logo

19 Nisan 2021

İLETİŞİM DURUMU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur.

Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adına meyve denir.

Bütün kavramı, bir mantık yürütme kuralı olur. Sınıflandırma, bütün özelliği taşır. Bütünün parçaları olan varlıklar, bir arada gösterilir. Vizyon kelimesi, bütün özelliği taşır. Bir hafta içinde, sinemalarda oynayan filmler topluca belirtilir. Vizyondaki filmler, denir. Bir sezon içinde oynanacak futbol maçları, topluca gösterilir. Vizyondaki maçlar, denir.

Karaoğlan unvanı, popülizm özelliği taşır. Aile ile ilgili kelimeler, popülizm özelliği taşır. Ana, baba, bacı, kardeş gibi kelimeler popülizm özelliği taşır. Demirel, Baba unvanını kullandı. Çiller, Ana, Bacı unvanlarını kullandı. Ecevit, Karaoğlan unvanını kullandı. Popülizm, aile bağı olmayanlara: Biz bir aileyiz, duygusu verir.

Toplum-birey bütünlüğüne göre iletişimde: Bireylerin isimleri ve soyadları söylenir. Hemşerilik, komşuluk kavramlarının etkisinde: Aile ile ilgili unvanlar kullanılır. Aile bağı olmayan kişilerin, “ana, baba, bacı, kardeş, amca, dayı, teyze” unvanlarını kullanmaları, popülizm olur. Popülizm, toplum-birey bütünlüğü içindeki: Bire bir iletişime, engel olur.

Bütün kavramına göre, yapılan etkinlikler, bir bütünün parçası olur. Televizyon seyretmek, kitap okumak, arabaya binmek, yürümek gibi davranışlar, bir bütün olur. Televizyon seyretmek, kitap okumanın yerini alırsa ya da arabaya binmek, yürümenin yerini alırsa: Aşırı olma durumu olur. Her şeyin aşırı olanı, israf olur.

Seçkin, seçici kavramları, ayrıcalıklı olmayı belirtir. Osmanlı Hanedanı, tek seçkin aile oldu. Osmanlı Devleti, seçici sınav sistemi ile devlette görev alacakları seçti. Devlet görevlileri, ayrıcalıklı oldu. Bütün vatandaşların, devlet örgütlenmesinden faydalanması gerekir. Günümüzde, seçici sınav sistemi ile mevcut okullara öğrenciler yerleştiriliyor. Okullardaki öğrenciler, ayrıcalıklı olur. Okul dışında kalan öğrencileri dikkate alan sistemi kurmak gerekir. Seçici sınav sistemiyle çeşitli işlere: İşçi alınıyor. İşe girenler ayrıcalıklı olur. Toplumun bütününü dikkate alan sistemi kurmak gerekir.

Temsili demokraside, herkesin bir oyu olur. Sosyal demokraside, herkesin bir oyu ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak bir geliri olur. Zorunluluk ve karşılaşma, dünya bilgisi olur. Devlet bütçesinden, herkese pay vermek gerekir.

Anayasa, anayasacılık, demokrasi: Ayrıcalıklı olmaya karşı, bir örgütlenme olur. Anayasada, kişi ve zümreye ayrıcalık tanınmaz, ibaresi var. Toplumun bütün bireylerini dikkate alan sistemi kurmak gerekir. Rasyonalizm, akılcılık anlamı yanında, sistem kurmak anlamı taşır.

Share
124 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...