logo

21 Şubat 2022

HESAP VERMEK, ÖZÜR DİLEMEK VE İSTİFA…


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar, Demokrasi öyle bir rejim ki, şeffaflık olmazsa olmazıdır, ister seçilmiş olsun, ister atanmış fark etmez, millete hesap vermek zorundadırlar.

     Demokrasinin rafa kaldırıldığı bu dönemde, yani AKP döneminde bırakın hesap vermeyi, ne özür dilendi, nede istifa mekanizmaları hiç işlemedi. Yağan aşırı kar bile, Demokrasimizin test edilmesi açısından önemliydi.

     AKP iktidarı bakanıyla, valisiyle, istihbaratı ile, yandaş medyasıyla, trolleriyle “vurun İmamoğlu’na” kampanyası başlattı en kötüsü de devletin emniyet ve istihbaratına bağlı özel durumlarda kullanılan mobese kameralarından E. İmamoğlu’nu takibe almasıydı, tam bir rezalet bu bir anlamda devletin gücünü kötüye kullanmaktı.

     18 saat AKOM da gelişmeleri takip etmiş, daha önceden ayarlanmış bir randevu nedeniyle İngiltere büyük elçisi ile 1-2 saat yemekte bulunmuş diye, yandaş medya tarafından atılan başlığa bakar mısınız, “İstanbul kara teslim” “E. İmamoğlu balıkçıda”, el insaf be vicdansızlar, el insaf.

     Bu işin bir başka boyutu da İmamoğlu’nun böyle bir tuzağa nasıl düştüğü, sizi adım adım takip ediyorlar, telefonlarınız dinleniyor bunu bildiğiniz halde böyle bir hatayı yapmayacaksın, ya çağır AKOM’da görüşmeni yap, yada hava şartları nedeniyle bu görüşmeyi ileri bir tarihe ertele, haksız mıyım. Ben olsam öyle yapardım, ellerine koz vermezdim. Onlarca ülkeden büyük Türkiye’nin kalbi olan bir mega kenti yöneten kişi istediği kişiyle de görüşür, buna kimse engel olamaz tekrar söylüyorum, zamanlama hataydı o görüşmeyi bu gün yapsan hiç sıkıntı olmazdı.

     Sonuç, İmamoğlu hatasını kabul edip, “tek bir vatandaşı mağdur ettiysek özür diliyorum” dedi, doğrusu da buydu.

     Şimdi gelelim ulaştırma bakanı A. Karaismailoğlu’na kendisi verilen talimat üzerine Ankara’dan İstanbul’a gelirken Bolu da yolun kapalı olması nedeniyle geri dönüyor ki, bu kişi Ulaştırma bakanı ve karayollarının sorumluluğunda olan tüm yollar kar fırtınası nedeniyle kapalı çok mu zordu, İmamoğlu’nun yaptığı gibi bir özür dilemek diğerleri gibi oda dileyemedi. Şunu çok iyi biliyorum, izin almadan özür dilese bakanlık giderdi, buda bir gerçek. Onun dışında İstanbul havalimanı bağlantı yollarını işleten ve trilyonları cebine indirenler özür diledi mi, tabi ki hayır, yasa gereği bu yolları açık tutmak ve insanların mağduriyetlerini gidermek onların işi olduğu halde, bakın komşumuz Yunanistan’da da aynı hava şartları, aynı sıkıntılar yaşandı. Atina otobanında 1200 araç mahsur kaldı, bu konudaki en üst düzey yönetici olan A.Odos, “sorumluluk benim” deyip 1999 yılından beri yürüttüğü görevinden istifa etti iyimi.

     Sn. Ulaştırma bakanı TEM’de, İGA otobanında, hava alanında mahsur kalan karda kilometrelerce yürümek zorunda kalan insanlardan, bu yollardan büyük kazançlar sağlayan İGA şirketinin yöneticilerini de yanınıza alarak özür dileyin ve mağduriyetlerini karşıladıktan sonrada istifa edin, olması gerekende bu.

