logo

12 Ekim 2020

İlçemiz U L U D A Ğ(2)


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

        Değerli Okuyucular,

        Kadirşinas Dostlar;

        Geçen yazımda bu konuya bir girişte bulunmuştum. Doğrusu ben bu kadar ilgi duyulacağını sanmıyordum.  Ve hatta bu denli olumlu görüşün aksine olumsuz eleştirel tepkiler alacağımı düşünüyordum. Fakat gördüm ki…

        Artık gençleşen toplum, geleceğimiz olan gençler, çekişme çatışma yerine, daha olumlu, daha faydalı verimli birliktelikleri beraberliği önemsiyorlar.  “Küçük olsun, benim bizim olsun” mantığı yerine, “Beraber olalım, birlikte olalım, ortaklaşa gücümüzü, zenginliğimizi arttıralım, menfaatlerimizi daha da büyütelim” diyorlar ve kendilerini aşıyorlar. “BEN YOK, BİZ VARIZ” düşüncesini önemsiyorlar. Önce geleceklerini planlamayı arzu ediyorlar. Çünkü, Gelecek bir gün mutlaka gelecek, biliyorlar.

         Diğer yandan kendilerinden önceki yaşanmışlıkları ve ona bağlı olan, iki ilçe arasındaki tatlı rekabetin sürüklediği çatışma kültürün kimseye fayda getirmediğini görmüşler. Geçmişi önemsemiyorlar.

         Fakat mevcut iki ilçe KESTEL ve GÜRSU’nun birlikteliğinden, birleşmesinden doğacak yeni, güçlü (ULUDAĞ isimli olabilir) sinerji kaynağı büyük bir ilçenin, bölgede yapacağı dönüşümün bilincindeler, farkındalar.

      Düşünsenize, bir kere bu yeni ilçe ULUDAĞ isminin marka değeri ile ülke çapında tanınır olacak.

     Tabii ve doğal sınır olarak, batı taraftaki Deliçay veya Balıklı deresi İle, Yıldırım ilçesinden ayrılması söz konusu olacak Karapınar, İsabey belki Değirmenönü, Hamamlıkızık ve Cumalıkızık mahalleleri nüfusuyla 200 – 250 bin nüfuslu güçlü bir ilçe oluşacaktır.

      Yaklaşık 500 e yakın orta ölçekli sanayi işletmesi ile iş dünyasında önemli bir yeri olacak.

       İhracat gücü ile, Yine 50 bin civarında işgücü, 2000 civarında mavi yakalı tekniker, 1000 civarında beyaz yakalı mühendis ve yöneticinin istihdamı ile şehrimizin üretim lokomotifi konumuna yükselecek. Yaratacağı yeni işgücü pazarı ile  gençlerimizin işsizlik derdine çare olacaktır. Bu bile bölgemizin kalkınmasına zenginleşmesine olumlu katkı yapacaktır.  

      Güneyinde Uludağ, kuzeyinde Katırlı dağlarının eteklerinde doğal dokununun turizme kazandırılması ile yeni istihdam alanlarına ve sosyo kültürel dönüşüme zemin oluşturacaktır. Bugün için kullanılamayan bu imkanla, öncelikle İstanbul ve Uluslararası ölçekte bir turizm destinasyon ve çekim merkezi konumuna yükselecektir.

    Başarılı bir planlama ile kış sporları merkezi haline gelecek olan Alaçam köyü, Ulusal ve uluslararası kış sporları organizasyonlarına ev sahipliği yapacaktır. 2026 Dünya kış Olimpiyatlarına  Ev sahipliği yapılabilir.  Potansiyel mevcuttur. Buradan Belediyelerimize bir hedef göstermiş olalım. Geç kalınmamıştır, erken değildir.

      Bu amaçla yapılmış aynı tesislerde yaz aylarında ise çeşitli kongre, kültür, sanat, spor ve tatil organizasyonları yapılabilir. Dönüşümü, değişimi yeni iş alanlarının oluşumunu hayal edermisiniz? Sizce nasıl olur?

       Basiretsiz siyasi yönetimlerce henüz düşünüldüğü gibi yapılamayan Teknik Üniversitenin varlığı çok anlamlıdır. Behemal bölgede Teknik Üniversitenin kendisi için ayrılmış 2000 küsur dönüm arazide konumlanması için iktidar, muhalefet, STK lar siyaset üstü davranmalı ve gereğini yapmalıdırlar. Üniversitenin tüm personeli, öğretim kadrosu, Lisans ve doktora Öğrencilerinin sosyal Hayat’a katacağı dinamizm ve ekonomik katkı çok büyük kazanım olacaktır.

       Bütün bu hayal gibi görünen düşünceler ortak hedef olarak iki güzel ilçe Gürsü ve Kestel için ulaşılabilirdir, yakalanabilir. Gerekli potansiyel vardır. Vizyoner bir anlayışla yerel idaremiz bu hedefi önüne koymalıdır ve başarabilir.

       “Namazda niyeti olanın, Ezanda kuşağı vardır” Atasözümüzü bu vesile ile hatırlatalım ve soralım, sorgulayalım. Bizi yöneten anlayış böylesi bir Vizyona sahipmidir?

       Siz bu yazımı okurken ben uzaklardan selam gönderiyorum. Size yeni bir heyecan,hedef ve derinlik katabildiysem çok memnun olduğumu biliniz.

       Hepimizi derinden etkileyen, hayatımızı zorlaştıran Covid 19 virüsüne karşı verilen topyekün mücadelenin önemli olduğunu bilelim. Lütfen MMT kuralına uyalım,ihmal etmeyelim.  MASKE  MESAFE  TEMİZLİK..

       Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın,  mutlu olun…

Share
48 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...