logo

12 Ekim 2020

İlçemiz U L U D A Ğ(2)


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

        Değerli Okuyucular,

        Kadirşinas Dostlar;

        Geçen yazımda bu konuya bir girişte bulunmuştum. Doğrusu ben bu kadar ilgi duyulacağını sanmıyordum.  Ve hatta bu denli olumlu görüşün aksine olumsuz eleştirel tepkiler alacağımı düşünüyordum. Fakat gördüm ki…

        Artık gençleşen toplum, geleceğimiz olan gençler, çekişme çatışma yerine, daha olumlu, daha faydalı verimli birliktelikleri beraberliği önemsiyorlar.  “Küçük olsun, benim bizim olsun” mantığı yerine, “Beraber olalım, birlikte olalım, ortaklaşa gücümüzü, zenginliğimizi arttıralım, menfaatlerimizi daha da büyütelim” diyorlar ve kendilerini aşıyorlar. “BEN YOK, BİZ VARIZ” düşüncesini önemsiyorlar. Önce geleceklerini planlamayı arzu ediyorlar. Çünkü, Gelecek bir gün mutlaka gelecek, biliyorlar.

         Diğer yandan kendilerinden önceki yaşanmışlıkları ve ona bağlı olan, iki ilçe arasındaki tatlı rekabetin sürüklediği çatışma kültürün kimseye fayda getirmediğini görmüşler. Geçmişi önemsemiyorlar.

         Fakat mevcut iki ilçe KESTEL ve GÜRSU’nun birlikteliğinden, birleşmesinden doğacak yeni, güçlü (ULUDAĞ isimli olabilir) sinerji kaynağı büyük bir ilçenin, bölgede yapacağı dönüşümün bilincindeler, farkındalar.

      Düşünsenize, bir kere bu yeni ilçe ULUDAĞ isminin marka değeri ile ülke çapında tanınır olacak.

     Tabii ve doğal sınır olarak, batı taraftaki Deliçay veya Balıklı deresi İle, Yıldırım ilçesinden ayrılması söz konusu olacak Karapınar, İsabey belki Değirmenönü, Hamamlıkızık ve Cumalıkızık mahalleleri nüfusuyla 200 – 250 bin nüfuslu güçlü bir ilçe oluşacaktır.

      Yaklaşık 500 e yakın orta ölçekli sanayi işletmesi ile iş dünyasında önemli bir yeri olacak.

       İhracat gücü ile, Yine 50 bin civarında işgücü, 2000 civarında mavi yakalı tekniker, 1000 civarında beyaz yakalı mühendis ve yöneticinin istihdamı ile şehrimizin üretim lokomotifi konumuna yükselecek. Yaratacağı yeni işgücü pazarı ile  gençlerimizin işsizlik derdine çare olacaktır. Bu bile bölgemizin kalkınmasına zenginleşmesine olumlu katkı yapacaktır.  

      Güneyinde Uludağ, kuzeyinde Katırlı dağlarının eteklerinde doğal dokununun turizme kazandırılması ile yeni istihdam alanlarına ve sosyo kültürel dönüşüme zemin oluşturacaktır. Bugün için kullanılamayan bu imkanla, öncelikle İstanbul ve Uluslararası ölçekte bir turizm destinasyon ve çekim merkezi konumuna yükselecektir.

    Başarılı bir planlama ile kış sporları merkezi haline gelecek olan Alaçam köyü, Ulusal ve uluslararası kış sporları organizasyonlarına ev sahipliği yapacaktır. 2026 Dünya kış Olimpiyatlarına  Ev sahipliği yapılabilir.  Potansiyel mevcuttur. Buradan Belediyelerimize bir hedef göstermiş olalım. Geç kalınmamıştır, erken değildir.

      Bu amaçla yapılmış aynı tesislerde yaz aylarında ise çeşitli kongre, kültür, sanat, spor ve tatil organizasyonları yapılabilir. Dönüşümü, değişimi yeni iş alanlarının oluşumunu hayal edermisiniz? Sizce nasıl olur?

       Basiretsiz siyasi yönetimlerce henüz düşünüldüğü gibi yapılamayan Teknik Üniversitenin varlığı çok anlamlıdır. Behemal bölgede Teknik Üniversitenin kendisi için ayrılmış 2000 küsur dönüm arazide konumlanması için iktidar, muhalefet, STK lar siyaset üstü davranmalı ve gereğini yapmalıdırlar. Üniversitenin tüm personeli, öğretim kadrosu, Lisans ve doktora Öğrencilerinin sosyal Hayat’a katacağı dinamizm ve ekonomik katkı çok büyük kazanım olacaktır.

       Bütün bu hayal gibi görünen düşünceler ortak hedef olarak iki güzel ilçe Gürsü ve Kestel için ulaşılabilirdir, yakalanabilir. Gerekli potansiyel vardır. Vizyoner bir anlayışla yerel idaremiz bu hedefi önüne koymalıdır ve başarabilir.

       “Namazda niyeti olanın, Ezanda kuşağı vardır” Atasözümüzü bu vesile ile hatırlatalım ve soralım, sorgulayalım. Bizi yöneten anlayış böylesi bir Vizyona sahipmidir?

       Siz bu yazımı okurken ben uzaklardan selam gönderiyorum. Size yeni bir heyecan,hedef ve derinlik katabildiysem çok memnun olduğumu biliniz.

       Hepimizi derinden etkileyen, hayatımızı zorlaştıran Covid 19 virüsüne karşı verilen topyekün mücadelenin önemli olduğunu bilelim. Lütfen MMT kuralına uyalım,ihmal etmeyelim.  MASKE  MESAFE  TEMİZLİK..

       Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın,  mutlu olun…

Share
165 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...