logo

HAYAT DEVAM EDİYOR

       Değerli Okuyucular,

       Kadirşinas Dostlar;

       Bu yazımda belki biraz açılacağım, yerelin dışına doğru bakmaya çalışacağım. Fakat yine de yerel düşünmemizi, yakın dairemizi önemsememiz gerektiğini düşünüyorum. Önce aidiyetimiz penceresinden bakmamız lüzumlu ve hatta şart.  Çünkü kendine yetemeyen, kendi  istek ve arzularını yapamayanlar sürekli etraflarına yük olur, problem üretirler. Eğer biz kendi çevremizdeki dertlere deva olamıyorsak bir yerde bazı şeyleri gerektiği şekilde yapmıyoruz, yapamıyoruz demektir. Buradan bakıyorum…

       Doğal olarak dışarıya doğru uzanıyorum. Dünya kamuoyu ciddi bir problemle boğuşuyor. Korona virüsü, kısaca “KOVİD 19” olarak tanımlanan bu salgın virüs bertaraf edilinceye kadar da herhalde hepimizi tedirgin edecek. Keyfimizi kaçıracak.

       Televizyon ekranlarında ülkemizin çeşitli kurumlarından ilgililer, çok kıymetli bilim insanlarımız ve Sağlık bakanlığımızın fedakar personeli kamuoyumuzu bilgilendiriyor. Yapılması elzem olanları , dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyorlar. 

       Bana öyle geliyor  ki, bu salgın bize de değecek, bulaşacak. Ancak diğer ülkelere göre zaman kazandık. Daha çok bilgilendik. Sağlık Bakanlığımızı da, Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’yı da tedbir ve çalışmalar için tebrik etmek gerekiyor. Teşekkür ediyoruz.

       Esasen korkulacak bir şey de değil. Ancak tedbiri elden bırakmamamız lazım.

       El temizliği ve kalabalık ortamlardan uzak durma ciddi bir önlem. Düzenli uyku ve uygun beslenme ile bağışıklık sistemimizi desteklemek şart.  Ben kişisel olarak önemle ve özetle söylenecek şey “HASTALANMAMAK” olmalı diyorum.  Bu bir tür enfeksiyonal hastalık.

      Hakikaten doğru olmayan bilgiler ile sanal medya korku pompalayan mesajlarla dolu.            Mesela maske, mikrobu almış olanlar tarafından takılmalı taşınmalı,  Bu yolla mikrobun çoğalması, yayılması önlenebilir dİyor uzmanlar. Fakat herkes maske derdine düşmüş, kendisini bu yolla koruyacağını sanıyor.

      Bu hastalık tedavi edilebilir. Ateşlenme ve öksürük ile burun akıntısı, ilk belirtileri olarak anlatılıyor. Vakit kaybetmeden en yakın hastaneye müracaat edilmeli diyerek bu konuyu kapatmak  istiyorum. 

       Bu arada ilçemizden heyecan verici bir bilgi aktarmak isterim. Ben bu tür başarılara ilçemizin çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Geleceğimiz gençlerin, yavrularımızın başarılı çalışmalara imza atmaları hepimiz için bir onur olmalı. Onların başarılı çalışmalarını tebrik ve teşvik etmeliyiz.

        Aslanoba Anadolu meslek lisesi öğrencisi bir evladımız “EMRE YILDIRIM” Kendisine proje danışmanlığı yapan Değerli ve Fedakar Hocası “Serhan Dinçbaş” bey ile birlikte yaptığı Araştırma projesi ile ilçemizi yarışmada temsil ediyorlar.         

        TÜBİTAK liseler arası Araştırma Projeleri değerlendirmesinde de  ”Nanoselüloz bazlı balistik kompozit üretimi ve mukavemet özelliğinin araştırılması” isimli proje ile dereceye girmeye hak kazandılar. Kendisini ve Danışman hocası Serhan beyi ilçemiz adına, okuyucularımız adına kutluyorum, tebrik ediyorum. Ödül törenine katılamadığım için üzgünüm.

      Esas itibariyle benim de ilgi duyduğum teknik tekstilin konusu olan bu Proje ile Kumaşa kurşun geçirmezlik özelliği kazandırılması ve mukavemet ölçümlerinin yapılarak test edilmesi amaçlanmış.

      Bu projeden haberim olmuştu. Bu alanda bir çok çalışma yapıldığını da biliyordum. Ancak ilçemizden Emre Yıldırım‘ın   çalışması olacağı için çok sevindim. ilçe sanayicilerimizin duyarlı yaklaşımları ve desteği ile EMRE kendisine güvenenleri mahcup etmedi. Sergide ve yarışmada yer aldı. İnşallah EMRE örnek alınır.  Başka çocuklarımızda değişik projelerde başarı gösterirler, ilçemizi , okullarını temsil ederler. Bir kez daha Emre’yi değerli hocası Serhan beyi kendilerini teşvik eden değerli okul idarecilerini ve Annesini Babasını kutluyorum , tebrik ediyorum.

       Gününüz keyifli bereketli olsun.

       Sağlıcakla kalın, Mutlu olun.

Share
2170 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?