logo

İNSAN VE TOPLUM


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

Bir Mayıs’ların kutlanma ortamlarına ve etkinliklere bakılarak, toplumların “hak, hukuk, demokrasi” durumları anlaşılır. Kuralsızlıkların olduğu toplumda, kuralsızlığa tepki olarak kuralsız davranışlar sergilenir. Protesto denilen tepkiler gösterilir. Protesto etkinliği yapanlar da eleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken, toplumdaki ekonomik ilişkilerin ve yardımlaşmanın kayıt altına alınmasının gerekliliğidir. Kayıtlı ekonomi ve kayıtlı yardımlaşma, kuralsız davranışları azaltır.

Planlı kalkınmayı, kamusal üretim ve atılımı denemiş, fabrikalar, tarım işletmeleri kurmuş, okullarını açmış, örgütlenmelerini gerçekleştirmiş, insanlarına iş bulmuş, sosyal güvenliğe kavuşturmuş gibi tecrübeleri yaşamış bir toplumuz. Küçük tasarruf sahiplerinin, üretici ve tüketici kooperatiflerde örgütlenmesi ile ekonomik etkinliklere katılalım. Kooperatif, demokratik bir örgütlenmedir. Herkesin bir oyu vardır.

İnsan, “aklına, vicdanına, iradesine” göre ve toplumdaki kurallara göre yaşamak ister. Vicdan, öğrenilen bilgi ile oluşur. Akıl ve irade ile vicdan birbirini tamamlayınca, insan karar verir. Burada, toplumdaki kurallara bağlılık, topluma uyumu belirtir. Kurallara göre yaşamak, toplumu geliştirir. Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır.

Halk, “toprakta karınca, suda balık, havada kuş” olarak belirtilir. Umutsuzluk umuda, baskılar özgürlük ve bağımsızlığa, karanlıklar aydınlığa dönüşür.  Toplumdaki insanlar, bir ağaç gibi hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşar.

İktisadi bağımsızlık, “sanayi, tarım, bankacılık” gibi yatırımların toplumun tasarrufları ile yapılmasını gerektirir. Gayri Safi Milli Hâsıla, milli emek ve milli sermaye ile oluşur.

Bir insanın gözlemlerini anlattığı yazı türüne, anı denir. Anılar belirli bir zaman dilimini anlattığı için, tarihi özelliği vardır. Bir edebiyat türü olan anılar hem tarihi belge hem edebi eserdir. Toplumun tarihi kişilerinin, tarihe tanıklık eden anıları ile toplum aydınlanır. Değişik meslek sahiplerinden, değişik anılar okuruz.

Bir-çok, bütün-parça yöntemiyle mantık yürütülür. Hegel, Karl Marks, laiklik üzerine inceleme yapalım.

Hegel, idealizm ve materyalizm bütünlüğü, tüm bilgidir, demiştir. Bilgi bütünlüğünü ikiye ayırmıştır. Tüm bilgi, üst kavramdır. İdealizm ve materyalizm, alt kavramdır.

Karl Marks, alt kurum ve üst kurum bütünlüğü, tüm bilgidir, demiştir. Bilgi bütünlüğünü ikiye ayırdı. Alt kurum, üretim araçları ve üretim ilişkileridir. Üst kurum, üretim ilişkilerine bağlı, din, hukuk, eğitim gibi kurumları anlatır. Tüm bilgi, üst kavramdır. Alt kurum ve üst kurum, alt kavramdır.

Farklı iki kavram olan din işleri ve devlet işleri bir bütün oluşturur. Buna laiklik denir. Laiklik, bilgi bütünlüğünün ikiye ayrılmasıdır. Laiklik, üst kavramdır. Din işleri ve devlet işleri, alt kavramdır.

Devlet, vatanı ve milleti ile bir bütündür, denir. Devlet, üst kavramdır. Vatan ve millet, alt kavramdır.

Hazreti Muhammet, “hiç ölmeyecek gibi dünya için, yarın ölecek gibi ahret için çalışınız” demiştir. Bilgi bütünlüğünü ikiye ayırmıştır. Dünya ve ahret çalışması bilgi bütünlüğünü oluşturur. Dünya ve ahret çalışması bilgisi bütünlüğü, tüm bilgidir. Tüm bilgi, üst kavramdır. Dünya ve ahret çalışması bilgileri, alt kavramdır.

Dinimizdeki, sevap-günah, helâl-haram kavramları da bilginin ikiye ayrılmasını anlatır. Sevap-günah ayrımı, bilgi bütünlüğüdür. Helâl-haram ayrımı, bilgi bütünlüğüdür.  

Bir-çok, bütün-parça, sistem-olgu kavramları benzerdir. Bir, bütün, sistem benzerdir. Çok, parça, olgu benzerdir.

Tanımdaki anlam bütünlüğüne bağlı fikir yürütmek, bizi kavram karışıklığından, kulaktan dolma bilgilerden korur. Tanım yapmak suretiyle, düşüncemizi tanım ile sınırlayıp anlatırız. Tanım için sözlüklere, ansiklopedilere başvurulur.

Eğitim, bir felsefeye, bir sisteme göre yapılır. Tam insan yetiştirmek, insanın manevi ve maddi yönünü dengelemek, bütünleştirmek istenir. İnsanı merkeze alan bir eğitim sistemi… Eğitim sistemleri, evrenseli ve yereli kapsar. Her eğitim sistemi, içinden çıktığı toplumun bir aynasıdır, denir.

Bir toplum, bireylerinin kavramları içselleştirmesi, günlük yaşamda uygulaması ile gelişmiş toplum olur. Hak, hukuk, demokrasi kavramlarını bireylerin hem içselleştirmesi hem günlük hayatta uygulaması beklenir. Hak, hukuk, demokrasi kavramları, vatan ve anayasa kavramları ile birbirini tamamlar.

Share
274 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...