logo

30 Ekim 2020

İnsanları yanıltmayın


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım.

     Geçen günlerde, Yunanistan da ırkçı parti suç örgütü ilan edildi. Anlıyacağınız Yunanistan da ırkçılık yapmak suçtur. Acaba, Türkiye de ırkçılık yapan partilere nasıl bakılıyor, gerçi Türkler ırkçılık veya gericilik yapmadığı için bizde ırkçı ve gerici parti olmaz.

     Niçin bu konuyu ele aldığımı izah edeyim; Avrupalıların yaptığının biz tersini yapıyoruz. Onun için biz asla  ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel olarak onların seviyesine ulaşamayız.

     Ne yazık ki, tarihten hiç ders almıyoruz, eğer Osmanlı devletinin Avrupa karşısında neden gerilediğini ve kaybettiğini biraz analiz etsek, sorun çözülür. Ama nafile, tarihten ders almadığımız için bu gün aynı hatalar yapılıyor ve onlar maddi ve manevi olarak  hep bizden önde gidiyorlar.

     Yapılacak bir şey yok, bizde bu kafa oldukça tarih her zaman tekerrür edecektir.

     Son günlerin en önemli bir olayı da Azerbaycan ile Ermenistan’ın dağlık karabağdaki savaşıdır.

     Benin açımdan bu savaş Azerilerle Ermenilerin savaşı değil, sahiplerinin horozları dönüştürdüğü gibi, dünya egemen güçleri Azerbaycan devleti ile Ermenistan devletini vuruşturuyorlar, işin aslına doğru bir şekilde bakılırsa Azerilerinde, Ermenilerinde asıl düşmanları bu ülkeleri yöneten emperyalistlerin uşakları yöneticilerdir. Zira, bu iki komşu ülke halklarının dostça yaşamanın dışında başka bir seçenekleri yoktur.

     Şimdi gelelim soydaşlık meselesine. Şu sıralar soydaşlık falan kelimeleri öne sürülerek ırkçılık şaha kalkmış durumda. Herkes ırkçılık yarışında, beyler bırakın laf kalabalığını ne soyu sopu aslolan adalettir, eşitliktir ve barıştır . Hani biz Allaha iman etmiş muminlerdik, Allahın ilminde soy sop diye bir şey var mı ?.

     Azerbaycan ve Ermenistan devletlerinin düzenleri batıl düzenlerdir, sömürücü dikta düzenlerdir .

     Turkiye’de yapılan bazı açıklamaların mantıklı bir izahını yapmak olanaksız, mesela bizim  İHA’larımız Ermenistan ordusunu vuruyor deniliyor. Eğer, bizim İHA’lar Ermenistan ordusunu vuruyorsa, biz Ermenistan ile savaştayız, yok eğer İHA’ları Azerbaycan’a verdiysek o zaman İHA’lar bizim değil Azarbeycan’ındır.

     Zira, bir mal birine sarsıldıysa veya hibe edildiyse o malın sahibi odur. Yani, Ermenistan’ın hem Azerbaycan ile hem de Türkiye ile savaşıyormuş imajını vererek insanları yanıltmayın .

     Gelin hep beraber biraz soy durumuna bakalım.

     Anadolu kadim halkların yurdudur. Türkler, Kürtler, Araplar, Rumlar, Ermeniler, Süryaniler, Ezidiler ve daha bir çok halkların ana yurdudur. Her hangi bir halkın  sayısal olarak az veya cok olması o halkı imtiyazlı yapmaz. Bu coğrafyada yaşayan bütün halklar soydaşlarımızdır, hiç birisi  diğerinden üstün değildir. Ben Türk olarak hangi haklara sahip isem, Ermeni veya bir başka halkta aynı haklara sahiptir.

     Mesela, ben Azeriler soydaşım olduğu  için Azerbeycan devletini destekleme hakkını kendimde görürsem, o vakit Ermenilerin tersini yapma hakkı doğar.

     Neyse lafı uzatmanın faydası yoktur, Türkler Anadolunun kadim halklarıyla birliğini pekiştirdiği oranda güçlenirler ve Ortadoğu da, Kafkasya da ve dünyada etkin bir role sahip olurlar.

Share
12 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...