logo

06 Mayıs 2021

HAYAL KIRIKLIĞI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Damdan düşmek ve hayal kırıklığı yaşamak, insanı çok etkiler. Damdan düşmek ve hayal kırıklığı yaşamak, benzerlik gösterir. Damdan düşenin halinden, damdan düşenin anlayacağı söylenir. Nasrettin Hoca, damdan düşmüş. Doktor getirelim, demişler. Nasrettin Hoca, bana damdan düşeni getirin, demiş.

     Hayal kırıklığı yaşayanın halinden, hayal kırıklığı yaşayan anlar. Damdan düşen, “kırık, çıkık, sarsıntı” gibi rahatsızlıklar geçirir. Hayal kırıklığı yaşayanın, gelecekle ilgili hayalleri yıkılır. Üzüntü içinde kalır.

     Hayal kırıklığı yaşanan ortamı, sorgulamak gerekir. Toplumdaki kutuplaşma, söz ve davranış arasındaki tezat, hayal kırıklığı yaşatır. Sol ya da sağ partiye oy veren vatandaşlar, hayal kırıklığı yaşar.

     Bilim, ilim, bilimsel bilgiyle kalkınma olur, demek: Bir slogandır. Bire indirgemedir. Bilim, ilim, bilimsel bilgi: Maddiyat olur. Ahlak, maneviyat, ideal ile kalkınma olur, demek: Bir slogandır. Bire indirgemedir. İdeal, ülkü: Maneviyat olur. Slogan, toplumda kutuplaşma yapar. Sol partiden sağ partiye ve sağ partiden sol partiye oy geçişlerine engel olur.

     Laiklik, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisinin ayrılmasıdır. Din işleri bilgisi, ibadet kurallarını içerir. Laiklik, maneviyat-maddiyat bütünlüğü olur. Laik eğitim, din işleri bilgisinin-ibadet kurallarının- ve devlet işleri bilgisinin öğrenilmesidir. İnanmak ve inanmamak: Din işleri bilgisi-ibadet kuralları- içinde yer alır. Devlet işleri bilgisi içinde inanmak ve inanmamak yoktur. Devlet işleri bilgisi, sorgulanır.

     Laik eğitim deyip, devlet işleri bilgisini anlatmak, bilim, ilim, bilimsel bilgi kavramlarını anlatmak: Yanıltıcı söz ve davranış olur. Din işleri bilgisini ve devlet işleri bilgisini birbirinden ayrı anlatmak gerekir.

     İşçi, köylü, memur, esnaf gibi mesleklere seslenen sağ görüşlü partilerin milletvekilleri, Meclis’te: Sermayeden yana oy kullanırlar. Sermaye partisi olduklarını gizlemek için: Maneviyatçı, mukaddesatçı, muhafazakâr kavramlarını kullanırlar. Solcu-milliyetçi ayrımı yaparlar. Solcu-sağcı ayrımını, görmezliğe gelirler. Emek-sermaye ya da sol-sağ bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur.

     Slogan, bütünün bir parçasını yüceltmek olur. Bütünü anlatmak gerekir. Maneviyat-maddiyat ayrımı yerine: Maneviyat-maddiyat bütünlüğünü anlatmak gerekir.

     Kuş, iki kanadı ile uçar, benzetmesi yapılır. Kuşun bir kanadı maneviyat, bir kanadı maddiyat olur. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde, mutlu olur. Manevi bilgi, inanarak öğrenilir. Maddi bilgi, sorgulanarak öğrenilir. İnanmak ve sorgulamak, bir bütün olur. Birbirini tamamlar.

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...