logo

“Halkımıza Güvenerek Aday Adaylığımı Açıkladım”

ramazan kestane-emin elüstü
Bu haftaki röportaj konuğumuz; Cumhuriyet Halk Partisi Kestel Belediye Başkan Aday Adayı Emin ELÜSTÜ…

Emin ELÜSTÜ kimdir, Kendinizi tanıtır mısınız..?
Anne tarafı Tunceli, Baba tarafı Yunanistan göçmeni olan bir ailenin çocuğuyum. Annem ve Babam Kestel doğumlu. Ben, 1971 yılılnda Kestel’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Kestel’de tamamladım. Daha sonra Bursa da Çıraklık Meslek Yüksek okuluna gittim yıl. Yeşimde 12 yıl çalıştım. Şu anda Bursa’da tekstil üzerine iş yapıyorum. Evliyim 2 çocuk babasıyım.
Belediye Başkanlığına Aday Adaylığınızı koymak Nereden Aklınıza geldi..?
İlçemizde, Özellikle imar ve şehir yapılanması konusunda bazı eksiklikler gördüm. Bu eksikliklerin var olması hizmetlerin yanlış yapılmasıyla alakalıdır. Örneğin A.V.P, Kale ve Vani Mehmet mahallerini yürüyerek gezdiğinizde, sokakların ne kadar dar olduğunu sizlerde göreceksiniz. Yıldırım ve Nilüfer’e baktığımız da, 7-8 kat binalar varken, ilçemizde neden bu sayı 4-5 ile sınırlıdır. Şehir planlamacıları yolları geniş tutsalar buralara daha çok kat verilebilir. Alt yapı sorunları had safhada, Kestel’de kanserli hasta sayısı çoğaldı. Merak ediyorum; bu fabrikalarda filitre sistemi var mı, varsa neden çalıştırılmıyor. Ovamızın zehirlenmesine karşıyız. Ovamızda yetişen ürünler, fabrikaların geriye bıraktığı sular yüzünden kanserojen madde üretiyor. Vatandaşlarımızda sağlık olarak bu durumdan oldukça etkileniyorlar. İlçemizde dağdan gelen sular neden ilçe halkımıza verilmiyor, benim bildiğim kadarıyla; Ak güvercin parkından geçen sular Yıldırım’a bağlanmış durumda. Kestel ise Doğancı barajından su içiyor. Bursa’nın en kuzeyinden hem pahalı, hem de sağlıksız su geliyor. Her içtiğimizde ağzımızda değişik tad ve koku bırakıyor, bence sağlıklı su kullanmıyoruz. Ülkemizin gidişatı hiç hoş değil, Örneğin; Ulu Önder Atatürk’ümüz, Cumhuriyetimiz, Bayrağımız, Askerimizin getirildiği hal, bazı devlet kurumlarında T.C. yazılarının kaldırılması, Yani Türkiye Cumhuriyetinden insanların utanarak değil, gurur duyarak, Ben Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyım diyebilmeli. Komşumuzla olan ilişkiler ortadadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Vatanınıza bir müdahale gelmediği takdirde savaşmak bir cinayettir” ve şuanda da bir cinayet işleniyor, ÖSO diye adlandırılan insanlar, emperyalist güçlerin taşeronluğunu yaparak, kan akıtmaktadırlar. Gerçek Sureyeli vatandaşlar, kaçarak buradaki kamplara sığınmışlardır. Partim ve ben savaşın her türlünse karşıyız, Biz barıştan yanayız. Kestel’de dostluğu, kardeşliği pekiştirmek ve ilçemiz her yerden göç aldığı için büyük bir mozaikliği içinde barındırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı ortaya çıkan fikirsel çatışma ortamlarını kaldırıp, herkese dostça ve kardeşçe yaşanabilir bir Kestel özlemi içimde olduğundan dolayı, aday adayı olma fikri aklıma geldi.
Belediye Başkan Adayı Olamazsanız mecliste yer alır mısınız..?
Şu anda onu düşünmedim. Geçen dönemde benim niyetim vardı, fakat partim farklı adaylar üzerinde anlaştığı için dosyamı geri çektim. Seçimlere 8 ay olmasına rağmen dosyamı teşkilatıma verdim. Ben de bu yarışta varım, Belediye başkan adayı olmak istiyorum, seçimleri kazanacağım kendime güveniyorum.
Projeleriniz Nelerdir..?
