logo

30 Ekim 2020

İnsanları yanıltmayın


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım.

     Geçen günlerde, Yunanistan da ırkçı parti suç örgütü ilan edildi. Anlıyacağınız Yunanistan da ırkçılık yapmak suçtur. Acaba, Türkiye de ırkçılık yapan partilere nasıl bakılıyor, gerçi Türkler ırkçılık veya gericilik yapmadığı için bizde ırkçı ve gerici parti olmaz.

     Niçin bu konuyu ele aldığımı izah edeyim; Avrupalıların yaptığının biz tersini yapıyoruz. Onun için biz asla  ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel olarak onların seviyesine ulaşamayız.

     Ne yazık ki, tarihten hiç ders almıyoruz, eğer Osmanlı devletinin Avrupa karşısında neden gerilediğini ve kaybettiğini biraz analiz etsek, sorun çözülür. Ama nafile, tarihten ders almadığımız için bu gün aynı hatalar yapılıyor ve onlar maddi ve manevi olarak  hep bizden önde gidiyorlar.

     Yapılacak bir şey yok, bizde bu kafa oldukça tarih her zaman tekerrür edecektir.

     Son günlerin en önemli bir olayı da Azerbaycan ile Ermenistan’ın dağlık karabağdaki savaşıdır.

     Benin açımdan bu savaş Azerilerle Ermenilerin savaşı değil, sahiplerinin horozları dönüştürdüğü gibi, dünya egemen güçleri Azerbaycan devleti ile Ermenistan devletini vuruşturuyorlar, işin aslına doğru bir şekilde bakılırsa Azerilerinde, Ermenilerinde asıl düşmanları bu ülkeleri yöneten emperyalistlerin uşakları yöneticilerdir. Zira, bu iki komşu ülke halklarının dostça yaşamanın dışında başka bir seçenekleri yoktur.

     Şimdi gelelim soydaşlık meselesine. Şu sıralar soydaşlık falan kelimeleri öne sürülerek ırkçılık şaha kalkmış durumda. Herkes ırkçılık yarışında, beyler bırakın laf kalabalığını ne soyu sopu aslolan adalettir, eşitliktir ve barıştır . Hani biz Allaha iman etmiş muminlerdik, Allahın ilminde soy sop diye bir şey var mı ?.

     Azerbaycan ve Ermenistan devletlerinin düzenleri batıl düzenlerdir, sömürücü dikta düzenlerdir .

     Turkiye’de yapılan bazı açıklamaların mantıklı bir izahını yapmak olanaksız, mesela bizim  İHA’larımız Ermenistan ordusunu vuruyor deniliyor. Eğer, bizim İHA’lar Ermenistan ordusunu vuruyorsa, biz Ermenistan ile savaştayız, yok eğer İHA’ları Azerbaycan’a verdiysek o zaman İHA’lar bizim değil Azarbeycan’ındır.

     Zira, bir mal birine sarsıldıysa veya hibe edildiyse o malın sahibi odur. Yani, Ermenistan’ın hem Azerbaycan ile hem de Türkiye ile savaşıyormuş imajını vererek insanları yanıltmayın .

     Gelin hep beraber biraz soy durumuna bakalım.

     Anadolu kadim halkların yurdudur. Türkler, Kürtler, Araplar, Rumlar, Ermeniler, Süryaniler, Ezidiler ve daha bir çok halkların ana yurdudur. Her hangi bir halkın  sayısal olarak az veya cok olması o halkı imtiyazlı yapmaz. Bu coğrafyada yaşayan bütün halklar soydaşlarımızdır, hiç birisi  diğerinden üstün değildir. Ben Türk olarak hangi haklara sahip isem, Ermeni veya bir başka halkta aynı haklara sahiptir.

     Mesela, ben Azeriler soydaşım olduğu  için Azerbeycan devletini destekleme hakkını kendimde görürsem, o vakit Ermenilerin tersini yapma hakkı doğar.

     Neyse lafı uzatmanın faydası yoktur, Türkler Anadolunun kadim halklarıyla birliğini pekiştirdiği oranda güçlenirler ve Ortadoğu da, Kafkasya da ve dünyada etkin bir role sahip olurlar.

Share
103 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...