logo

20 Mart 2021

HAYATIN İPUÇLARI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Temsili demokraside, herkesin bir oyu olur. Sosyal demokraside, herkesin bir oyu ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak, bir geliri olur. Yoksulluk sınırı, zorunlu ihtiyaçları karşılayan, bir gelir olur. Zorunluluk ve karşılaşma, dünya kuralı olur. İnsan, zorunlu ihtiyaçlarını karşılayıp hayatını sürdürür.

Devlet ve bütçe, milletin-vatandaşların- örgütlenmesi olur. Bütçeden her vatandaşa, pay verilmesi gerekir. Yetişkin insanların ana babası, toplum örgütlenmesi olur. Örgütlenmek, kalıcı olmaktır.

Toplumda değişim, bilgi bütünlüğü ile olur. Bilginin, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ayrılması gerekir. Dini bilgi, kalıplaşmış bilgi olur. Dünya bilgisi, değişen bilgi olur.

Köy Enstitüsü, üreterek, yaparak eğitim metodunu uyguladı. Okulda işlik, işlikte okul kurulur, kuralı benimsendi. Köy Enstitüsü’nde öğretmen, ebe, sağlık memuru adaylarına, ek bir meslek öğretilir. Tarım, inşaat, demirci, marangoz bölümlerinden biri öğretilir. Müzik dersinde, mandolin çalması öğretilir.

Yemek, sofra kuralları: Feodal toplumda, etkili olur. Tiyatro, konser, sinema etkinliği: Kapitalist toplumda, etkili olur. Çok sesli müzik, kapitalist toplumda, icat edildi. Kapitalist toplum, makine yapan ve makine ile üretim yapan toplum olur.

Demokraside, düşünce serbest olur. Davranış sınırlanır, yasaklanır. Düşünce, maneviyat kabul edilir. Davranış, maddiyat kabul edilir. Düşünce ile davranış ve maneviyat ile maddiyat, birbirini tamamlar. Nas etmek, dini bir kuralın uygulamasının durdurulması olur.  Durdurmak, kaldırmak, yasaklamak anlamı taşır.

Işık, ışık kaynağından yayılır. Ay ve ayna, ışığı yansıtır. Güneş ışığı, yayılarak dünyayı aydınlatır. Gündüz güneş, gece ay dünyayı aydınlatır. Aynalar ile ışık yansıtılarak, daha aydınlık bir alan oluşturulur. Işık, dünya bilgisi olur.

Bilgi ile kurallar oluşturulur. Kurallar ile hedefe yürünür. Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Sistem, kurallardan oluşur. Sistemin kurallarına uyulur. Sistem, bir bütün olur. Kural, sistemin parçası olur.

Toplum bütün, birey parça olur. Bütünün parçaları, eşit olur. Toplumun bireyleri, eşit olur. Bireyler düşüncelerini, birbirine anlatır. Aile, anne, baba, kardeş kelimeleri: Popülizm özelliği taşır. Popülizmde, toplum baskısı olur.

Söz ve davranış, bir bütün olur. Proje ve uygulama, bir bütün olur. Atatürk, düşüncesini davranışa çevirdi ve projelerini uygulamaya çevirdi. Atatürk, bütün kavramına göre yaşadı. Bütünü görmek ve “an” a odaklanmak, düşüncenin davranışa çevrilmesinde etkili olur.

Felsefe bilgisi, dünyaya bir bütün olarak bakar. Diğer bilgi türleri, kendi alanları ile ilgilenir. Disiplin, bilim, ilim aynı anlama gelir. İki doğru kuralına göre, dini bilgi kendi kurallarına göre, doğru olur. Dünya bilgisi kendi kurallarına göre, doğru olur. Aynı bilgi türü ile tartışma yapılır.

Share
2192 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...