logo

Hes yapma boşuna yıkacağız başına’

1902714_10151922950291673_454932072_n
Aksu Köyü’ndeki dereden alınarak 4 kilometrelik boruyla taşınacak suyla kurulması planlanan hidroelektrik santrali (HES) köylüler tarafından protesto edildi.
Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı için köye gelen Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı görevleri ve firma yetkilileri protestolar üzerine köyden ayrıldı.
Gözede Köyü sınırları içinde Aksu Deresi ve Deliçay Deresi’nin birleştiği yerde birinci HES yapan firma, ikinci santrali Aksu Köyü yakınlarına kurdu. 6 megavatlık bu iki santralin ardından 14 megavatlık yeni HES için hazırlıklara başlayan firma, Aksu Deresi’nin suyunu 4 kilometre boruyla taşımayı planladı. HES ve su taşıma projeleri için ÇED raporu almak isteyen firma yetkilileri, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı görevlileriyle birlikte köye geldi. Ancak, toplantı yapmak istemeyen köylüler, protesto gösterisi düzenledi.
Köy meydanında toplanan Aksulular, ‘Dereler özgür akacak’, ‘Suyumuzu yok etmenize izin vermeyeceğiz’, ‘Su hayattır satılmaz’, ‘Deremizi vermeyeceğiz’, ‘Susuz köy olur mu?’, ‘Hes yapma boşuna yıkacağız başına’, ‘Aksu Deresi bizimdir’, ‘Ağaç katliamına son’ yazılı pankartlarla protesto etti.
DOĞADER Genel Sekreteri Caner Gökbayrak ise, Aksu Köyü’nün yaşam hakkının, suyun yaklaşık 4 kilometre borularla HES’e taşınmasıyla yok edilmek istendiğini bildirerek, “Yaşam alanlarının yaşam kaynağımızın elimizden alınmasına asla sesiz kalmayacağız. Köylülerimizin haklarını hukuki boyutlara taşımasında yardımcı olacağız. Köylülerimizin yanındayız” diye konuştu.
Köylülerin protestosu üzerine Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı görevlileri ile firma yetkilileri toplantı yapamadan köyden ayrıldı.

Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?