logo

03 Ağustos 2022

İKİNCİ ABDÜLHAMİT


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır.

Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fetva verilmez.

1789 yılında Fransa’da devrim olur. Eşitlik, kardeşlik, özgürlük kavramları kabul edilir. Laiklik kabul edilir. Osmanlı Devleti Hükümeti, Paris’teki Osmanlı Devleti elçisine, laiklik nedir? Diye sorar. Bilgi ister. Laikliğin, la dini-dinsiz- anlamına geldiği bilgisi verilir. Laikliğin anlamı, yalan bilgi olarak Osmanlı Devleti’nde yayılır.

Laiklik, bilginin ikiye ayrılmasıdır. Laiklik, dini bilginin, dünya bilgisinden ayrılmasıdır. Laiklik, din işleri bilgisinin ve devlet işleri bilgisinin ayrılmasıdır.

Dini bilgi, inanarak öğrenilir. Dünya-devlet bilgisi, sorgulanıp öğrenilir. Dini bilgi, kaderciliği telkin eder. Kadercilikte her şeyden Allah sorumlu olur. Dünya-devlet bilgisinde, içinde yaşanılan şartlar sorgulanır. Buna, determinizm-gerekircilik denir. Her şeyden içinde yaşanılan şartlar sorumlu olur. Laiklik, iki ayrı bakış açısıyla dünyaya bakmayı sağlar. Birincisi, dini bilginin bakış açısıyla dünyaya bakılır. İkincisi, dünya-devlet bilgisinin bakış açısıyla dünyaya bakılır.

Fransa’da Meclis, anayasaya göre kanun yapar. Herkes kanunlara uyar. Kralın yetkileri sınırlanır. Fransız Devrimi’nin etkileri, dünyaya yayılır. 1876 yılında Birinci Meşrutiyet ilan edilir. Anayasa kabul edilir. Osmanlı Meclisi ve Ayan Meclisi açılır. Padişahın yetkilerine sınırlama getirilmez. İkinci Abdülhamit, bir yıl sonra, anayasayı rafa kaldırır. Osmanlı Meclisi ve Ayan Meclisi toplantıya bir daha çağırılmaz. İki meclis de tatile girer. İkinci Abdülhamit, tek başına devleti yönetir.

Medresenin yanına yeni okullar açılır. Harbiye, askeri görevli yetiştirir. Mülkiye lisesi, devlet memuru yetiştirir.

Osmanlıca elifbası, üç sesli harf içerir. Türkçe sekiz sesli harf içerir. Bu yüzden Osmanlıca okumak ve yazmak zordur. İmla yanlışları çok olur. Osmanlı Devleti’nde Fransızca eğitim veren okullar açılır. Osmanlı Devleti ile Avrupa devletleri arasında Fransızca yazışmalar yapılır.

Fransa’da din kurallarına göre karar veren mahkemeler kapatılır. Roma Devlet Hukuku’na göre karar veren mahkemeler kurulur. Roma Devlet Hukuku, dünya bilgisiyle oluşturulur. Toplumun en küçük parçası, aile olur.

İkinci Abdülhamit, din kurallar içeren, Mecelle kurallarını kabul etti. Roma Devlet Hukuku’nu uygulamadı. Devlet işlerinde, din kurallarına göre yaşayış devam etti. Dünya bilgisine göre, yeterince devlet kuralı oluşturulamadı. Tekkeler ve zaviyeler devam etti. Buralarda, mürit-mürşit iletişimi devam etti. Cemaat örgütlenmesinden, cemiyet örgütlenmesine geçilemedi. Cemaat örgütlenmesinde, mürit iradesini mürşidine teslim eder. Mürit, mürşidin söylediklerini yapar. Kendi iradesini kullanamaz. Mürşit, tek başına cemaati yönetir. Cemiyet örgütlenmesinde, cemiyetin üyeleri, kendi iradeleriyle karar verir. Cemiyet üyeleri toplanıp başkan ve yönetim kurulunu seçerler. Başkan ve yönetim kurulu, cemiyeti beraber yönetir.

İkinci Abdülhamit, laikliğin Osmanlı Devleti’ne gelmesini önledi. Fransa’daki yeniliklerin Osmanlı Devleti’ne gelmesini önledi. Dini bilginin dünya bilgisini fetva ile denetlemesi, devam etti.

1908 yılında İkinci Meşrutiyet ilan edildi. Anayasa uygulanmaya başlandı. Osmanlı Meclisi ve Ayan Meclisi açıldı. İkinci Abdülhamit’in yetkileri sınırlandı. Üniversite açıldı. 1909 yılında alaylı-mektepli ayrımı yapılan ayaklanma oldu. İkinci Abdülhamit, görevden alındı. Fransa’dan dünyaya yayılan yenilikler, Osmanlı Devleti’ne gelmeye başladı. İstanbul ve büyük şehirlerde, elektrik ve elektrikli araçlar kullanılmaya başladı. Telgraf ve telefon hatları çekildi.

İkinci Abdülhamit, devleti tarikatların mürşitleriyle yönetti. Hafiye teşkilatı kurdu. Sansür uyguladı. Kendine bağlı, milis gücü kurdu. Kendine ait bütçesi vardı. Alman bankalarında parası vardı. Sarayda ecnebi doktorlar görev yapardı. Halk, yarı aç yarı tok yaşardı.

Share
380 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...