     TÜİK’İ  KUTLAMAK LAZIM

     Benim hiç beklemediğim bir şey oldu o nedenle TÜİK’i kutluyorum. Enflasyonu % 49 gibi açıklama cesaretini gösterebildi. Bütün hokus pokuslara rağmen, yeni başkan korkmadı, dik durdu, yada söyleneni yaptı son söylediğim en gerçek olanı tabi  bu rakamla bile son 20 yılın rekorunu kırdığımız gibi dünyada 9. bizi kıskanan Avrupa da ise şampiyonuz en azından bir şampiyonluğumuz var. Dostlar, bizlerde bu piyasaların içindeyiz her gün fiyatları takip ediyoruz kendi sektörümüzde böyle % 49 falan geçin bunları kimse yemiyor o TÜİK’te çalışanlara rica ediyorum, bir gelsinler görüşelim son altı ayın faturalarını ay ay kendilerine göstereceğim size yeminle enflasyon % 100 ün bile oldukça üzerinde .

     Ama düşen bir şey var, enflasyon haberlerinin yandaş medyanın katkıları ile seviyesi, ne zaman akaryakıta, elektrik ve doğalgaz gibi şeylere zam yapılsa hemen ortaya ki, bir zamanlar kendilerine hizmet etmiş Sezen Aksu’nun dilini kopartma olayı çıkıyor, tepkiler çoğalınca da reis “ben ona söylemedim” diyebiliyor. Peki kime söylendi o zaman Barış Manço’ya mı, döviz yükselse Bülent Ersoy’un şemsiyesi açılıyor, faizler patlıyor İmralı, Edirne meselesi, pazarda markette yangın var hooop gecenin ikisi evinden alınıp ki yasa gereği bu saatte alınamaz gazeteci Sedef Kabaş tutuklanıyor, Üç gün elektrik, doğalgaz verilemiyor OSB’lere, büyük bir üretim kaybı var, tam bir rezalet, hayda bir çocuğun eline mikrofon verip Kılıçdaroğlu’na hain demesine izin veriyorlar ve kahkahalarla gülebiliyorlar, evet maalesef bir çocuğa, ardından İmamoğlu elçiyle yemek yemiş, bakalım şubat ayında ki artışlar için nelerle karşılaşacağız şimdiden hazır olun, sevgili vatandaşlar. Çünkü, Şubat, Ocak ayını çok aratacak neden mi küçük bir örnek, benim iş yerim Sanayi Sitesinde Butik bir metal atölyesi Aralık elektrik ödememiz 530 TL.—Ocak ayı 1270 TL.—Şubat ayı ise 4110 TL. şunu da belirteyim, işlerimiz aralık ayına göre artış gösterdi ama bu kadar değil el insaf.

     IS PAR TA

     Isparta ilimiz ve çevresi, bir çok bölgemizde olduğu gibi kıştan nasibini biraz fazla aldı. Bu ilimizde 4-5 gündür elektrik, doğalgaz yok. Yollarda kapalı, tam bir rezaleti yaşıyoruz. Yıl 2022, İstanbul’da yaşananları hatırlıyoruz, İmamoğlu’nun saatlerce uyumayıp iki saatlik bir yemek molası nedeniyle kıyametler kopardı saray medyası ve troller önce Gaziantep sonrada Isparta da yaşanan bu rezillikler için bir satır yazamadınız ve göstermediniz size nasıl bir sıfatla hitap edelim bilemiyorum.

     Isparta da elektrik dağıtım işini kim yapıyor ve denetlenemiyorlar biliyor musunuz Cengiz holding- Limak- Kolin, yorum sizlerin dostlar.

     Üzerinde çalışıyorum CHP’ye emeği geçmiş Milletvekili ve başkanlarla da görüşüyorum, 2-3 hafta içinde kaleme dökerim bir çok kişi hoşlanmayabilir. Millet ittifakının ya da CHP’nin “Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı” bir başka deyişle “neden o kişi olmalı” sanırım bir hayli gürültü çıkaracak bir yazı olacak.

Kalın sağlıcakla.

Share
337 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...