logo

GÜRÜLTÜ HARİTASI TAMAMLANDI

21291_resim_201602171124
Bursa’nın sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması, yaşam kalitesinin daha da yükseltilmesi amacıyla halk sağlığını doğrudan etkileyen sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik yatırımlara da ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, kentin stratejik gürültü haritasını tamamladı. Çalışma kapsamında konut, hastane ve okulların da bulunduğu 222 bin 484 hassas kullanım içeren bina için 1 milyon 854 bin 446 kişinin gürültüden etkilenme durumları değerlendirildi. Bursa’da demiryolundan kaynaklanan çevresel gürültünün olumsuz etkilenmeye neden olmadığı belirlenirken, etkilenme oranın yüksek olduğu karayolundan kaynaklanan çevresel gürültüyle mücadele konusunda da eylem planı hazırlıklarına başlandı.

Kişi başına düşen yeşil alan miktarının artırılmasından elektromanyetik kirlilik ölçüm çalışmalarına kadar her alan Bursa’nın yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik çalışmalara hız veren Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın stratejik gürültü haritasını da hazırladı. AB Çevresel Gürültü Direktifine tam uyumlu olarak hazırlanan ‘Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ kapsamında 2013 yılının Haziran ayında başlayan çalışma 30 ay sürdü. Söz konusu yönetmelik, öncelikle nüfusu 250 binin ve nüfus yoğunluğunun kilometrekare başına 1000 kişinin üstünde olan yerleşim alanları için stratejik gürültü haritalarının hazırlanmasını, alan içinde bulunan gürültüden etkilenen; nüfus, konut, okul, hastane sayısını belirlemek için, gürültü haritalarının hazırlanması ve harita sonuçlarına göre eylem planlarının hazırlanması zorunluluğu getiriyor. Türkiye genelinde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’nde Stratejik Gürültü Haritaları, pilot iller arasında yer alan Adana, Gaziantep, Manisa, Kayseri, Samsun, Balıkesir, Kahramanmaraş, Sakarya, Eskişehir, Erzurum, Trabzon, Sivas, Adıyaman, Elazığ ve Mersin’de de yerleşim yeri gürültü haritaları hazırlandı.

24 adet gürültü haritası
‘Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi için Teknik Yardım Projesi’ kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Proje Uzmanları ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı personeli tarafından karayolu, demiryolu ve endüstri kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla “Bursa Stratejik Gürültü Haritaları” hazırlandı. Tüm gürültü kaynakları için gündüz, akşam ve gece zaman dilimlerini içeren 24 adet gürültü haritası elde edildi. Yönetmelik uyarınca haritalanacak yerleşim alanı 246 kilometrekare olarak belirlenirken, 222 bin 484 hassas kullanım içeren (konut, hastane ve okulu kapsayan ) bina için 1 milyon 854 bin 446 kişinin gürültüden etkilenme durumu değerlendirildi. 734 kilometre karayolu, 309 kilometre ana karayolu, 76 kilometre ana demiryolu gürültü kaynağı için gündüz, akşam ve gece zaman dilimlerini içeren ayrı ayrı stratejik gürültü haritaları hazırlandı.

Eylem planı hazırlanacak
Bursa’da demiryolundan kaynaklanan çevresel gürültünün olumsuz etkilenmeye neden olmadığı tespit edilirken, karayolundan kaynaklanan çevresel gürültüden etkilenme oranın yüksek olduğu belirlendi. Yine hassas kullanımlar içerisinde karayolu yakınında bulunan konutların gürültüden yüksek düzeyde etkilendiği saptandı. Hazırlanan gürültü haritaları, çevre düzeni planları ve imar planlarının hazırlanması aşamasında göz önünde bulundurularak ileride oluşabilecek gürültü problemleri büyük oranda planlama aşamasında önlenmiş olacak. Çalışma ayrıca kontrol tedbirlerinin alınması gereken alanların belirlenmesinde bir sonraki aşamada hazırlanacak eylem planlarına ışık tutacak.

Share
294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?