logo

06 Mayıs 2021

HAYAL KIRIKLIĞI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Damdan düşmek ve hayal kırıklığı yaşamak, insanı çok etkiler. Damdan düşmek ve hayal kırıklığı yaşamak, benzerlik gösterir. Damdan düşenin halinden, damdan düşenin anlayacağı söylenir. Nasrettin Hoca, damdan düşmüş. Doktor getirelim, demişler. Nasrettin Hoca, bana damdan düşeni getirin, demiş.

     Hayal kırıklığı yaşayanın halinden, hayal kırıklığı yaşayan anlar. Damdan düşen, “kırık, çıkık, sarsıntı” gibi rahatsızlıklar geçirir. Hayal kırıklığı yaşayanın, gelecekle ilgili hayalleri yıkılır. Üzüntü içinde kalır.

     Hayal kırıklığı yaşanan ortamı, sorgulamak gerekir. Toplumdaki kutuplaşma, söz ve davranış arasındaki tezat, hayal kırıklığı yaşatır. Sol ya da sağ partiye oy veren vatandaşlar, hayal kırıklığı yaşar.

     Bilim, ilim, bilimsel bilgiyle kalkınma olur, demek: Bir slogandır. Bire indirgemedir. Bilim, ilim, bilimsel bilgi: Maddiyat olur. Ahlak, maneviyat, ideal ile kalkınma olur, demek: Bir slogandır. Bire indirgemedir. İdeal, ülkü: Maneviyat olur. Slogan, toplumda kutuplaşma yapar. Sol partiden sağ partiye ve sağ partiden sol partiye oy geçişlerine engel olur.

     Laiklik, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisinin ayrılmasıdır. Din işleri bilgisi, ibadet kurallarını içerir. Laiklik, maneviyat-maddiyat bütünlüğü olur. Laik eğitim, din işleri bilgisinin-ibadet kurallarının- ve devlet işleri bilgisinin öğrenilmesidir. İnanmak ve inanmamak: Din işleri bilgisi-ibadet kuralları- içinde yer alır. Devlet işleri bilgisi içinde inanmak ve inanmamak yoktur. Devlet işleri bilgisi, sorgulanır.

     Laik eğitim deyip, devlet işleri bilgisini anlatmak, bilim, ilim, bilimsel bilgi kavramlarını anlatmak: Yanıltıcı söz ve davranış olur. Din işleri bilgisini ve devlet işleri bilgisini birbirinden ayrı anlatmak gerekir.

     İşçi, köylü, memur, esnaf gibi mesleklere seslenen sağ görüşlü partilerin milletvekilleri, Meclis’te: Sermayeden yana oy kullanırlar. Sermaye partisi olduklarını gizlemek için: Maneviyatçı, mukaddesatçı, muhafazakâr kavramlarını kullanırlar. Solcu-milliyetçi ayrımı yaparlar. Solcu-sağcı ayrımını, görmezliğe gelirler. Emek-sermaye ya da sol-sağ bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur.

     Slogan, bütünün bir parçasını yüceltmek olur. Bütünü anlatmak gerekir. Maneviyat-maddiyat ayrımı yerine: Maneviyat-maddiyat bütünlüğünü anlatmak gerekir.

     Kuş, iki kanadı ile uçar, benzetmesi yapılır. Kuşun bir kanadı maneviyat, bir kanadı maddiyat olur. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde, mutlu olur. Manevi bilgi, inanarak öğrenilir. Maddi bilgi, sorgulanarak öğrenilir. İnanmak ve sorgulamak, bir bütün olur. Birbirini tamamlar.

Share
387 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...