Kestel’de yönetim ve otorite eksikliği var. Belediye yönetiminin yeteri kadar hizmet vermediğini düşünüyorum. Sağ elin verdiğini sol elin görmemesi mantığıyla yola çıkarak, Bir aşevi kurmayı düşünüyoruz, İlçemizdeki işsizliğin farkındayım, bunun çözümü için fabrika sahiplerinden özellikle Kestel halkı için kontenjan isteyeceğim. Buradaki gençlerimizin işsiz kalmasını istemiyorum. İşi olmayan insan, parasız olur, aç kalır, her türlü suça meyilli olur, insanları kötü yola sevk etmemek için büyük çalışmalar yapacağım. Yaşayan her insanın birer engelli adayı olduğunu bilenlerdenim. Bu bakımdan, engelli kardeşlerimize gereken yatırım ve destek en üst düzeyde sağlanacaktır. İlçemizde her mahalleye semt pazarları kurulması sağlanacaktır. Vani Mehmet mahallesindeki Pazar yeri bazı mahallelerimize uzak kalıyor. Bu nedenle eski Sarıyer ve Kale mahallesindeki Sarayörme fabrikasının bulunduğu yerlere bir Pazar düşünüyoruz. Fidancılarımızla ilgili yaşanan sıkıntıların giderilmesini sağlayacağız. Fidanlarımızın ülkemize pazarlanabilmesi için gerekli destek, belediyemizce verilecektir.
Ön Seçim olmasını istiyor musunuz..?
Evet istiyorum. Ön seçim demek, demokrasi demektir. Demokrasinin olmadığı bir yerde hiç bir şey olmaz. Tüm üyelerimiz delegelerimiz gelsinler, hangimizde belediye başkan adaylığı vasfını taşıyacağı görüyorsa, fikirlerini o yönde kullanıp, o adayla yola devam edilmesini isterim.
İlçe Yönetimi, Aday adaylığınız süreci içerisince sizce şeffaf davrandı mı..?
Evet, davranıyor. Tüm aday adaylarına eşit davranmak zorundalar. Benim de kulağıma bir takım dedikodular geldi. Fakat, ben hiçbir şeye kulak asmadan dosyamı içeriye verdim.
Meclis Üyeliği Listenizi Nasıl oluşturmayı düşünüyorsunuz, Aklınızda isim var mı..?
Şu anda aklımda herhangi bir isim yok. İlçe teşkilatımızla birlikte oturup, oluşturacağız. Toplumumuza, Kestel’imize kimler faydalı olabilir, dürüst, namuslu genç bir kadroyla halkımızın karşısına çıkmayı amaçlıyoruz.
İlçe Yönetiminden istifa edenler bu nokta da değerlendirilecek mi..?
İlçe yönetiminden istifa eden arkadaşlar var. Dediğim gibi, bu konuyu il ve ilçe yönetimimizle birlikte değerlendireceğiz. Listeyi en güzel şekilde yapabilmek için, büyük bir enerji harcayacağımız söyleyebilirim.
Meclis üyeliği listesinde de ön seçim olmasını ister misiniz?
Meclis üyesi adaylığı için talep beklenenden fazla olursa, elbette önseçim olmasını isterim.
Diğer aday adayı Mustafa Kurtoğlu, ilçe başkanının desteğini almış gözüküyor, sizce de öyle değil mi..?
Bence öyle değil. Kurtoğlu benim dedelerimin çok yakın bir dostu olduğu gibi, benim değer verdiğim pırıl pırıl, dürüst ve namuslu bir insandır. Kimsenin desteğini aldığını sanmıyorum. Ona bakarsanız, ilçe başkanı da benim çocukluk arkadaşım. Bazıları da diyor ki, Emin Elüstü, İlçe başkanının desteğini aldı. Ben, bu konuda bir taraf olduğunu gözlemlemedim.
Mevcut başkanın hangi hizmetlerinden memnun değilsiniz..?
Ben, kent meydanının yapılmasına karşıydım. Orada bir beton yığınını kaldırdılar, yerine başka bir beton yığını koydular. Marketleri yıktılar onların yerine kafetarya koydular.
