logo

Halkın Sağlığıyla Oynamayı Bırakın!

     İlçemiz Turanköy mahallesi sınırlarında bulunan Ya-se Özel Sağlık Per. Hiz.Nakliye Turizm Endüstriyel Atık Sanayi Tic.Ltd.Şti. firması hakkında yapılan şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor.

     6 Ağustos 2020 günü, SGK’sız kaçak yabancı işçi çalıştırmasından dolayı geçtiğimiz hafta denetim geçiren Ya-se firması aynı zamanda vatandaşların sağlığıyla da oynamaya devam ediyor. Ülkemizin bir çok hastanesinden aldıkları tehlikeli katı ve sıvı atık bidonlarının ağzının açılmadan imha edilmesi gerekirken, bu firma her bidon için hastanelerden hem ücret alıyor, hem de ağzını açtığı bidonları yıkayıp, yeniden hastanelere satışını gerçekleştiriyor.

     Oysa ki, sağlık kuruluşlarından alınan bidonların içerisinde ne olduğu, insan ve çevreye karşı ne gibi bulaşıcı bir hastalık taşıdığı bilinmiyor. Ya-se firması aynı zamanda, bidonların içerisinde bulunan naylon, alüminyum ve cam gibi atıkların ayırımını orada çalışan işçilere yaptırarak, herkesin sağlığını tehlikeye atıyor.

     Özellikle zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde dünya covid-19 virüsüyle uğraşırken, böyle bir olayın ilçemizde patlak vermesi, insanlardaki tedirginliği daha da artırdı.

     Ağızlarının açılmaması gereken bidonların ağızlarının açıldığı, içerisinde az sıvı olan bidonların kepçenin içine dökülerek, gelişi güzel ayrı bir bölümde yıkanıp, tekrar hastaneye haksız bir ücret karşılığında satılmasına yetkililer neden göz yumuyor, anlamakta güçlük çekiyoruz.

     Bu firma ilk kurulduğu yıllarda hiç kimseyi ve hiçbir çalışanı bidonların kapaklarına dahi dokundurtmazken, ne oldu da şimdi neredeyse bütün bidonların kapakları açılır duruma geldi.

     Hatta, bazı bidonların içerisinden insan uzuvlarının dahi çıktığı, her bidonun çevreye çok kötü bir koku yaydığı ve çalışma şartlarının da insan sağlığına uymadığı belirtiliyor.

     “Halk sağlığının bu kadar ucuz olmaması gerekir” diyen konuya yakın olan bazı vatandaşlar ise, “Bu firmanın A’dan Z’ye denetlenmesi sonucunda ortaya çok daha ilginç şeylerin çıkacağından eminiz. Hatta, ayrıştırılan plastik, alüminyum gibi parçaların kimse görmeden, nakliyesinin yapılmasına da bir anlam veremiyoruz” şeklinde konuştular.

     Ya-se firmasının atıklarını aldığı bazı hastaneler şu isimlerden oluşuyor:

     İstanbul Amerikan hastanesi, Nişantaşı Koç hastanesi, Van Bölge Eğitim Araştırma hastanesi, İzmir’deki tüm Devlet Hastaneleri, Kocaeli Devlet Hastanesi ve ilçelerinde devlet hastaneleri, Bursa Devlet hastaneleri, Uludağ Üniversitesi Hastanesi, Cüneyt Yıldız Hastanesi, Çanakkale Devlet Hastanesi ve ilçelerinde bulunan Devlet hastaneleri, Balıkesir Devlet hastanesi, Eskişehir devlet ve ilçelerindeki devlet hastaneleri, İzmir Atatürk Eğitim Araştırma hastanesi, Bolu Devlet Hastanesi ve  ilçelerinin yanı sıra, ismini yazamadığımız bir sürü hastanenin atıklarını bu firma alıyor.

Share
4078 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?