logo

İKİYE BÖLMEK


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Düşünceyi, bilgiyi ikiye bölerek, ayırarak ifade etmek bir kuraldır. Ağaçların budanmasında da iki dala ayırma bir kuraldır. Vücudumuzda bulunan organların bir kısmı iki tanedir. Farklı iki kavram zıtlık oluşturur. İki zıt kavram çelişki oluşturur. Çelişkiden hareket meydana gelir.

     Doğruyu bilenler ile yanlışı kabul etmişler arasında, tartışma, çatışma çıkar. Tarih, doğruyu bilenlerle yanlışı kabul edenler arasındaki çatışmaları anlatır. Tarih, belge ile düşünceyi açıklar.

     Kuran ayetlerinde, “oruç, namaz, örtünmek” kavramları ile görünen davranışlar belirtilir. Kuran ayetlerinde, ahlak kuralları belirtilir. Yalan söylenmemesi, iftira atılmaması, paraya, mülke düşkün olunmaması, zulüm yapılmaması, adil olunması, merhametli olunması, içki içilmemesi gibi kurallar belirtilir. Görünen ibadet davranışları ile ahlak kuralları bir bütündür.     Din kurallarına göre günah işleyenin cezasının mahşer günü verileceği belirtilir. Günah işleyenlere, bu dünyada Allah’ın bir bela vereceği belirtilir. Kanunlar ise suç işleyeni bu dünyada yargılayıp ceza verir.

     Gazeteci, “barışı, özgürlüğü, demokrasiyi, insan haklarını, çevre korumasını” savunur, taraf olur. Gazeteci, şiir, roman okur. Felsefe ile ilgili bilgiler öğrenir. Gazetecinin yöneticisi, alın teri ve gazete okurudur.

     Emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek-sol, sermaye-sağ anlamı taşır. Borsa, çok alıcı ve çok satıcının bir yerde toplanması ile oluşur. Borsada fiyatlar dalgalanır. Bir yükselir, bir iner. Satılan mal az, mal satın alma talebi çok olunca fiyatlar yükselir.  Mal satın alma talebi az, Mal satma talebi çok olunca fiyatlar düşer. Döviz borsası da arz ve talep ile çalışır. Döviz arzı çok, dövize talep az ise döviz düşer. Döviz arzı az, dövize talep çok ise döviz yükselir. Döviz de bir yükselip bir düşerek dalgalanır.

     Yaşamın temel amacı öğrenmek, bilinçlenmek… İnsanların, çevresindeki kişilerin bakış açısı ile olaylara bakması, çevresindeki kişileri anlamasında etkili olur. Her bilgi türü dünyaya bir bakış açısı sunar. İnsanların düşündükleri bilgi türünü öğrenip iletişim kurmak, yakınlaşmaya katkı yapar. Empati terimi, karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koymanın yanında, karşımızdaki kişinin dünyaya bakış açısı ile olaylara bakmayı da anlatır.

     İnsanların iç dünyalarına, bildikleri, düşündükleri bilgi türü ile bakmak gerekir. Farklı bilgi türü ile dünyaya bakış açısı çatışma oluşturur. Çatışmayı önlemek için bilgi türlerini belirtmek gerekir. Din işleri bilgisi ile devlet işleri bilgisi bir bütündür. Bilginin iki türe ayrılmasıdır.     Nakli bilgi ve akli bilgi bir bütündür. Bilginin iki türe ayrılmasıdır. İdealizm ve materyalizm bütünlüğü tüm bilgidir. Bilginin iki türe ayrılmasıdır. Alt yapı bilgisi ve üst yapı bilgisi bütünlüğü tüm bilgidir. Bilginin iki türe ayrılmasıdır. İletişimin aynı bilgi türü ile kurulması, anlaşmaya katkı yapar. İletişimin farklı bilgi türü ile kurulması, çatışma oluşturur. Bilgiyi iki türe ayırıp iletişim kuran toplumlar, kalkınmış toplumlardır. Bilgiyi iki türe ayırmadan karışık iletişim kuran toplumlar, geri kalmış toplumlardır.

     Üzüntü, öfke, suçluluk duyguları birbirini takip eden duygulardır. Üzüntü, öfke, suçluluk duyguları içinde yaşamak, bir kısır döngüdür. Çevremizle iletişim kurmamızı engelleyen bir durumdur. Gerçekleri kabul edip yaşamak, üzüntü, öfke, suçluluk duygularından korur.

     Acımak, acı hissetmek, üzüntü hissetmek, insanın yüz hatlarında gözükür. Karamsar, içine kapanan bir insan oluşur. Mutsuzluk duygusu hissedilir. Sevmek, sevgi bir kişiye ilgi duymaktır. İnsanın yüz hatlarında gözükür. Sevmek, gülmeyi ve mutlu olma hissini getirir.   Acımayı, üzüntüyü ve sevgiyi, sevmeyi birbirinden ayırıp yaşamaya çalışmalıyız. İkilikleri yan yana koyup birbirine karıştırmadan yaşamak gerekir. Doğum, ölüm, düğün ayrı-ayrı yaşanması gereken durumlardır.

