logo

12 Ekim 2020

İlçemiz U L U D A Ğ(2)


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

        Değerli Okuyucular,

        Kadirşinas Dostlar;

        Geçen yazımda bu konuya bir girişte bulunmuştum. Doğrusu ben bu kadar ilgi duyulacağını sanmıyordum.  Ve hatta bu denli olumlu görüşün aksine olumsuz eleştirel tepkiler alacağımı düşünüyordum. Fakat gördüm ki…

        Artık gençleşen toplum, geleceğimiz olan gençler, çekişme çatışma yerine, daha olumlu, daha faydalı verimli birliktelikleri beraberliği önemsiyorlar.  “Küçük olsun, benim bizim olsun” mantığı yerine, “Beraber olalım, birlikte olalım, ortaklaşa gücümüzü, zenginliğimizi arttıralım, menfaatlerimizi daha da büyütelim” diyorlar ve kendilerini aşıyorlar. “BEN YOK, BİZ VARIZ” düşüncesini önemsiyorlar. Önce geleceklerini planlamayı arzu ediyorlar. Çünkü, Gelecek bir gün mutlaka gelecek, biliyorlar.

         Diğer yandan kendilerinden önceki yaşanmışlıkları ve ona bağlı olan, iki ilçe arasındaki tatlı rekabetin sürüklediği çatışma kültürün kimseye fayda getirmediğini görmüşler. Geçmişi önemsemiyorlar.

         Fakat mevcut iki ilçe KESTEL ve GÜRSU’nun birlikteliğinden, birleşmesinden doğacak yeni, güçlü (ULUDAĞ isimli olabilir) sinerji kaynağı büyük bir ilçenin, bölgede yapacağı dönüşümün bilincindeler, farkındalar.

      Düşünsenize, bir kere bu yeni ilçe ULUDAĞ isminin marka değeri ile ülke çapında tanınır olacak.

     Tabii ve doğal sınır olarak, batı taraftaki Deliçay veya Balıklı deresi İle, Yıldırım ilçesinden ayrılması söz konusu olacak Karapınar, İsabey belki Değirmenönü, Hamamlıkızık ve Cumalıkızık mahalleleri nüfusuyla 200 – 250 bin nüfuslu güçlü bir ilçe oluşacaktır.

      Yaklaşık 500 e yakın orta ölçekli sanayi işletmesi ile iş dünyasında önemli bir yeri olacak.

       İhracat gücü ile, Yine 50 bin civarında işgücü, 2000 civarında mavi yakalı tekniker, 1000 civarında beyaz yakalı mühendis ve yöneticinin istihdamı ile şehrimizin üretim lokomotifi konumuna yükselecek. Yaratacağı yeni işgücü pazarı ile  gençlerimizin işsizlik derdine çare olacaktır. Bu bile bölgemizin kalkınmasına zenginleşmesine olumlu katkı yapacaktır.  

      Güneyinde Uludağ, kuzeyinde Katırlı dağlarının eteklerinde doğal dokununun turizme kazandırılması ile yeni istihdam alanlarına ve sosyo kültürel dönüşüme zemin oluşturacaktır. Bugün için kullanılamayan bu imkanla, öncelikle İstanbul ve Uluslararası ölçekte bir turizm destinasyon ve çekim merkezi konumuna yükselecektir.

    Başarılı bir planlama ile kış sporları merkezi haline gelecek olan Alaçam köyü, Ulusal ve uluslararası kış sporları organizasyonlarına ev sahipliği yapacaktır. 2026 Dünya kış Olimpiyatlarına  Ev sahipliği yapılabilir.  Potansiyel mevcuttur. Buradan Belediyelerimize bir hedef göstermiş olalım. Geç kalınmamıştır, erken değildir.

      Bu amaçla yapılmış aynı tesislerde yaz aylarında ise çeşitli kongre, kültür, sanat, spor ve tatil organizasyonları yapılabilir. Dönüşümü, değişimi yeni iş alanlarının oluşumunu hayal edermisiniz? Sizce nasıl olur?

       Basiretsiz siyasi yönetimlerce henüz düşünüldüğü gibi yapılamayan Teknik Üniversitenin varlığı çok anlamlıdır. Behemal bölgede Teknik Üniversitenin kendisi için ayrılmış 2000 küsur dönüm arazide konumlanması için iktidar, muhalefet, STK lar siyaset üstü davranmalı ve gereğini yapmalıdırlar. Üniversitenin tüm personeli, öğretim kadrosu, Lisans ve doktora Öğrencilerinin sosyal Hayat’a katacağı dinamizm ve ekonomik katkı çok büyük kazanım olacaktır.

       Bütün bu hayal gibi görünen düşünceler ortak hedef olarak iki güzel ilçe Gürsü ve Kestel için ulaşılabilirdir, yakalanabilir. Gerekli potansiyel vardır. Vizyoner bir anlayışla yerel idaremiz bu hedefi önüne koymalıdır ve başarabilir.

       “Namazda niyeti olanın, Ezanda kuşağı vardır” Atasözümüzü bu vesile ile hatırlatalım ve soralım, sorgulayalım. Bizi yöneten anlayış böylesi bir Vizyona sahipmidir?

       Siz bu yazımı okurken ben uzaklardan selam gönderiyorum. Size yeni bir heyecan,hedef ve derinlik katabildiysem çok memnun olduğumu biliniz.

       Hepimizi derinden etkileyen, hayatımızı zorlaştıran Covid 19 virüsüne karşı verilen topyekün mücadelenin önemli olduğunu bilelim. Lütfen MMT kuralına uyalım,ihmal etmeyelim.  MASKE  MESAFE  TEMİZLİK..

       Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın,  mutlu olun…

Share
375 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...