logo

“HURDACILAR SİTESİNİ İSTEMİYORUZ”

     İlk önce, Bursa Büyükşehir Belediyesinin Mezarlığı Erdoğanköy mahallesine taşıması, ardından da Hurdacılar Sitesinin bu bölgeye taşınacak olması, Erdoğanköy sakinlerini kızdırdı.

     Birinci derece tarım arazilerinin heba edileceğini söyleyen Erdoğanköylüler, “Tarım arazilerimiz kullanılamayacak duruma geleceği gibi, etrafa çok pis kokularda yayılacak ve bizler burada yaşayamayacak durumda olacağız. Hurdacılar sitesinin mahallemize yapılması fikrinden biran önce vazgeçilmelidir.” dediler.

     Erdoğanköy mahalle muhtarı Mustafa İmren ve Tarımal Kalkınma kooperatif başkanı Bülent İmren Kestel kaymakamlığına verdikleri dilekçesinde; “İlçeniz sınırları içerisinde bulunan Erdoğan ve Seymen mahalleleri arasındaki Asmalı mevkiine yapılması planlanan Hurdacılar sitesinin tamamen tarım arazisi olan bölgemize vereceği zarardan dolayı, mahalle sakinlerimizin istemediği, imzalarla birlikte bu projenin iptal edilmesini istiyoruz” dediler.

     Ayrıca, mahalle muhtarı Mustafa İmren bir dilekçe de Bursa Büyükşehir Belediye başkanlığına verdi. Bu dilekçede ise, “Yakın bir süre önce köylerimizin sınırları içerisinde bulunan Asmalı mevkiinde hurdacılar sitesi kurulması için bazı kişilerin Kestel Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile bazı devlet kurumlarına bu konuda ısrarlı çalışmalar yürüttüğünü öğrendik. Yürürlükteki 1/1000’lik Çevre düzeni planında, “Bursa ovası toprak sınıfına bakılmaksızın korunacaktır” hükmü bulunmaktadır. Yapılmak istenen Hurdacılar sitesi kentin anayasası sayılan çevre düzeni planına aykırıdır. Biz bunu asla kabullenmiyoruz. Söz konusu hurdacılar sitesi yapılması durumunda buradan akacak kirli sular Dimboz deresini kirletecek, Yenişehir ovasında sulama yapan köylüleri kirli suya muhtaç bırakacaktır. Biz, Erdoğanköylüleri olarak yıllardır analarımızın, atalarımızın yaşadığı gibi bundan sonra da kendi köyümüzde yaşamak ve çocuklarımızı köyümüzde büyütmek istiyoruz. Hurdacılar sitesine mahalleli olarak kesinlikle karşıyız” dedi.

     Bu konunun takipçisi olan Erdoğanköy ve Seymen mahalleliler, avukatlar aracılığıyla toplantı yapılarak bilgilendirildiler ve daha sonrasında konun takipçisi olmaları için avukatlara vekaletname verdiler.

Share
400 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?