     Mükemmel olma tutkunluğunun dış nesneleri yoktur. İçinde bulunulan şartlar dikkate alınmaz. Hatasız olmak, başarılı olmak yaşanılan şartlarda gerçekleşir.  Şartları düşünmeden hatasız olmayı, başarılı olmayı istemek mükemmel olma tutkunluğudur. Haksız eleştiri yapılmasına sebep olur. Determinizme göre, şartlar tamam olunca olay gerçekleşir.

     Üstünde yaşanılan toprağın-vatanın- gelmiş geçmiş tüm zenginliklerini anlatan tarih anlayışını benimsemek gerekir. Din ve hanedan tarihi, sınırlı, belirli bir zamanı anlatır.     Üzerinde yaşanılan toprağın-vatanın- zenginlikleri, onun mirasına sahip çıkabildiğimiz kadarıyla bizimdir. Batı Anadolu’da İyonya, Afyon’da Frigya, Ankara’da Eti ve Roma,   Bizans kalıntılarının mirasçısıyız. Anadolu Selçukluları, Beylikler, Osmanlı Devleti kalıntılarının mirasçısıyız.  Türkiye’nin “Cumhuriyet, medeniyet, demokrasi” kazanımları ile    Anadolu’nun bağrında bulunan kalıntılar bir bütündür.

     Bir milletin değişiminde ölçü, musikide değişiklik yapabilmesidir. Türk Sanat Müziği, Bizans kaynaklıdır. Klasik Batı Müziği, sanayileşmiş toplum müziğidir. Çok sesli müziktir. Bir müzik aleti çalmak, solo ve koro çalışmaları yapmak değişime katkı yapar. Spor çalışmaları da toplumun değişiminde etkili olur.

     Sistem, bir iletişim bütünüdür. Bu bütün içinde parçalar, belirli bir işlevi gerçekleştirmek için bir araya gelir. Parçaların birbiri ile iletişimini, sistemin kuralları belirler. Okul, öğretmen, öğrenci, veli Milli Eğitim Sistemi’nin parçalarıdır. Parçalar arasında, sistemin kurallarına göre iletişim kurulur.

     İnsanlar, insancıklar hepsi yaşam derdinde… İnsan olmak, insanca yaşamak… İnsancık olmak, insancıkça yaşamak… Kalıplaşmış kurallara göre yaşamak… Değişebilir kurallara göre yaşamak… İnsanlar-insancıklar ayrımında insanlar zenginliği, insancıklar fakirliği anlatır. Kalıplaşmış kurallar, toplum ve aile baskısını anlatır. Değişebilir kurallar, İnsan Hakları Bildirgesi içindeki hakları anlatır.

     Her gün yeni bir başlangıç… Gerekeni yapmalı… Sakin ve dikkatli olmalı… Kendi kendimizi denetlemeli… Kurallara göre yaşamalı…

Share
512 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...
 • Bu düzen değişmeli

  02 Ağustos 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bir ülkede insanların önüne çıkan her hangi bir sorunu, birey ve toplum olarak, var olan sorunun neden ortaya çıktığını araştırıp açığa çıkarmalı, devamında nasıl çözeceğini bilince çıkarmalı, zira sorunu  çözemediği sürece giderek  daha da ağırlaşır, çözümü güçleşir .      Bugün Türkiye de ekonomik kriz gün geçtikçe daha çok derinleşerek devam ediyor. Gerek birey olarak, gerekse toplum olarak ekonomik krizin altında eziliyoruz. Ayrıca doğal olarak bu krizin seb...
 • ANLAMAK İSTEMİYORSA ANLATAMAZSIN !!

  01 Ağustos 2022 Yazarlar

       Değerli dostlar, kendini AKP’ye yakın hisseden ona laf söylenmesi veya eleştirilmesini istemeyenler konuşacak konu bulamayınca veya tartışma halinde köşeye sıkışınca hemen şu konuya atlarlar Türkiye’de kriz var diyorsunuz ama tatil yerleri ve restoranlar, barlar, kafeler, AVM ler hepsi dolu kriz falan yok yalan söylüyorsunuz deyip gözden kaybolmaya çalışırlar. Hani FB, GS, BJK maçlarına gidip o kalabalığı görünce bütün ülkenin bu takımları tutuğunu sanmak gibi bir şey bu. Şimdi böyle düşünen insanlarımızın ne kadar ...
 • CHP ve ÖN SEÇİM

  30 Temmuz 2022 Yazarlar

       CHP’lilerin, “Demokrasinin olmazsa olmazı” diye niteledikleri ön seçim, yerelde yapılacak mı, yapılmayacak mı şimdiden merak konusu oldu.      Peki, nedir ön seçim?      “Genel ve yerel seçimde aday gösterilecek kişileri belirlemek için, bir parti üyesi olan belli sayıdaki delegelerin katılmasıyla yapılan seçim.”      Ön seçim yapılacak ise, geçtiğimiz yıl büyükşehir belediye başkan adaylığı erkenden açıklanan Mustafa Bozbey’in durumu ne olacak..? ...