logo

28 Ekim 2021

İNSANIN ÖZELLİĞİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Terörle mücadele, bitmeyen mücadele olarak belirtilir. Terörle mücadele, devamlı sürdürülen mücadele olarak belirtilir. Her şey zıttı olanı içinde taşır, denir. İyi, kötüyü içinde taşır. Kötü, iyiyi içinde taşır. Atomun içinde eksi ve artı kutuplar bulunur. Terör, herkese, her şeye karşı olan düşünce ve davranışı belirtir. Terör, kötülük yapma özelliği taşır.

     Boks maçında, rakip iki boksör, gardlarını alırlar. El ve kollarıyla kendilerini korurlar. Devamlı hareket halinde olurlar. Rakiplerine dikkat ederler. Terörle mücadele, boks maçına benzetilir. Hareket ve dikkat, devamlı sürdürülür.

     Teknolojinin gelişmesi, ulaşım ve iletişimi geliştirdi. Terör de bu gelişmelerden etkilenir. Terör ve terörist, insanlara zarar vermek için teknolojiyi kullanır. Güvenlik kuvvetleri de hem toplumu hem terör örgütlerini teknolojiyle denetler, bilgi toplar. Toplumun bireylerinin ulaşım ve haberleşme bilgileri, terör örgütleri ve güvenlik kuvvetleri tarafından izlenir.

     Teknolojinin gelişmesiyle, insanların zevkleri, görüşleri, alışkanlıkları, sağlık durumları, iletişim bilgileri kayıt altına alınır. Özel alanla kamusal alan arasındaki sınır, her gün biraz daha silinir. Teknolojinin gelişmesi, insanların izlenmesini kolaylaştırır. Özel alan daralır.

     İnsan için iki türlü tehlike var. Birincisi, demokrasiden faydalananların vereceği tehlikedir. İkincisi, demokrasiyi korumak için alınan önlemlerin verdiği tehlikedir. Özgürlükten faydalananlar ve özgürlükleri korumaya çalışanlar, özgürlükleri baskı altına alabilir.

     İnsanlar, özgürlük ve mutluluk arasında seçim yaparlar. İnsan, denetim ve korunma içinde özgür olur. Denetimin ve korunmanın olduğu yerde, özgürlük ve mutluluk olur.

     İklimdeki değişiklikler, “sıcaklığın artması, kuraklık, bazı toprak alanların su altında kalması” gibi durumları getirdi. Kurak alanlardan ve su altında kalan alanlardan göçler başladı. Terör tehdidi de göçe sebep olmaktadır. Göçler, göç edilen yerdeki toplumun yaşayışı üzerinde baskı yapar. Yeni şartlar oluşur.

     İnsan ölümlüdür. Toplum, insanların cinsellik özelliğiyle yenilenerek varlığını sürdürür.  Örgütlenmek, kalıcı olmaktır. Toplum, insanların cinsellik özelliğine ve örgütlenme özelliğine göre varlığını sürdürür. Devlet, toplumun dünya bilgisiyle örgütlenmesidir. Toplum, devlet örgütlenmesiyle varlığını sürdürür. Dini bilgiyle ibadet edilir, yardımlaşma yapılır.

     Yeni buluşlarla alet ve makine yapılır. Teknoloji geliştirilir. Yeni kurumlar oluşturulur. Yeni sistemler kurulur. Devamlı hareket ve değişim halinde olunur. İnsan önce alet yaptı, hayvanların gücünden faydalandı. İnsan, su gücünden ve rüzgâr gücünden faydalandığı aletler yaptı. İnsan makine yaptı ve makineyle üretim yaptı. Günümüzde robot yapıldı.

     İnsan alet, makine, robot kullanarak üretim yapmakta ve zorlukları aşmaktadır. Her alet, makine, robot icadı, insan emeğinin yerini alır. Toplumdaki üretim ve paylaşım değişir. Sigorta sistemiyle gelir ve vatandaşlık hakkı gelir terimleri kullanılmaya başlanır.

     Değişime uyum sağlamak için sosyal demokrasiyi oluşturmak gerekir. Temsili demokraside herkesin bir oyu olur. Sosyal demokraside herkesin bir oyu yanında zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacağı bir geliri olur. Zorunluluk, dünya bilgisi kuralıdır. Bir edebi eserde en önemli şey, her okurun kendi bulabileceği bilgi ve duygudur.

İbrahim Sanalp

Share
75 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...