logo

30 Ocak 2018

HAYATIN İÇİNDEN


Seçimlerde, yalanı dolanı önlemek, halkın kendi iradesiyle oy kullanmasına katkıda bulunmak gerekir. Davranış bilimlerine göre insan hayatında bütünlük ve devamlılık ister. Toplumsal ilgi kavramıyla birey, içinde yaşadığı topluma, katkı yapmak ister. İnsan, toplumsal bir varlıktır. İnsanın kişiliği, toplum kurallarına göre, toplum içinde oluşur.
İki türlü belgesel vardır. Birincisi mağdurların anlatıcı olduğu belgeseldir. Mağdurlar, çektikleri sıkıntıları, acıları anlatırlar.
İkincisi suçluların anlatıcı olduğu belgeseldir. Görevini, hiçbir yüzleşme, sorgulama, şüphe yaşamadan harfi harfine uygulayan suçlular, coşkulu bir şekilde yaptıklarını anlatırlar. Kendilerine göre kendilerini haklı gösteren bir gerekçe bulurlar.
Yazarın yazdıklarına bakarak eleştiri yapmak gerekir. Eleştirel bir yaklaşım, yazarın yazdıklarını anlamaya çalışmaktır. Yazarlar, toplumun ortak duygularını dile getirirler.
Ütopya romanları, olanı değil olması gerekeni anlatır. Ütopya romanlarında anlatılan “eşitlik, kardeşlik, özgürlük” kavramları, daha sonra günlük hayatımızda uygulanmaya başladı.
Etik değer ile ahlaki norm birbirinden farklıdır.
Etik değerlere, “sevgi, anlayış, insan hakları” örnektir. Etik değerler, insanın onurunu oluşturur. Etik değer başarısı ve bilinç birbirini tamamlar. Etik değerler, evrenseldir.
Ahlaki normlara, “dürüst olmak, doğruluk” örnektir. Ahlaki normlar belirli bir topluma, kişiye ait olabilir. Ahlaki normlar, “yasaların yapılmasında, meslek kurallarının belirlenmesinde” kullanılır.
Demokrasi ve insan hakları, çatışmaların panzehiridir. Farklılıklarımızı koruyarak bir arada yaşayalım. Gelişmenin nimetlerinden, vatanın güzelliklerinden eşit, kardeş, özgür bir biçimde faydalanalım. Siyaseti, “sevgi, yardımlaşma” kavramları ile yapalım. Davranış bilimciler, “annenin babanın çocuğuna bakabildiğini” belirtir. Yetişkin insanın anasının babasının,” içinde yaşadığı toplum” olduğunu belirtirler. Yetişkin insanların bakımı için toplumun örgütlenmesi gerekir.
İnsan “doğa-kültür” bütünlüğü içinde yaşar. Dünya, doğa “birinci” doğamızdır. Kültür, insanın ikinci doğasıdır.
Zorunluluk, rastlaşma “doğa” yasasıdır. Zorunluluk ile harekete geçen canlılar, rastlaşma ile birbirleriyle karşılaşırlar. Zorunluluk ve rastlaşma kaderimizi de etkiler.
İdeoloji, insanın insanla iletişimi sonucu oluşur. Teknoloji, insanın doğa ile iletişimi sonucu oluşur.
Din, siyasi düşünce “ideolojiye” örnektir. Buluşlar, keşifler “teknolojiye” örnektir. Her iki kavram da insanın hayatını etkiler.
Günümüzde, Birleşmiş Milletler Teşkilatı kurallarına göre, dünyada yaşayan insanlarla çıkar ilişkisine göre iletişim kurmak gerekir. Çıkar ilişkisine öncelik verip doğa, toplum, ideoloji, teknoloji kavramlarına da önem vermek gerekir.

Share
461 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KAPİTALİZM

  24 Eylül 2022 Yazarlar

       Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.      Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında ...
 • Hayırlı bir geleceğe vesile olun

  20 Eylül 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bazı konuları sürekli yazmak ve aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı oluyor.  Ama, sürekli yazı konusu ettiğim olgu, hepimizi alakadar eden, hayati öneme sahip  olgu ise, ivedi bir şekilde çözüm bulunmadığı takdirde, çok vahim olaylara vesile olma durumuyla karşılaşma olasılığı varsa, var olan soruna doğa ve insan lehine çözüm bulununcaya kadar ben o meseleyi sürekli gündemde tutmak zorundayım, bu anlamda kendimi sorumlu hissediyorum.       Bugün Türkiye de madd...
 • RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ

  19 Eylül 2022 Yazarlar

  Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar ...
 • Amerika’da yollardayım

  19 Eylül 2022 Yazarlar

       Kıymetli Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.       Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım.&...