logo

19 Nisan 2021

İLETİŞİM DURUMU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur.

Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adına meyve denir.

Bütün kavramı, bir mantık yürütme kuralı olur. Sınıflandırma, bütün özelliği taşır. Bütünün parçaları olan varlıklar, bir arada gösterilir. Vizyon kelimesi, bütün özelliği taşır. Bir hafta içinde, sinemalarda oynayan filmler topluca belirtilir. Vizyondaki filmler, denir. Bir sezon içinde oynanacak futbol maçları, topluca gösterilir. Vizyondaki maçlar, denir.

Karaoğlan unvanı, popülizm özelliği taşır. Aile ile ilgili kelimeler, popülizm özelliği taşır. Ana, baba, bacı, kardeş gibi kelimeler popülizm özelliği taşır. Demirel, Baba unvanını kullandı. Çiller, Ana, Bacı unvanlarını kullandı. Ecevit, Karaoğlan unvanını kullandı. Popülizm, aile bağı olmayanlara: Biz bir aileyiz, duygusu verir.

Toplum-birey bütünlüğüne göre iletişimde: Bireylerin isimleri ve soyadları söylenir. Hemşerilik, komşuluk kavramlarının etkisinde: Aile ile ilgili unvanlar kullanılır. Aile bağı olmayan kişilerin, “ana, baba, bacı, kardeş, amca, dayı, teyze” unvanlarını kullanmaları, popülizm olur. Popülizm, toplum-birey bütünlüğü içindeki: Bire bir iletişime, engel olur.

Bütün kavramına göre, yapılan etkinlikler, bir bütünün parçası olur. Televizyon seyretmek, kitap okumak, arabaya binmek, yürümek gibi davranışlar, bir bütün olur. Televizyon seyretmek, kitap okumanın yerini alırsa ya da arabaya binmek, yürümenin yerini alırsa: Aşırı olma durumu olur. Her şeyin aşırı olanı, israf olur.

Seçkin, seçici kavramları, ayrıcalıklı olmayı belirtir. Osmanlı Hanedanı, tek seçkin aile oldu. Osmanlı Devleti, seçici sınav sistemi ile devlette görev alacakları seçti. Devlet görevlileri, ayrıcalıklı oldu. Bütün vatandaşların, devlet örgütlenmesinden faydalanması gerekir. Günümüzde, seçici sınav sistemi ile mevcut okullara öğrenciler yerleştiriliyor. Okullardaki öğrenciler, ayrıcalıklı olur. Okul dışında kalan öğrencileri dikkate alan sistemi kurmak gerekir. Seçici sınav sistemiyle çeşitli işlere: İşçi alınıyor. İşe girenler ayrıcalıklı olur. Toplumun bütününü dikkate alan sistemi kurmak gerekir.

Temsili demokraside, herkesin bir oyu olur. Sosyal demokraside, herkesin bir oyu ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak bir geliri olur. Zorunluluk ve karşılaşma, dünya bilgisi olur. Devlet bütçesinden, herkese pay vermek gerekir.

Anayasa, anayasacılık, demokrasi: Ayrıcalıklı olmaya karşı, bir örgütlenme olur. Anayasada, kişi ve zümreye ayrıcalık tanınmaz, ibaresi var. Toplumun bütün bireylerini dikkate alan sistemi kurmak gerekir. Rasyonalizm, akılcılık anlamı yanında, sistem kurmak anlamı taşır.

Share
170 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...