logo

30 Ocak 2018

HAYATIN İÇİNDEN


Seçimlerde, yalanı dolanı önlemek, halkın kendi iradesiyle oy kullanmasına katkıda bulunmak gerekir. Davranış bilimlerine göre insan hayatında bütünlük ve devamlılık ister. Toplumsal ilgi kavramıyla birey, içinde yaşadığı topluma, katkı yapmak ister. İnsan, toplumsal bir varlıktır. İnsanın kişiliği, toplum kurallarına göre, toplum içinde oluşur.
İki türlü belgesel vardır. Birincisi mağdurların anlatıcı olduğu belgeseldir. Mağdurlar, çektikleri sıkıntıları, acıları anlatırlar.
İkincisi suçluların anlatıcı olduğu belgeseldir. Görevini, hiçbir yüzleşme, sorgulama, şüphe yaşamadan harfi harfine uygulayan suçlular, coşkulu bir şekilde yaptıklarını anlatırlar. Kendilerine göre kendilerini haklı gösteren bir gerekçe bulurlar.
Yazarın yazdıklarına bakarak eleştiri yapmak gerekir. Eleştirel bir yaklaşım, yazarın yazdıklarını anlamaya çalışmaktır. Yazarlar, toplumun ortak duygularını dile getirirler.
Ütopya romanları, olanı değil olması gerekeni anlatır. Ütopya romanlarında anlatılan “eşitlik, kardeşlik, özgürlük” kavramları, daha sonra günlük hayatımızda uygulanmaya başladı.
Etik değer ile ahlaki norm birbirinden farklıdır.
Etik değerlere, “sevgi, anlayış, insan hakları” örnektir. Etik değerler, insanın onurunu oluşturur. Etik değer başarısı ve bilinç birbirini tamamlar. Etik değerler, evrenseldir.
Ahlaki normlara, “dürüst olmak, doğruluk” örnektir. Ahlaki normlar belirli bir topluma, kişiye ait olabilir. Ahlaki normlar, “yasaların yapılmasında, meslek kurallarının belirlenmesinde” kullanılır.
Demokrasi ve insan hakları, çatışmaların panzehiridir. Farklılıklarımızı koruyarak bir arada yaşayalım. Gelişmenin nimetlerinden, vatanın güzelliklerinden eşit, kardeş, özgür bir biçimde faydalanalım. Siyaseti, “sevgi, yardımlaşma” kavramları ile yapalım. Davranış bilimciler, “annenin babanın çocuğuna bakabildiğini” belirtir. Yetişkin insanın anasının babasının,” içinde yaşadığı toplum” olduğunu belirtirler. Yetişkin insanların bakımı için toplumun örgütlenmesi gerekir.
İnsan “doğa-kültür” bütünlüğü içinde yaşar. Dünya, doğa “birinci” doğamızdır. Kültür, insanın ikinci doğasıdır.
Zorunluluk, rastlaşma “doğa” yasasıdır. Zorunluluk ile harekete geçen canlılar, rastlaşma ile birbirleriyle karşılaşırlar. Zorunluluk ve rastlaşma kaderimizi de etkiler.
İdeoloji, insanın insanla iletişimi sonucu oluşur. Teknoloji, insanın doğa ile iletişimi sonucu oluşur.
Din, siyasi düşünce “ideolojiye” örnektir. Buluşlar, keşifler “teknolojiye” örnektir. Her iki kavram da insanın hayatını etkiler.
Günümüzde, Birleşmiş Milletler Teşkilatı kurallarına göre, dünyada yaşayan insanlarla çıkar ilişkisine göre iletişim kurmak gerekir. Çıkar ilişkisine öncelik verip doğa, toplum, ideoloji, teknoloji kavramlarına da önem vermek gerekir.

Share
232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...