logo

Hepimiz Kestel’liyiz..


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Kestel’in yıllardır en büyük hastalığıdır.
Özellikle de, her seçim döneminde gündeme getirilir.
Siyasi partiler, belediye başkanı ve meclis üyesi adaylarını belirlerken, adayların mesleki tecrübesine, bilgi birikimine, kariyerine, insanlarla diyaloğuna bakmaksızın ilçede en fazla hangi bölgeden insan yaşıyor ise, o bölgenin insanları tercih ediliyordu.
Kestel’de en fazla Bulgaristan göçmeni, Kestel’in yerlisi ve Erzurum bölgesinden insan yaşadığı için de, birinci sıra genel olarak bakıldığında bunlardan oluşurdu.
Bu yüzden de Kestel’de yıllardır “yerli-yabancı” tartışmaları yapılmıştır.
Bu hastalığı, başka bir yerde göremezsiniz.
Burada yaşayan herkes, buranın insanıdır.
Yıllar önce “Yerli – Yabancı” kavramını ortaya atanlar, bu ayrımcılık üzerinden siyaset yapanlar, bu ayrımcılık üzerinden ticaretini yürütenler bunun ne kadar tehlikeli olabileceğini, ileride bu durumun insanları bölgeciliğe ayıracağını, bölgesel tartışmalar yaratılacağını hesaba katmadılar elbet.
Kestel, küçük bir Türkiye’dir.
İnsanlar, ülkemizin değişik yerlerinden amma sürülmüş, amma ekmek kavgası için fabrikaların bulundukları yerlere, daha iyi bir hayat, daha güzel bir yaşantı için akın etmişler, bu şehre yerleşmişler, bu şehirde ev yapmışlardır.
Dolayısıyla; Kestel, küçük bir Türkiye’dir….
Küçük bir Türkiye olmasını, her seçimde ülke siyasetiyle aynı oranda aldığı oya da bağlayabiliriz.
Gelinen noktada bu durum, farklı yorumlanmaya, farklı algılar yaratılmaya çalışılırken, “yerli-yabancı” diyerek insanları etnik kimliklerine göre ayrıştırmaya çalışanlar, Kestel’e zarar verdiklerini bile düşünemediler.
Onlar sadece bu kargaşayı yaratarak prim yapmaya, bu durumdan nemalanmaya çalıştılar.
Yıllar önce yapılmak istenen, bölgesel ayrımcılığı ortaya atıp insanları ötekileştirmeye, kutuplaştırmaya çalışanlar, tehlikeli bir oyun oynadıklarının farkına henüz varmadıkları gibi bu ilçeye zarar verdiklerini dahi düşünemiyorlar, belki de düşünmek istemiyorlar.
Ekmeğimizi Kestel’de kazanıyorsak, Kestel’in suyunu içiyor, temiz olmasa da havasını kokluyorsak, burada mal mülk sahibi olmuşsak, bu şehrin hak ve menfaatlerini korumakla yükümlüyüz.
Defalarca yazdık, konuyu mahkemelere taşıdık.
“İlçemizin suyunu çalıyorlar” diye.
Bu konuda ne bir siyasetçi ne de bir yetkili ağzını açıp, tek kelime bile laf etmezken, birileri, kaçak kaynak sularının üzerini örtmekle meşguldü maalesef…
Bunu yapanların da, siyasi olduklarını unutmayalım.
O yüzden diyoruz; bırakın memleket milliyetçiliği yapmayı, kendi çıkar ve menfaatlerinizi düşünmeyi de, biraz da ilçenin menfaatine bakın.
Doğası ile, kültürü ile, ekonomik yapısı ile Kestel güzel bir şehridir.
Bu şehirde yaşamak güzel olduğuna göre, herkes bu şehrin daha ileriye gitmesi için elini taşın altına koymalı.
Böyle “yerli-yabancı” kavgasını ortaya atıp da, nemalanmaya çalışanlara kimse prim yaptırmamalı.
Kestel’de yaşayan herkes Kestel’lidir…
Kalın Sağlıcakla…

Share
250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KAPİTALİZM

  24 Eylül 2022 Yazarlar

       Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.      Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında ...
 • Hayırlı bir geleceğe vesile olun

  20 Eylül 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bazı konuları sürekli yazmak ve aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı oluyor.  Ama, sürekli yazı konusu ettiğim olgu, hepimizi alakadar eden, hayati öneme sahip  olgu ise, ivedi bir şekilde çözüm bulunmadığı takdirde, çok vahim olaylara vesile olma durumuyla karşılaşma olasılığı varsa, var olan soruna doğa ve insan lehine çözüm bulununcaya kadar ben o meseleyi sürekli gündemde tutmak zorundayım, bu anlamda kendimi sorumlu hissediyorum.       Bugün Türkiye de madd...
 • RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ

  19 Eylül 2022 Yazarlar

  Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar ...
 • Amerika’da yollardayım

  19 Eylül 2022 Yazarlar

       Kıymetli Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.       Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım.&...