logo

HAKİKATİ ARAMAK

     İnsanın, hakikati arayan, söyleyen, yazan olması, bir kural olur. Her mesleğin, sorumluluğu olur. Barışı, hukuku, düşüncenin ifade edilmesi özgürlüğünü savunmayı, sorumluluk ve görev kavramları ile düşünerek ifade etmek gerekir. Kişi, toplum içinde söylediklerinden ve toplum içinde sustuklarından sorumlu olur, denir.

     Barış, “uyum, karşılıklı anlayış, hoşgörü” ile oluşturulan bir ortam olur. Barışın, bireysel iç barış ve toplumsal barış boyutları vardır. Dün, bugün, yarın bir bütündür. Sonrasını düşünmek, bütünlük içinde olabilecek bir yetkinliktir.

     Ekonomi ile politika birbirini tamamlar. Ekonomi politik, ismi verilir. Ekonomi ile politikayı ayırmak, yöneticilerin sorumluluklarını gizlemek anlamı taşır. Bir tarafta lüks yaşantı, bir tarafta fakirlik, sorumluluk ve görev düşünülerek sorgulanır.

     İnsan, agresif bir yapıya sahiptir. Saldırgandır. İnsan, iyi ve kötüyü, doğru ve yanlışı içinde barındırır. Silah, korunmak ve öldürmek için kullanılır. İnsana silah verilirse, içindeki özelliği yerine getirir. Tiyatro sahnesinde, duvarda asılı duran bir tüfek varsa: Bu tüfek, oyun sırasında, sahnede patlar. Silahların konuştuğu yerde, insanlar susar. Barış, silahların korumasında, silahtan arınmış bir ortam oluşturmak olur.

     Buz dağı, denizde suyun içinde yüzer. Suyun üstünde kalan bölümü, uzaktan görünür. Suyun altında kalan kısmı, yakından görünür. Buz dağı, tabiri: İkici-düalist- anlatım için kullanılır. Buz dağının üstü, belirli özelliklerin belirtilmesini içerir. Buz dağının altı, belirli özelliklerin belirtilmesini içerir. Buz dağı, tabiri: Bir bütünlük anlatır. Biyografide kişinin özellikleri ikiye ayrılır. İkiye ayrılan özellikler belirtilir.

     Dini bilgiye göre: Allah’ın iradesi sonsuz olur. Buna iradeyi külliye, denir. Kul iradesi, sınırlı olur. Buna cüzi irade, denir. Dini bilgi, Allah’ın iradesini anlatır. İnanarak kabul edilir. Dini bilgi dışındaki bilgi türleri, insanın cüzi iradesi ile sorgulanır. Tarikat örgütlenmesinde, mürit, mürşidin sözüne göre hareket eder. Müridin cüzi iradesi, mürşidin etkisinde kalır.  Tarikat örgütlenmesinde, mürit: İradesiz bir kişilik olur. Tarikat örgütlenmesi, feodal topluma ait bir özellik olur.

     Kapitalizmde, kapitalist toplum, bireylerden oluşur. Toplumun bütününe, millet denir. Vatan ve anayasa kavramları ile beraber yaşanır. Dini bilgi, bireysel olarak öğrenilir. Meslek bilgisi, bireysel olarak öğrenilir. Kişi, bireysel olarak ibadet ederek, Allah’a ulaşır. İbadet kuralları serbest olur. İbadet kuralları ile ümmet olma duygusunu hissederiz. Milletin sınırları: Vatanın, devletin sınırları olur. Bütün vatandaşları kapsar. Ümmetin sınırları, bütün dünya olur. İnananları kapsar.

     Her toplumun bireyleri, hem dini bilgiye göre ümmet duygusu, hem dünya bilgisi ile millet duygusu hisseder. Devlet, vatanı ve milleti ile bir bütün olur. Dünya ölçeğinde, hem dini bilginin ibadet kurallarına göre ümmet duygusunun, hem dünya bilgisine göre millet duygusunun dikkate alınması gerekir. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu ile insan, yalnızlık duygusundan korunur.

     Dini bilgide, ruh-beden ayrımı var. Ruhun Allah tarafından yaratıldığına, dünyada ruha bir beden verildiğine inanılır. Ruhun ölmez olduğu, beden ölünce, ruhun gökyüzüne çıktığına inanılır. Hazreti Muhammet, hiç ölmeyecek gibi ahret için, yarın ölecekmiş gibi dünya için çalışınız, demiştir. Dini bilgide, helâl-haram, sevap-günah ayrımı var. Bu örnekler de ikici-düalist- anlatıma ait olur.

     İnsanların akıllı olması, cüzi iradesine sahip olması hem dini bilgi hem dünya bilgisi kuralı olur.

     Davranış bilimlerine göre: İnsan hayatında, bütünlük ve devamlılık ister. Maneviyat-maddiyat bütünlüğünde, insan mutlu olur. Toplumda maneviyat ya da maddiyat unvanı ile ayrım yapmak, toplumu kutuplaştırır. Maneviyat-maddiyat bütünlüğüne göre yaşamak isteği toplumu bütünleştirir.

Share
3702 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?