logo

20 Temmuz 2021

Hayvancılık ve Bölge


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular,

     Değerli Can Dostlar;

     Önemli ve çok değerli bulduğum bir alan olan, Hayvancılık konusunda yazmak bir uzmanlık gerektirir biliyorum. Ben sadece genel olarak bölgemizden dinlediklerimi, ayrıca üç kez ziyaretçi olarak gözlem yaptığım “EUROTİER” fuarlarında gördüklerimi aktaracağım. Eurotier fuarı iki yılda bir Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen Avrupa’nın konusunda ki en büyük fuarıdır. Bütün Avrupa’dan, Amerika’dan Kanada’dan katılımcılar olur. Sempozyum ve konferanslarla ziyaretçiler bilgilendirilir. Ben üç kere özel olarak bilgilenmek araştırmak İçin gittim. Bilgilendim. Bölgemizde proje bazlı yapılabilirliğini, neler ve nasıl yapılabileceğini sorguladım. Çünkü ülkemizin, bölgemizin kalkınma ve zenginleşmesinin ana motorunun Tarım ve Hayvancılık olduğuna inanıyorum. Deri, Dondurma, Bebek mamaları, çikolata vs gibi ürünlere ulaşılmalı. Et süt vs’de önemli tabii ki. Ancak katma değeri yüksek son mamüle ulaşmak hedeflenmeli.

    İzninizle ben birde küçük yaşlarımda Saitabat yaylalarında Halamoğullarımla yaşadıklarımı yazacağım. Çobanlık yapmak hiç de kolay değil bilirim. Esas çoban zaten köpeklerdir. Çoban köpeği olmazsa olmazdır. Korur, yönetir, yönlendirir.

    Önümüz kurban bayramı, hali vakti yerinde olanlar kurban kesecekler. Paylaşma, yardımlaşma kültürü gereği üçte bir akrabaya, üçte bir yakın komşu ve muhtaçlara dağıtılacak olan kurban etleri, evlerine et girmeyenleri mutlu memnun edecek. Ancak şehirlerdeki apartman yaşantısı, bahçesiz avlusuz evler yüzünden çocuklarımız bizim yaşadığımız, gördüğümüz şeyleri yapamıyorlar. Taze taze kurban kavurmasını bayram sabahı tadamıyorlar. Kınalı koçları, süslü kurbanlıkları gezdiremiyorlar. Hele hele komşuda kesilen kurbanı hiç bilmiyor görmüyorlar. İyi organize olmuş besicilerde endüstriyel sistemlerle kurban kesimi yapınca görsellik ve kurban heyecanı kalmadı, olmuyor. Nerede o eski bayramlar diye birbirimize soruyoruz.

      TÜİK bilgilerinde güven sorunu olsa bile Ülkemizde geçen yıl TÜİK verilerine göre yaklaşık 18,2 milyon büyükbaş, 54 milyonu da küçükbaş olarak toplam 72 milyon hayvan varlığı kaydedilmiş. Yaklaşık dört milyon kurban kesilmiş. Bu bayram 1,2 milyon büyükbaş 3,8 milyon küçükbaş olarak 5 milyon kurban kesilmesi bekleniyormuş.

     Diyanet işleri başkanlığının  bu yıl İçin kurban bedeli olarak açıkladığı rakamlar üreticiyi derinden üzmüştür.

     Kendiside uğraştığı için konuyu iyi bilen Kestel Ziraat odası Başkanımız Çataltepe’li Eyüp başkanı ziyaretimde söylediği çok doğruydu. Yem fiyatını bilmezler, Meraları tanımazlar, çilemizi görmezler ama ahkam keser, bedel belirlerler. Diyanet işini yapsın,  ahlaksızlığı önlesin, Maneviyatımızı yükseltsin, Dinimizi öğretsin, birliğimizi kardeşliğimizi güçlendirsin diyor. Ben dinimiz adına konuşabilir miyim,  olur mu yani diyor. Ziraat odalarına sorsalar rakamı 2500-3500 olarak açıklardılar dedi.  Bence de çok doğru diyor. 

    Teknik olarak ilçemizde hayvan sayımız artmış görünüyor. Köylümüz elden süt yumurta satıyor, hayvanı yan ilave iş olarak görüyor. Endüstrinin 2,80 liraya aldığı sütü kapıya 5-6  liradan değerlendirerek para kazanmaya çalışıyor. Az da olsa Aile bütçesine katkıda bulunuyor. Emeğini değerlendiriyor.

    İlçemizde 20415 küçükbaş, 8800 kusur büyükbaş hayvan kaydımız mevcut. Küçükbaş hayvanda 3635 adetle Çataltepe köyümüz en önde. 2435 le Ümitalan ve 2165 ile Gölcük köylerimiz takipteler.

     Büyükbaş hayvancılıkta ise aile işletmeciliği azalmakta, endüstriyel hayvancılık daha güçlü.  İlçemizde bir işletmede 1200 civarında büyükbaş mevcut. Bence köylerimizin göçünü önlememiz gerekiyor. Aile çiftliği hayvancılık mutlaka teşvik edilmelidir. Nitelikli ve bilinçli bir şekilde aile işletmeciliği geliştirilmelidir.  Erdoğanköy 2147 ile başta, onu aile çiftliği ağırlıklı olarak 1097 ile Gölcük takip ediyor.  İlçemizde Erdoğanköy de bir işletmede 1200 civarında büyükbaş mevcut.

    Burada esasen bir parantez de tavukçuluğa, arıcılığa ve tatlısu balıkçılığına da değinmek isterdim. Bence, ilçemiz için önemli ve anlamlı bir kaynak olabilir. Yerel idare bu konuya el atmalı ve gereğini yapmalıdır. İlçemizde bu potansiyel ova’da olmasa bile üst rakım köylerimizde vardır.

     Kurbanı vesile kılarak bölgemiz için çok değerli, çok önemli bir konuya Hayvancılığa yüzeysel bir bakış attık. Dilerim yerel sorumluluğu olanlar,ilgili olanlar, imkanı olanlar üniversitenin desteği, bilim insanlarının önderliği ve uzman bilgisi ile nitelikli üreticiliği bölgeye sunarlar. Gelişmeye ve kalkınmaya katkıda bulunurlar. Umarım anlamlı, güzel projeler gerçekleştirirler.

      Bu vesile ile Kurban bayramınızı tebrik ediyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın,  Mutlu olun.

Share
104 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...