logo

Hıdırellez Coşkusu

hıdırellez
Saitabatta bu yıl 14.sü kutlanan Hıdırellez şenlikleri, her yıl olduğu gibi bu yılda coşkuluydu. Bu yıl ki etkinlikleri daha da bir anlamlı kılan ise, bu bölgeye yapılması düşünülen HES projesinin iptali oldu. Bütün mahallelinin ortaklaşa tepki gösterdiği HES projesinin iptal olması büyük bir memnunlukla karşılandı.
Saitabat Kadınları dayanışma derneği başkanı Sermin Cakalı, yaptığı konuşmasında; “Hıdrellez bütün ülkemizde bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Hızır günü olarak adlandırılan hıdrellez günü Hızır ve İlyas peygamberlerimizin sözcükleri birleşerek halk azgında hıdrellez şeklini almıştır.
Türk kadını tarihin her döneminde eşi, ailesi ülkesi ve milleti için yaptığı fedakarlıklarla daima en üst değere layık olmuştur.Sosyal ve ekonomik hayatın her alanında üstlendiği önemli rollerle toplumun gelişmesinde ve ilerlemesinde üstün ve saygıdeğer yerini almasını bilmiştir.
Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Ulu Önder Atatürk’ün sayesinde Türk kadını için yepyeni bir sayfa açılmıştır. O dönemde dünyanın pek çok gelişmiş ülke kadınının sahip olamadığı haklar Türk kadınına verilmiştir. Seçme ve seçilme hakkı buna en iyi örnektir.
Bugün iş hayatında ve sosyal hayatın her alanında Türk kadınının emeğinin geçmediği fikir ve gücünün katılmadığı görev kalmamıştır. Çünkü, bilinmelidir ki; bir toplumun ilerlemesi kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle o toplumun bütün fertlerinin hep birlikte yücelmesiyle mümkündür.
Moral ve ahlaki değerleri yüksek güçlü, bilgili, bilinçli nesillerin yetişmesi kadınlarımızın erkeklerimizden çok daha eğitimli, sağduyulu ve daha fazla nitelikli olmalarına bağlıdır.
Bizim derneğimizi kurmaktaki amacımız kırsaldaki kadınları bir araya toplayarak birlik ve beraberliği sağlayarak kadının gücünü ortaya çıkarmaktı. Bugüne kadar kadınlarımızla el ele vererek çalışmalarımızla çok büyük işler başardığımıza inanıyorum.
Bu çalışmalarımızla Türkiye’deki köy kadınlarına örnek olduk. Bizden sonra 30 köy kadını derneği kuruldu ve bu derneklerle birlikte valimizin isteği üzerine bir araya gelerek kurduğumuz, Bursa üreten kadın kuruluşları platformumuzu bu sene yine valimizin destekleriyle büyüterek, Bursa üreten kadın dernekleri federasyonunu kurduk. Burada da başkanlık görevini sürdürmekteyim.
Bizden desteklerini esirgemeyen valimize, belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Tabiî ki, 14 senedir hep yan yana el ele olduğumuz, köyümüzün kadınlarına derneğimizin yönetim kurulu ve üyelerine, bugün büyük özveriyle ateş başında lokma pişiren kadınlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Geleneksel hale getirip bu yıl 14.sünü gerçekleştirdiğimiz Hıdırellez şenliklerimize uzaktan yakından gelen tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Programda, Vali Münir Karaloğluna, Kestel Kaymakamı Ziya Polat’a, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar ve Doğader’e desteklerinden dolayı birer plaket verildi.

Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?