logo

HES’tirip Gittiler

bursa-da-koylulerin-karsi-ciktigi-hes-projesi-7259985_x_o
İlçemizin mahallelerinden ve en önemli mesire yerlerinden birisi olan ve Saitabat Şelalesi üzerine kurulmak istenen ve bölgedeki 4 köyde oturanların su kaynaklarını tüketeceği gerekçesiyle karşı çıktığı hidroelektrik santralini (HES) projesi iptal edildi. Projenin iptal edildiği haberini Saitabat Köyü Muhtarı Ahmet Eraslan’a bildiren Bursa Valisi Münir Karaloğlu, bölgenin turizm ve tarım açısından önemli bir bölge olduğunu belirtti.
Kestel İlçesi’ndeki Güvercinlikli ve Akçay dereleri üzerine toplam 4 kilometre uzunluğunda borularla yapılması planlanan HES projesine sivil toplum kuruluşları ve çevresinde bulunan Saitabat, Derekızık, Orhaniye ve Osmaniye köylerinde oturanlar tepki gösterdi. Saitabat Muhtarı Ahmet Eraslan, Derekızık Muhtarı Kamil Işık, Orhaniye Muhtarı Mevlüt Yıldız ve Osmaniye Muhtarı İlyas Yılmaz, başta olmak üzere köylüler ile en büyük pay sahibi olan dernekler arasında bulunan Doğa der ve diğer dernekler HES’in yapılmaması için itiraz dilekçeleri verdi. En son 26 Şubat’ta Saitabat Köy Meydanı’nda bulunan kahvede Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile ilgili firmanın yetkililerinin yapmayı planladıkları bilgilendirme toplantısı ise tepkiler üzerine yapılamadı.
Saitabat Muhtarı Ahmet Eraslan, tepkilerine kulak veren Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Kestel Kaymakamı Ziya Polat, Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, Doğader başkanı Murat Demir ve tüm destekleyenlere teşekkür ederek, “Haklılığımız ortaya çıktı. Bize destek vererek yalnız bırakmayan tüm kurum ve kuruluşlara da teşekkür ediyoruz. HES’in iptal edilmesiyle su kaynaklarımız ve şelalelerimiz kurtuldu” dedi.
HES projesine köylülerle birlikte destek veren Bursa Doğader Başkanı Murat Demir de sevindirici haberi aldıklarını bildirerek, “Ancak bu sözlü olmaz. Bakanlığa bunun yazılı olarak bildirilmesini istedik” dedi.

Share
338 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?