Bu gibi projeler bizim değişik il ve ilçelerimizde bir sürü yapılan yerler vardır, gidip görselerdi iyi olurdu. Kocaman bir alanının altının kullanılmaması ileriye dönük yatırımların yapılmadığını göstermektedir. Kent meydanının altının otopark ya da kapalı bir çarşı konumuna getirilebilirdi. Benim ilk işim bu alanı yıkıp, insana dayalı, yeşillikler içerisinde bir yer yapacağız. Köy kahvemiz güzel bir şekilde restore edilebilirdi. Mevcut belediye binamızı yıktılar onun yerine ucube görünümlü bir bina diktiler. Halkımızı bir araya getiren Kestel Festivalinin bu yıl iptal olmasına bir anlam veremiyorum. Bunu büyük bir üzüntüyle karşıladım. Festivalin iptal değil, derneklere daha fazla destek verilip, görkemli bir şekilde yapılmasının sağlanması lazım. Son zamanlarda milli bayramlarımızın da içi boşaltılmış durumda, eski coşkusundan uzak kutlanmakta. Biz, bu bayramları hak ettiği gibi kutlamaktan yanayız ve öylede kutlayacağız halkımızla beraber.
Kestel’in en büyük sorunu sizce nedir..?
İlçemizin en büyük sorunu sağlık ve işsizliktir. Gençlerimizin çoğu kahve köşelerinde geziyor. Bu sorunu aşmak için işadamlarımızla görüşüp çözüm yolları arayacağız. Gençlerimizi topluma kazandırmak için, Halk Eğitim müdürlükleriyle kurslar düzenleyip meslek sahibi olmalarını sağlayacağız. Kestel’de insanların çalışıp, üretmesinden yanayım.
Son günlerde, CHP’deki istifaları nasıl karşılıyorsunuz, bu istifalar partiyi sarsmıyor mu..?
Bence sarsmıyor, Partide olan bazı kangrenlerdi bunlar. Biliyorsunuz doktora gittiğinizde kangren olan yer kesilir atılır. Partinin daha çabuk davranması gerekirdi, bunları üyelikten atmak için. Aynı ailedeki insanlar, farklı siyasi yerlerde yer alıyorlar. Bu konuya zaten toplumdan çok şikayet vardı. Bunların kopup gitmeleri partiye daha çok güç kattı.
Geriye dönük seçimlere baktığımızda, CHP köylerde yok. Köyler de, belediye başkanlığı seçimlerinde oy kullanacak. Bununla ilgili bir çalışmanız var mı..?
Köylü ağabeylerimizden çok güzel destekler alıyorum. Yıpranmamış olmamız çok önemli. Bir gün gittiğim köyde şöyle bir olay gelişti, bunu sizinle paylaşayım. Küçük bir çocuk yanıma geldi. Abi, sen belediye başkan adayıymışsın dedi. Bende; aday adayıyım dedim. Abi, belediye başkanı olursan köyümüze ne yapacaksın diye sordu. Ben de; halı saha yapacağım, oyun alanları yapacağım dedim. Baktım memnun olmadı, ben de, sen ne istersin dedim. Köyüme küçük bir baraj istiyorum, köyümüzde su olmasını istiyorum, su olursa ailemin karnı doyacaktır. dedi. Köylümüze yeteri kadar değer verilmedi. Çiftçilikle, hayvancılıkla ilgili hiçbir destek verilmedi. Mazot fiyatları olmuş 4.500 lira, benzin 5 liranın üstünde, gübre fiyatları uçmuş, tohum fiyatları uçmuş. Ben geldiğimde, köylü pazarı oluşturacağım, Köylümüzün yetiştirdiği ürünü rahat ve kolayca pazarlaması için elimden gelen her türlü desteği vereceğim. Ulu Önder Atatürk’ümüzün dediği gibi; “Ülkenin kalkınması köylüden çiftçiden geçer.” Köylülerimiz için belediyede bir birim oluşturacağız, en küçük sıkıntılarına dahi çare olmak için uğraşacağız. Köylülerimiz için önemli projelerimiz var.
Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı..?
Aday olduğum takdirde, seçimleri kazanacağımın sözünü veriyorum. Beni tanıyan herkes insanlara dürüst ve barışçıl bir şekilde yaklaştığımı bilirler. Halkımızla beraber bir yönetim sergileyeceğiz. Seçmenizin oy vereceği adayları iyi tanımaları, kişiliklerini karakterlerini geçmişlerini araştırarak, Kestel’imize en iyi hizmeti kimin yapacağına inanıyorlarsa oy’larını o yönde kullanmalarını umut ediyorum.
Teşekkür Ederiz..
Ben teşekkür ederim.

Share
337 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?