logo

06 Mayıs 2021

HAYAL KIRIKLIĞI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Damdan düşmek ve hayal kırıklığı yaşamak, insanı çok etkiler. Damdan düşmek ve hayal kırıklığı yaşamak, benzerlik gösterir. Damdan düşenin halinden, damdan düşenin anlayacağı söylenir. Nasrettin Hoca, damdan düşmüş. Doktor getirelim, demişler. Nasrettin Hoca, bana damdan düşeni getirin, demiş.

     Hayal kırıklığı yaşayanın halinden, hayal kırıklığı yaşayan anlar. Damdan düşen, “kırık, çıkık, sarsıntı” gibi rahatsızlıklar geçirir. Hayal kırıklığı yaşayanın, gelecekle ilgili hayalleri yıkılır. Üzüntü içinde kalır.

     Hayal kırıklığı yaşanan ortamı, sorgulamak gerekir. Toplumdaki kutuplaşma, söz ve davranış arasındaki tezat, hayal kırıklığı yaşatır. Sol ya da sağ partiye oy veren vatandaşlar, hayal kırıklığı yaşar.

     Bilim, ilim, bilimsel bilgiyle kalkınma olur, demek: Bir slogandır. Bire indirgemedir. Bilim, ilim, bilimsel bilgi: Maddiyat olur. Ahlak, maneviyat, ideal ile kalkınma olur, demek: Bir slogandır. Bire indirgemedir. İdeal, ülkü: Maneviyat olur. Slogan, toplumda kutuplaşma yapar. Sol partiden sağ partiye ve sağ partiden sol partiye oy geçişlerine engel olur.

     Laiklik, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisinin ayrılmasıdır. Din işleri bilgisi, ibadet kurallarını içerir. Laiklik, maneviyat-maddiyat bütünlüğü olur. Laik eğitim, din işleri bilgisinin-ibadet kurallarının- ve devlet işleri bilgisinin öğrenilmesidir. İnanmak ve inanmamak: Din işleri bilgisi-ibadet kuralları- içinde yer alır. Devlet işleri bilgisi içinde inanmak ve inanmamak yoktur. Devlet işleri bilgisi, sorgulanır.

     Laik eğitim deyip, devlet işleri bilgisini anlatmak, bilim, ilim, bilimsel bilgi kavramlarını anlatmak: Yanıltıcı söz ve davranış olur. Din işleri bilgisini ve devlet işleri bilgisini birbirinden ayrı anlatmak gerekir.

     İşçi, köylü, memur, esnaf gibi mesleklere seslenen sağ görüşlü partilerin milletvekilleri, Meclis’te: Sermayeden yana oy kullanırlar. Sermaye partisi olduklarını gizlemek için: Maneviyatçı, mukaddesatçı, muhafazakâr kavramlarını kullanırlar. Solcu-milliyetçi ayrımı yaparlar. Solcu-sağcı ayrımını, görmezliğe gelirler. Emek-sermaye ya da sol-sağ bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur.

     Slogan, bütünün bir parçasını yüceltmek olur. Bütünü anlatmak gerekir. Maneviyat-maddiyat ayrımı yerine: Maneviyat-maddiyat bütünlüğünü anlatmak gerekir.

     Kuş, iki kanadı ile uçar, benzetmesi yapılır. Kuşun bir kanadı maneviyat, bir kanadı maddiyat olur. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde, mutlu olur. Manevi bilgi, inanarak öğrenilir. Maddi bilgi, sorgulanarak öğrenilir. İnanmak ve sorgulamak, bir bütün olur. Birbirini tamamlar.

Share
164 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...