logo

30 Ekim 2020

İnsanları yanıltmayın


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım.

     Geçen günlerde, Yunanistan da ırkçı parti suç örgütü ilan edildi. Anlıyacağınız Yunanistan da ırkçılık yapmak suçtur. Acaba, Türkiye de ırkçılık yapan partilere nasıl bakılıyor, gerçi Türkler ırkçılık veya gericilik yapmadığı için bizde ırkçı ve gerici parti olmaz.

     Niçin bu konuyu ele aldığımı izah edeyim; Avrupalıların yaptığının biz tersini yapıyoruz. Onun için biz asla  ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel olarak onların seviyesine ulaşamayız.

     Ne yazık ki, tarihten hiç ders almıyoruz, eğer Osmanlı devletinin Avrupa karşısında neden gerilediğini ve kaybettiğini biraz analiz etsek, sorun çözülür. Ama nafile, tarihten ders almadığımız için bu gün aynı hatalar yapılıyor ve onlar maddi ve manevi olarak  hep bizden önde gidiyorlar.

     Yapılacak bir şey yok, bizde bu kafa oldukça tarih her zaman tekerrür edecektir.

     Son günlerin en önemli bir olayı da Azerbaycan ile Ermenistan’ın dağlık karabağdaki savaşıdır.

     Benin açımdan bu savaş Azerilerle Ermenilerin savaşı değil, sahiplerinin horozları dönüştürdüğü gibi, dünya egemen güçleri Azerbaycan devleti ile Ermenistan devletini vuruşturuyorlar, işin aslına doğru bir şekilde bakılırsa Azerilerinde, Ermenilerinde asıl düşmanları bu ülkeleri yöneten emperyalistlerin uşakları yöneticilerdir. Zira, bu iki komşu ülke halklarının dostça yaşamanın dışında başka bir seçenekleri yoktur.

     Şimdi gelelim soydaşlık meselesine. Şu sıralar soydaşlık falan kelimeleri öne sürülerek ırkçılık şaha kalkmış durumda. Herkes ırkçılık yarışında, beyler bırakın laf kalabalığını ne soyu sopu aslolan adalettir, eşitliktir ve barıştır . Hani biz Allaha iman etmiş muminlerdik, Allahın ilminde soy sop diye bir şey var mı ?.

     Azerbaycan ve Ermenistan devletlerinin düzenleri batıl düzenlerdir, sömürücü dikta düzenlerdir .

     Turkiye’de yapılan bazı açıklamaların mantıklı bir izahını yapmak olanaksız, mesela bizim  İHA’larımız Ermenistan ordusunu vuruyor deniliyor. Eğer, bizim İHA’lar Ermenistan ordusunu vuruyorsa, biz Ermenistan ile savaştayız, yok eğer İHA’ları Azerbaycan’a verdiysek o zaman İHA’lar bizim değil Azarbeycan’ındır.

     Zira, bir mal birine sarsıldıysa veya hibe edildiyse o malın sahibi odur. Yani, Ermenistan’ın hem Azerbaycan ile hem de Türkiye ile savaşıyormuş imajını vererek insanları yanıltmayın .

     Gelin hep beraber biraz soy durumuna bakalım.

     Anadolu kadim halkların yurdudur. Türkler, Kürtler, Araplar, Rumlar, Ermeniler, Süryaniler, Ezidiler ve daha bir çok halkların ana yurdudur. Her hangi bir halkın  sayısal olarak az veya cok olması o halkı imtiyazlı yapmaz. Bu coğrafyada yaşayan bütün halklar soydaşlarımızdır, hiç birisi  diğerinden üstün değildir. Ben Türk olarak hangi haklara sahip isem, Ermeni veya bir başka halkta aynı haklara sahiptir.

     Mesela, ben Azeriler soydaşım olduğu  için Azerbeycan devletini destekleme hakkını kendimde görürsem, o vakit Ermenilerin tersini yapma hakkı doğar.

     Neyse lafı uzatmanın faydası yoktur, Türkler Anadolunun kadim halklarıyla birliğini pekiştirdiği oranda güçlenirler ve Ortadoğu da, Kafkasya da ve dünyada etkin bir role sahip olurlar.

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...