logo

HER ŞER DE BİR HAYIR VARDIR


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Sevgili okurlarım; İstanbul seçimini İmamoğlu’nun kazanması malumun ilanıdır. Sonucun böyle olacağı konusunda, benim herhangi bir tereddütüm yoktu. Zira, Türkiye halkının kırmızı çizgileri ihlal edildiği vakit birleşir ve kazanır.

     Ulusal kurtuluş devrimiyle bu hakikatini bütün dünyaya ispatlamıştır. Bazı kalın kafalılar halkın kendilerine verdiği krediyi, gösterdiği sabrı istismar etmekteler, bize aptal ve enayi muamelesi yapmaya yelteleniyorlar, bizde birleşiriz haddini aşanlara hadlerini bildiririz. 23 Haziran seçiminin özeti budur.

     23 Haziran seçiminde Türkiye’de devrim niteliğinde iki olay yaşandı. Birinci hadise yıllardır CHP’de hakimiyetini kurmuş olan devletçi, bürokratik, Atatürkçülerin hakimiyeti kırıldı, yerine sivil halkçı, demokrat Atatürkçüler ikame etmeye başladı. Bugüne kadar devletin oligarşik yapısından, ideolojik olarak beslendikleri için sürekli devleti halktan koruma refleksi ile hareket ediyorlardı, onların zihniyetine göre, devrimciler ve aleviler yıkıcı, Kürtler bölücü, dindarlar şeriatçı, ülkücüler faşist. Yani halkın bütün siyasal örgütlenmeleri, devleti ortadan kaldırmak amacıyla kurulmuş, tehlikeli yapılardır. Onların paranoyalarından dolayı yıllardır Türkiye’de sağ iktidar oldu ve Amerika’nın ılımlı İslam projesini hayata geçirmesine ortam hazırladı.

     2002’den bugüne kadar Ak Parti bunların üzerinden dozer gibi geçti, hepsini yerle bir etti. CHP’yi bunlardan kurtardı, Atatürkçü, sivil, demokrat, halk güçlerinin CHP’de birleşmesinin kanalları açıldı. Yeni sürece uygun liderler doğmaya başladı. İstanbul’daki seçim başarısı yeni dönemin ürünüdür. İmamoğlu da liderlerindendir.

     İkinci hadise; Amerka’nın Ak Parti ve Fethullah Gülen koalisyonu aracılığıyla uygulamaya çalıştığı ılımlı İslam modelinin bitmesidir. Türkiye halkının Ak Partiyi iktidar etmesi tamamen akıl ve zeka işidir. Aklını kullanarak bir taşla iki kuşu vurdu. Bir yandan CHP’deki bürokratik hegomanyadan kurtuldu, öte yandan ABD’nin ılımlı İslam projesinin nemenem şey olduğunu herkesin görmesine olanak sağladı. Diğer Müslüman ülkelerdeki gibi, kavgaya döğüşe fırsat vermeden aklını kullanarak sorunu çözdü. Atatürk, “Türk Milleti Zekidir” sözünü boşuna söylememiştir.

     Sevgili Ak Partili kardeşlerim, partinizi eleştirdiğim için herhalde bana kızıyorsunuz size bu konuyu biraz izah edeyim. Muhalefet partileri yaptıkları yanlışların faturalarını kendileri ödüyor. Ak Parti iktidarda olduğu için onun yaptığı yanlışların faturasını 82 milyon olarak hepimiz ödüyoruz. Dolayısıyla, Ak Partinin yanlışlarına tavizsiz karşı durmak zorundayım. Biz uyarmazsak onlar yanlış yapmaya devam ederler, acısını hepimiz çekeriz. Şimdi bize çok pahalıya mal olan bazı hatalarını izah edeyim.

     Ekonomi, deyince onların anladıkları tek şey Yol, köprü, tünel, saray, villa, bina hepsi bu kadar. Sanayide, tarımda, hayvancılıkta üretim yapmak, üretimi geliştirmek diye bir şey düşünmedikleri gibi, varolanların da yavaş yavaş yok olmasına vesile oluyorlar. Olan hepimize oldu Türkiye milyonlarca aç, sefil, işsiz güçsüz insanların ülkesi oldu.

     Demokrasi alanında, 15 Temmuz’da duvara tosladılar. Ortağıyla ikiye bölündüler. Bu olayı bahane ederek, bütün bireysel hak ve özgürlükleri askıya aldılar, toplumun nefes boruları olan demokratik kanalları tıkadılar. Halka zulüm eden zorbalık düzeni kurdular. Fethullah Gülen hareketiyle işbirliği yapmaları büyük bir yanlıştı. 82 milyon Türkiye halkının çok acı çekmesine sebep oldular.

     Dış Politika da, Amerika’nın gazına gelip, devletler arası hukuku hiçe sayacak şekilde bölge devletlerinin iç işlerine müdahalede bulundular. Hatta, işi o kadar ileri götürdüler ki, Suriye’de ÖSO diye bir ordu kurdular. Sevgili okurlarım, Suriye’deki bu girişimin doğru olup olmadığına biraz empati yapalım ondan sonra karar verelim. Varsayalım ki, Türkiye’de devlet ile halk arasında sorun çıktı, iç karışıklık oldu, Yunanistan bizim rejimimizi beğenmediği için bu karışıklığı bahane ederek, Türkiye’de ÖTO(Özgür Türkiye Ordusu) kurdu. Szö sizde bu işe ne dersiniz. Benim söyleyeceğim; size yapılmasını istemediğiniz şeyi başkasına yapmayın. Ayrıca anlaşma yaptığını toplumlar, anlaşmayı bozmadıkça siz bozmayın. Bu ilke devletler için de geçerlidir. Bende, bizim hükümetimiz hata yapmasaydı, Suriye’deki ve bölgedeki durum daha hayırlı olurdu. Ne yapalım, her şerde bir hayır vardır diyeyim teselli olayım.

Share
380 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...