logo

20 Temmuz 2021

Hayvancılık ve Bölge


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular,

     Değerli Can Dostlar;

     Önemli ve çok değerli bulduğum bir alan olan, Hayvancılık konusunda yazmak bir uzmanlık gerektirir biliyorum. Ben sadece genel olarak bölgemizden dinlediklerimi, ayrıca üç kez ziyaretçi olarak gözlem yaptığım “EUROTİER” fuarlarında gördüklerimi aktaracağım. Eurotier fuarı iki yılda bir Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen Avrupa’nın konusunda ki en büyük fuarıdır. Bütün Avrupa’dan, Amerika’dan Kanada’dan katılımcılar olur. Sempozyum ve konferanslarla ziyaretçiler bilgilendirilir. Ben üç kere özel olarak bilgilenmek araştırmak İçin gittim. Bilgilendim. Bölgemizde proje bazlı yapılabilirliğini, neler ve nasıl yapılabileceğini sorguladım. Çünkü ülkemizin, bölgemizin kalkınma ve zenginleşmesinin ana motorunun Tarım ve Hayvancılık olduğuna inanıyorum. Deri, Dondurma, Bebek mamaları, çikolata vs gibi ürünlere ulaşılmalı. Et süt vs’de önemli tabii ki. Ancak katma değeri yüksek son mamüle ulaşmak hedeflenmeli.

    İzninizle ben birde küçük yaşlarımda Saitabat yaylalarında Halamoğullarımla yaşadıklarımı yazacağım. Çobanlık yapmak hiç de kolay değil bilirim. Esas çoban zaten köpeklerdir. Çoban köpeği olmazsa olmazdır. Korur, yönetir, yönlendirir.

    Önümüz kurban bayramı, hali vakti yerinde olanlar kurban kesecekler. Paylaşma, yardımlaşma kültürü gereği üçte bir akrabaya, üçte bir yakın komşu ve muhtaçlara dağıtılacak olan kurban etleri, evlerine et girmeyenleri mutlu memnun edecek. Ancak şehirlerdeki apartman yaşantısı, bahçesiz avlusuz evler yüzünden çocuklarımız bizim yaşadığımız, gördüğümüz şeyleri yapamıyorlar. Taze taze kurban kavurmasını bayram sabahı tadamıyorlar. Kınalı koçları, süslü kurbanlıkları gezdiremiyorlar. Hele hele komşuda kesilen kurbanı hiç bilmiyor görmüyorlar. İyi organize olmuş besicilerde endüstriyel sistemlerle kurban kesimi yapınca görsellik ve kurban heyecanı kalmadı, olmuyor. Nerede o eski bayramlar diye birbirimize soruyoruz.

      TÜİK bilgilerinde güven sorunu olsa bile Ülkemizde geçen yıl TÜİK verilerine göre yaklaşık 18,2 milyon büyükbaş, 54 milyonu da küçükbaş olarak toplam 72 milyon hayvan varlığı kaydedilmiş. Yaklaşık dört milyon kurban kesilmiş. Bu bayram 1,2 milyon büyükbaş 3,8 milyon küçükbaş olarak 5 milyon kurban kesilmesi bekleniyormuş.

     Diyanet işleri başkanlığının  bu yıl İçin kurban bedeli olarak açıkladığı rakamlar üreticiyi derinden üzmüştür.

     Kendiside uğraştığı için konuyu iyi bilen Kestel Ziraat odası Başkanımız Çataltepe’li Eyüp başkanı ziyaretimde söylediği çok doğruydu. Yem fiyatını bilmezler, Meraları tanımazlar, çilemizi görmezler ama ahkam keser, bedel belirlerler. Diyanet işini yapsın,  ahlaksızlığı önlesin, Maneviyatımızı yükseltsin, Dinimizi öğretsin, birliğimizi kardeşliğimizi güçlendirsin diyor. Ben dinimiz adına konuşabilir miyim,  olur mu yani diyor. Ziraat odalarına sorsalar rakamı 2500-3500 olarak açıklardılar dedi.  Bence de çok doğru diyor. 

    Teknik olarak ilçemizde hayvan sayımız artmış görünüyor. Köylümüz elden süt yumurta satıyor, hayvanı yan ilave iş olarak görüyor. Endüstrinin 2,80 liraya aldığı sütü kapıya 5-6  liradan değerlendirerek para kazanmaya çalışıyor. Az da olsa Aile bütçesine katkıda bulunuyor. Emeğini değerlendiriyor.

    İlçemizde 20415 küçükbaş, 8800 kusur büyükbaş hayvan kaydımız mevcut. Küçükbaş hayvanda 3635 adetle Çataltepe köyümüz en önde. 2435 le Ümitalan ve 2165 ile Gölcük köylerimiz takipteler.

     Büyükbaş hayvancılıkta ise aile işletmeciliği azalmakta, endüstriyel hayvancılık daha güçlü.  İlçemizde bir işletmede 1200 civarında büyükbaş mevcut. Bence köylerimizin göçünü önlememiz gerekiyor. Aile çiftliği hayvancılık mutlaka teşvik edilmelidir. Nitelikli ve bilinçli bir şekilde aile işletmeciliği geliştirilmelidir.  Erdoğanköy 2147 ile başta, onu aile çiftliği ağırlıklı olarak 1097 ile Gölcük takip ediyor.  İlçemizde Erdoğanköy de bir işletmede 1200 civarında büyükbaş mevcut.

    Burada esasen bir parantez de tavukçuluğa, arıcılığa ve tatlısu balıkçılığına da değinmek isterdim. Bence, ilçemiz için önemli ve anlamlı bir kaynak olabilir. Yerel idare bu konuya el atmalı ve gereğini yapmalıdır. İlçemizde bu potansiyel ova’da olmasa bile üst rakım köylerimizde vardır.

     Kurbanı vesile kılarak bölgemiz için çok değerli, çok önemli bir konuya Hayvancılığa yüzeysel bir bakış attık. Dilerim yerel sorumluluğu olanlar,ilgili olanlar, imkanı olanlar üniversitenin desteği, bilim insanlarının önderliği ve uzman bilgisi ile nitelikli üreticiliği bölgeye sunarlar. Gelişmeye ve kalkınmaya katkıda bulunurlar. Umarım anlamlı, güzel projeler gerçekleştirirler.

      Bu vesile ile Kurban bayramınızı tebrik ediyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın,  Mutlu olun.

Share
141 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...