logo

HER ŞER DE BİR HAYIR VARDIR


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Sevgili okurlarım; İstanbul seçimini İmamoğlu’nun kazanması malumun ilanıdır. Sonucun böyle olacağı konusunda, benim herhangi bir tereddütüm yoktu. Zira, Türkiye halkının kırmızı çizgileri ihlal edildiği vakit birleşir ve kazanır.

     Ulusal kurtuluş devrimiyle bu hakikatini bütün dünyaya ispatlamıştır. Bazı kalın kafalılar halkın kendilerine verdiği krediyi, gösterdiği sabrı istismar etmekteler, bize aptal ve enayi muamelesi yapmaya yelteleniyorlar, bizde birleşiriz haddini aşanlara hadlerini bildiririz. 23 Haziran seçiminin özeti budur.

     23 Haziran seçiminde Türkiye’de devrim niteliğinde iki olay yaşandı. Birinci hadise yıllardır CHP’de hakimiyetini kurmuş olan devletçi, bürokratik, Atatürkçülerin hakimiyeti kırıldı, yerine sivil halkçı, demokrat Atatürkçüler ikame etmeye başladı. Bugüne kadar devletin oligarşik yapısından, ideolojik olarak beslendikleri için sürekli devleti halktan koruma refleksi ile hareket ediyorlardı, onların zihniyetine göre, devrimciler ve aleviler yıkıcı, Kürtler bölücü, dindarlar şeriatçı, ülkücüler faşist. Yani halkın bütün siyasal örgütlenmeleri, devleti ortadan kaldırmak amacıyla kurulmuş, tehlikeli yapılardır. Onların paranoyalarından dolayı yıllardır Türkiye’de sağ iktidar oldu ve Amerika’nın ılımlı İslam projesini hayata geçirmesine ortam hazırladı.

     2002’den bugüne kadar Ak Parti bunların üzerinden dozer gibi geçti, hepsini yerle bir etti. CHP’yi bunlardan kurtardı, Atatürkçü, sivil, demokrat, halk güçlerinin CHP’de birleşmesinin kanalları açıldı. Yeni sürece uygun liderler doğmaya başladı. İstanbul’daki seçim başarısı yeni dönemin ürünüdür. İmamoğlu da liderlerindendir.

     İkinci hadise; Amerka’nın Ak Parti ve Fethullah Gülen koalisyonu aracılığıyla uygulamaya çalıştığı ılımlı İslam modelinin bitmesidir. Türkiye halkının Ak Partiyi iktidar etmesi tamamen akıl ve zeka işidir. Aklını kullanarak bir taşla iki kuşu vurdu. Bir yandan CHP’deki bürokratik hegomanyadan kurtuldu, öte yandan ABD’nin ılımlı İslam projesinin nemenem şey olduğunu herkesin görmesine olanak sağladı. Diğer Müslüman ülkelerdeki gibi, kavgaya döğüşe fırsat vermeden aklını kullanarak sorunu çözdü. Atatürk, “Türk Milleti Zekidir” sözünü boşuna söylememiştir.

     Sevgili Ak Partili kardeşlerim, partinizi eleştirdiğim için herhalde bana kızıyorsunuz size bu konuyu biraz izah edeyim. Muhalefet partileri yaptıkları yanlışların faturalarını kendileri ödüyor. Ak Parti iktidarda olduğu için onun yaptığı yanlışların faturasını 82 milyon olarak hepimiz ödüyoruz. Dolayısıyla, Ak Partinin yanlışlarına tavizsiz karşı durmak zorundayım. Biz uyarmazsak onlar yanlış yapmaya devam ederler, acısını hepimiz çekeriz. Şimdi bize çok pahalıya mal olan bazı hatalarını izah edeyim.

     Ekonomi, deyince onların anladıkları tek şey Yol, köprü, tünel, saray, villa, bina hepsi bu kadar. Sanayide, tarımda, hayvancılıkta üretim yapmak, üretimi geliştirmek diye bir şey düşünmedikleri gibi, varolanların da yavaş yavaş yok olmasına vesile oluyorlar. Olan hepimize oldu Türkiye milyonlarca aç, sefil, işsiz güçsüz insanların ülkesi oldu.

     Demokrasi alanında, 15 Temmuz’da duvara tosladılar. Ortağıyla ikiye bölündüler. Bu olayı bahane ederek, bütün bireysel hak ve özgürlükleri askıya aldılar, toplumun nefes boruları olan demokratik kanalları tıkadılar. Halka zulüm eden zorbalık düzeni kurdular. Fethullah Gülen hareketiyle işbirliği yapmaları büyük bir yanlıştı. 82 milyon Türkiye halkının çok acı çekmesine sebep oldular.

     Dış Politika da, Amerika’nın gazına gelip, devletler arası hukuku hiçe sayacak şekilde bölge devletlerinin iç işlerine müdahalede bulundular. Hatta, işi o kadar ileri götürdüler ki, Suriye’de ÖSO diye bir ordu kurdular. Sevgili okurlarım, Suriye’deki bu girişimin doğru olup olmadığına biraz empati yapalım ondan sonra karar verelim. Varsayalım ki, Türkiye’de devlet ile halk arasında sorun çıktı, iç karışıklık oldu, Yunanistan bizim rejimimizi beğenmediği için bu karışıklığı bahane ederek, Türkiye’de ÖTO(Özgür Türkiye Ordusu) kurdu. Szö sizde bu işe ne dersiniz. Benim söyleyeceğim; size yapılmasını istemediğiniz şeyi başkasına yapmayın. Ayrıca anlaşma yaptığını toplumlar, anlaşmayı bozmadıkça siz bozmayın. Bu ilke devletler için de geçerlidir. Bende, bizim hükümetimiz hata yapmasaydı, Suriye’deki ve bölgedeki durum daha hayırlı olurdu. Ne yapalım, her şerde bir hayır vardır diyeyim teselli olayım.

Share
276 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...