logo

20 Mart 2021

HAYATIN İPUÇLARI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Temsili demokraside, herkesin bir oyu olur. Sosyal demokraside, herkesin bir oyu ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak, bir geliri olur. Yoksulluk sınırı, zorunlu ihtiyaçları karşılayan, bir gelir olur. Zorunluluk ve karşılaşma, dünya kuralı olur. İnsan, zorunlu ihtiyaçlarını karşılayıp hayatını sürdürür.

Devlet ve bütçe, milletin-vatandaşların- örgütlenmesi olur. Bütçeden her vatandaşa, pay verilmesi gerekir. Yetişkin insanların ana babası, toplum örgütlenmesi olur. Örgütlenmek, kalıcı olmaktır.

Toplumda değişim, bilgi bütünlüğü ile olur. Bilginin, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ayrılması gerekir. Dini bilgi, kalıplaşmış bilgi olur. Dünya bilgisi, değişen bilgi olur.

Köy Enstitüsü, üreterek, yaparak eğitim metodunu uyguladı. Okulda işlik, işlikte okul kurulur, kuralı benimsendi. Köy Enstitüsü’nde öğretmen, ebe, sağlık memuru adaylarına, ek bir meslek öğretilir. Tarım, inşaat, demirci, marangoz bölümlerinden biri öğretilir. Müzik dersinde, mandolin çalması öğretilir.

Yemek, sofra kuralları: Feodal toplumda, etkili olur. Tiyatro, konser, sinema etkinliği: Kapitalist toplumda, etkili olur. Çok sesli müzik, kapitalist toplumda, icat edildi. Kapitalist toplum, makine yapan ve makine ile üretim yapan toplum olur.

Demokraside, düşünce serbest olur. Davranış sınırlanır, yasaklanır. Düşünce, maneviyat kabul edilir. Davranış, maddiyat kabul edilir. Düşünce ile davranış ve maneviyat ile maddiyat, birbirini tamamlar. Nas etmek, dini bir kuralın uygulamasının durdurulması olur.  Durdurmak, kaldırmak, yasaklamak anlamı taşır.

Işık, ışık kaynağından yayılır. Ay ve ayna, ışığı yansıtır. Güneş ışığı, yayılarak dünyayı aydınlatır. Gündüz güneş, gece ay dünyayı aydınlatır. Aynalar ile ışık yansıtılarak, daha aydınlık bir alan oluşturulur. Işık, dünya bilgisi olur.

Bilgi ile kurallar oluşturulur. Kurallar ile hedefe yürünür. Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Sistem, kurallardan oluşur. Sistemin kurallarına uyulur. Sistem, bir bütün olur. Kural, sistemin parçası olur.

Toplum bütün, birey parça olur. Bütünün parçaları, eşit olur. Toplumun bireyleri, eşit olur. Bireyler düşüncelerini, birbirine anlatır. Aile, anne, baba, kardeş kelimeleri: Popülizm özelliği taşır. Popülizmde, toplum baskısı olur.

Söz ve davranış, bir bütün olur. Proje ve uygulama, bir bütün olur. Atatürk, düşüncesini davranışa çevirdi ve projelerini uygulamaya çevirdi. Atatürk, bütün kavramına göre yaşadı. Bütünü görmek ve “an” a odaklanmak, düşüncenin davranışa çevrilmesinde etkili olur.

Felsefe bilgisi, dünyaya bir bütün olarak bakar. Diğer bilgi türleri, kendi alanları ile ilgilenir. Disiplin, bilim, ilim aynı anlama gelir. İki doğru kuralına göre, dini bilgi kendi kurallarına göre, doğru olur. Dünya bilgisi kendi kurallarına göre, doğru olur. Aynı bilgi türü ile tartışma yapılır.

Share
2134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...