logo

06 Mayıs 2021

HAYAL KIRIKLIĞI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Damdan düşmek ve hayal kırıklığı yaşamak, insanı çok etkiler. Damdan düşmek ve hayal kırıklığı yaşamak, benzerlik gösterir. Damdan düşenin halinden, damdan düşenin anlayacağı söylenir. Nasrettin Hoca, damdan düşmüş. Doktor getirelim, demişler. Nasrettin Hoca, bana damdan düşeni getirin, demiş.

     Hayal kırıklığı yaşayanın halinden, hayal kırıklığı yaşayan anlar. Damdan düşen, “kırık, çıkık, sarsıntı” gibi rahatsızlıklar geçirir. Hayal kırıklığı yaşayanın, gelecekle ilgili hayalleri yıkılır. Üzüntü içinde kalır.

     Hayal kırıklığı yaşanan ortamı, sorgulamak gerekir. Toplumdaki kutuplaşma, söz ve davranış arasındaki tezat, hayal kırıklığı yaşatır. Sol ya da sağ partiye oy veren vatandaşlar, hayal kırıklığı yaşar.

     Bilim, ilim, bilimsel bilgiyle kalkınma olur, demek: Bir slogandır. Bire indirgemedir. Bilim, ilim, bilimsel bilgi: Maddiyat olur. Ahlak, maneviyat, ideal ile kalkınma olur, demek: Bir slogandır. Bire indirgemedir. İdeal, ülkü: Maneviyat olur. Slogan, toplumda kutuplaşma yapar. Sol partiden sağ partiye ve sağ partiden sol partiye oy geçişlerine engel olur.

     Laiklik, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisinin ayrılmasıdır. Din işleri bilgisi, ibadet kurallarını içerir. Laiklik, maneviyat-maddiyat bütünlüğü olur. Laik eğitim, din işleri bilgisinin-ibadet kurallarının- ve devlet işleri bilgisinin öğrenilmesidir. İnanmak ve inanmamak: Din işleri bilgisi-ibadet kuralları- içinde yer alır. Devlet işleri bilgisi içinde inanmak ve inanmamak yoktur. Devlet işleri bilgisi, sorgulanır.

     Laik eğitim deyip, devlet işleri bilgisini anlatmak, bilim, ilim, bilimsel bilgi kavramlarını anlatmak: Yanıltıcı söz ve davranış olur. Din işleri bilgisini ve devlet işleri bilgisini birbirinden ayrı anlatmak gerekir.

     İşçi, köylü, memur, esnaf gibi mesleklere seslenen sağ görüşlü partilerin milletvekilleri, Meclis’te: Sermayeden yana oy kullanırlar. Sermaye partisi olduklarını gizlemek için: Maneviyatçı, mukaddesatçı, muhafazakâr kavramlarını kullanırlar. Solcu-milliyetçi ayrımı yaparlar. Solcu-sağcı ayrımını, görmezliğe gelirler. Emek-sermaye ya da sol-sağ bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur.

     Slogan, bütünün bir parçasını yüceltmek olur. Bütünü anlatmak gerekir. Maneviyat-maddiyat ayrımı yerine: Maneviyat-maddiyat bütünlüğünü anlatmak gerekir.

     Kuş, iki kanadı ile uçar, benzetmesi yapılır. Kuşun bir kanadı maneviyat, bir kanadı maddiyat olur. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde, mutlu olur. Manevi bilgi, inanarak öğrenilir. Maddi bilgi, sorgulanarak öğrenilir. İnanmak ve sorgulamak, bir bütün olur. Birbirini tamamlar.

Share
135 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...