logo

HER YENİ YIL ÖNCESİ EN ÇOK KONUŞULAN OLAY

Doğrudan 6,5 milyon çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Komisyonu, toplantılarını sürdürürken, yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağı ise şimdiden büyük bir merak konusu oldu.

DİKKAT ÇEKEN İSTATİSTİK
Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press dikkat çeken bir araştırmaya imza attı. Ajans Press’in medya raporuna göre her yeni yıl öncesi en çok konuşulan olaylardan birisi asgari ücret oldu. Geçtiğimiz yılın son iki ayında hakkında 1618 haber yapılan asgari ücret çalışmaları, içinde bulunduğumuz yıl, Kasım ayından itibaren şimdiden 1529 habere konu oldu. Hükümet, işçi ve sendikalar arasında harareti yüksek süren görüşmeler, medya raporunda en çok asgari ücrette zam pazarlığı başlığıyla yer aldı. Böylece asgari ücret, her yeni yıl öncesi medyanın en çok konuştuğu başlıklardan birisi oldu.
Kişi başına yıllık asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler arasında ise Türkiye son sıralarda yer alıyor. Listenin en başında, dünyanın en refah ülkeleri arasında gösterilen Lüksemburg bulunurken, ülkede bir kişinin cebine 25.628 dolar girdiği tespit edildi. Türkiye’de ise bir kişinin cebine giren yıllık asgari rakam 11.038 dolar oldu.

Share
209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?