logo

26 Eylül 2020

İlçemiz U L U D A Ğ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

     Adımızı veren “Castle”  Kale-Kalecik,  Doğu Roma imparatorluğun ihtişamlı zamanlarında, Şehrin doğu istikametinden gelebilecek tehlikelere karşı yapılmıştır. Kestel ilçemizin ilk oluşumudur. Anlaşılıyor ki kuruluşumuz oldukça eskidir. Adınıda Casthal-Kale kelimesinden almıştır. Artık Castle KESTEL olmuştur. 

      Cumhuriyetimin kuruluş yıllarında Kestelimizin nüfusu 100 hane gibi, beşyüz kişi civarında. 1938 Erzincan büyük depreminden sonra ciddi olarak bir göç alıyor. Mayıs 1990 da 3644 sayılı kanunla İlçe ilan ediliyor. Nüfusu ise 15239 kişi. Şimdilerde ise Altmış bini geçmiş görünüyor. 

     Kestel Yunan işgalinden 10 Eylül 1922 günü birinci Türk tümeninin sabah saatlerinde ilçeye gelmesiyle kurtarılmıştır. Hürriyetine kavuşmuştur. İlk  Mülki amir olarak atanan, Kaymakam Kadri Öner ,İlk kaymakam Kadri bey 10 Eylül 1991 de  göreve başlamış. 

      Benim doğduğum zaman Ağustos 1957 de henüz ilçemiz Nahiye bile değil köy, köy. Mülki olarak köy statüsünde. İdari olarakta Gürsu nahiyesine bağlı. Her türden resmî işlerin görülmesi için Gürsu’ya gidilmesi gerekiyordu. 

       Ben Ak-parti yi temsilen  Kestel ve Büyükşehir belediye meclis  üyesi olarak 2004-2009 döneminde seçildim ve sorumluluk aldım. Kestel ilçemizin problemlerini gördüm. Beni derinden üzen bazı detayları farkettirmeden, yaşadım. Ancak katkı koymak pek mümkün olmadı. Hatta mevcut ilçe başkanı ve belediye başkanlarına Karapınar mahallesinin Kestel’e bağlanmasını hiç anlatamadım, izah edemedim. Çünkü sahip oldukları iktidar gücünü kaybetmekten korktular. Bence Karapınar mahallesi Kestel e dahil edilmeli ruhsatsız ve çarpık yapılanmanın önü alınmalıydı. 

      Üç dönem yani onbeş yıl geride kaldı. Zaman su gibi akıp gitti. Hala kamuoyu bu konuda yönlendirilmiyor. Bölgedeki iki İlçe Kestel ve Gürsu’nun birleştirilmesi konuşulmuyor. Kestel ve Gürsu ilçeleri arasında anlamsız bir çekişme var. Bu çekişme kanaatimce iki ilçeyede zarar veriyor. Ancak gelecek bir gün mutlaka gelecek. 

       Bölgemizi iyi tanıdığımı düşünüyorum. Bu topraklarda doğmuş, yaşamış ve doğal yaşamın insanı mutlu edeceğine inanan bir birey olarak bu çekişmeyi hiç kabullenemedim. 

      Zaten Yıldırım ilçemiz ile Kestel, Gürsu   ilçelerimiz doğal tabii bir sınır olarak Deliçay deresi veya Balıklı deresi İle ayrılmamalarını anlamış değilim. Var olan dere yatakları yerine sınır hattı olarak mahalle aralarındaki sokaklar kabul edilmiştir. Buna bağlı olarak Karapınar mahallesi Kestelden, İsabey mahallesi de Gürsu’dan koparılmıştır. 

        Ben şahsen,  belediye başkanına Karapınar mahallesinin Kestel’e  bağlanması konusunu açtım. İktidarı kaybederiz,  daha doğrusu gene Akparti seçimi alır   Ancak Doğu ve güneydoğulu insanlar seçilirler dedi. Ben de ne olmuş onlar da insan değilmi ? Diyerek cevapladım ve Karapınar mahallesini sahiplendim. Çünkü o insancıklar pazarlarını Kestelden düzerler. Çoçuklarını okula Kestelde gönderirler. Eylenmek için Kestel’e gelirler. 

       Ayrıca ben bu konuyu bütün detaylarıyla zamanın Yıldırım belediye başkanı olan Özgen Keskin beylede konuştum. O da Bursalı olan parti büyüğümüze aktaracağını ve takipçisi olacağını ifade etti. Bir hayli umutlanmıştı. Fikrim kendisine çok doğru ve gerçekleştirilebilir gelmişti. 

         Şimdi anlıyor farkediyorum ki, Ne muktedir parti büyüğümüz, ne de Belediye başkanı olarak Özgen Keskin konuyu çalışmamışlar, sümen altı etmişler. Bizim  belediye başkanı Yener Acar ve Gürsu belediye başkanı Orhan Özcü de makam ve koltuklarını kaybetmekten korktukları İçin zaten topa hiç girmemişlerdi. Çok soğuk davrandılar. Taraf olmadılar.

         İşte U L U D A Ğ  ilçesinin görüntüsü…

Bu  birleşmenin nasıl bir güçlü Sinerji oluşturacağı ise ayrı bir yazı konusu. Bölgeye ne fayda sağlayacak. Sırası geldiğinde yazacağım. 

       Kestel ve Gürsu bu anlamsız kıskançlığı terk etmeli ve behemâl ( mülki anlamda ) güç birliği yaparak yeni bir cazibe merkezi haline gelmelidir, gelebilir. Adı’da U L U D A Ğ olabilir

       U L U D A Ğ ilçesi bölge insanına hayırlı olsun, İş, Aş,Bereket getirsin. 

       Sağlıcakla kalın Mutlu olun. 

       Gününüz keyifli bereketli olsun. 

Share
55 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...