logo

HDP’den BUSKİ önünde basın açıklaması

Pandemi dönemi ve sonrasında BUSKİ tarafından gönderilen yüksek su faturalarına tepkiler devam ediyor. Ellerinde yüksek su faturalarıyla, Kestel BUSKİ binası önünde bir basın açıklaması yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) BUSKİ’yi su faturalarını yeniden düzenlemeye davet etti.

     HDP Parti Meclis Üyesi Yüksel Akgün’ün de katıldığı basın açıklaması aynen şöyle:

“Malumunuz 2020 yılı Şubat ayından itibaren tüm dünyada yüzbinlerce insanın kaybına sebep olan Covid-19 virüsü başta sağlık alanında olmak üzere, ekonomi, politik ve siyasal açıdan ülkemizde maddi ve manevi tahribata yol açmıştır. Yeterli sayıda test yapılmadığı gibi, az sayıdaki sağlık personeli uzun saatler çalışmak zorunda bırakılmış, evlerinden ailelerinden uzak kalmışlardır. Eğitim ve öğretime ara verilmiş, okullar tümden tatil edilmiş, öğrencilerin ders telafileri yapılmadan yüzbinlerce öğrenciler YGS ve LYS sınavlarına sağlıksız ortamlarda alınmışlardır.

     Pandemiyi fırsata çeviren hükümey her türlü hukuksuzluğu halka dayatmıştır. Yapılan yardımlar engellenmeye çalışılmış, onlarca belediyeye kayyum atamış, yüzlerce siyasetçi gözaltına alınıp tutuklanmıştır.

     Topluma her gün “EVDE KAL” çağrıları yapılırken çalışmak zorunda bırakılan yoksul halk, temel gıdaya, elektriğe, doğalgaza ve suya yapılan zamlarla evini geçindiremez hale gelmiştir.

     Ülkemizde yeterince enerji kaynakları olmasına ve yıllık enflasyon hükümet tarafından %10 olarak açıklanmasına rağmen, halka bedava verilmesi gereken suya bir yılda %28 zam yapılmış, bu da yetmiyormuş gibi Mayıs 2020 ayında zam yaptığı halde Haziran ayından evlerde suyun metreküp fıyatı 3,82 TL, işyerlerinde 12 TL yapmış, bunlara ilave olarak Atık su bedeli, Bakım bedeli, Çevre Temizlik Bedeli, Katı Atık toplama bedelini ekledikte sonra kademeli olarak %8 ve %18 katma değer vergisi alınarak aile bütçesine büyük külfet yüklendiği görülmektedir.

     Bundan yola çıkarak BUSKİ Genel Müdürlüğünün su faturalarında yeniden düzenlemeye gitmeye, metreküp fiyatında ve hükümetinde KDV’yi yeniden düzenleyerek indirim yapmalarını talep ediyoruz”

Share
8365 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?