca: bu tespitler konusunda çalışma yapılmasını güdeme almadılar.

Laikliğin, kavram anlamı ve kelime kökeni anlamı var. Kavram anlamının yerine, kelime kökeni anlamı konuyor. Kavram anlamında, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi ayrılığı var. Kelime kökeni anlamında: Toplumun parçası anlamı var. Toplum bütün, ruhban ve laikos-halk parça olur. Ruhban ve laikos-halk ayrılığını: Din ayrı olur, laiklik ayrı olur, diye anlatıyorlar. Bu durum, yalan bilginin yayılmasıdır. Kara propaganda olur.

Bu tespitlerin, CHP ilçe merkezlerinde, tartışılması ve eğitim çalışması yapılması gerekir.

Share
236 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?