logo

30 Ekim 2020

İnsanları yanıltmayın


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım.

     Geçen günlerde, Yunanistan da ırkçı parti suç örgütü ilan edildi. Anlıyacağınız Yunanistan da ırkçılık yapmak suçtur. Acaba, Türkiye de ırkçılık yapan partilere nasıl bakılıyor, gerçi Türkler ırkçılık veya gericilik yapmadığı için bizde ırkçı ve gerici parti olmaz.

     Niçin bu konuyu ele aldığımı izah edeyim; Avrupalıların yaptığının biz tersini yapıyoruz. Onun için biz asla  ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel olarak onların seviyesine ulaşamayız.

     Ne yazık ki, tarihten hiç ders almıyoruz, eğer Osmanlı devletinin Avrupa karşısında neden gerilediğini ve kaybettiğini biraz analiz etsek, sorun çözülür. Ama nafile, tarihten ders almadığımız için bu gün aynı hatalar yapılıyor ve onlar maddi ve manevi olarak  hep bizden önde gidiyorlar.

     Yapılacak bir şey yok, bizde bu kafa oldukça tarih her zaman tekerrür edecektir.

     Son günlerin en önemli bir olayı da Azerbaycan ile Ermenistan’ın dağlık karabağdaki savaşıdır.

     Benin açımdan bu savaş Azerilerle Ermenilerin savaşı değil, sahiplerinin horozları dönüştürdüğü gibi, dünya egemen güçleri Azerbaycan devleti ile Ermenistan devletini vuruşturuyorlar, işin aslına doğru bir şekilde bakılırsa Azerilerinde, Ermenilerinde asıl düşmanları bu ülkeleri yöneten emperyalistlerin uşakları yöneticilerdir. Zira, bu iki komşu ülke halklarının dostça yaşamanın dışında başka bir seçenekleri yoktur.

     Şimdi gelelim soydaşlık meselesine. Şu sıralar soydaşlık falan kelimeleri öne sürülerek ırkçılık şaha kalkmış durumda. Herkes ırkçılık yarışında, beyler bırakın laf kalabalığını ne soyu sopu aslolan adalettir, eşitliktir ve barıştır . Hani biz Allaha iman etmiş muminlerdik, Allahın ilminde soy sop diye bir şey var mı ?.

     Azerbaycan ve Ermenistan devletlerinin düzenleri batıl düzenlerdir, sömürücü dikta düzenlerdir .

     Turkiye’de yapılan bazı açıklamaların mantıklı bir izahını yapmak olanaksız, mesela bizim  İHA’larımız Ermenistan ordusunu vuruyor deniliyor. Eğer, bizim İHA’lar Ermenistan ordusunu vuruyorsa, biz Ermenistan ile savaştayız, yok eğer İHA’ları Azerbaycan’a verdiysek o zaman İHA’lar bizim değil Azarbeycan’ındır.

     Zira, bir mal birine sarsıldıysa veya hibe edildiyse o malın sahibi odur. Yani, Ermenistan’ın hem Azerbaycan ile hem de Türkiye ile savaşıyormuş imajını vererek insanları yanıltmayın .

     Gelin hep beraber biraz soy durumuna bakalım.

     Anadolu kadim halkların yurdudur. Türkler, Kürtler, Araplar, Rumlar, Ermeniler, Süryaniler, Ezidiler ve daha bir çok halkların ana yurdudur. Her hangi bir halkın  sayısal olarak az veya cok olması o halkı imtiyazlı yapmaz. Bu coğrafyada yaşayan bütün halklar soydaşlarımızdır, hiç birisi  diğerinden üstün değildir. Ben Türk olarak hangi haklara sahip isem, Ermeni veya bir başka halkta aynı haklara sahiptir.

     Mesela, ben Azeriler soydaşım olduğu  için Azerbeycan devletini destekleme hakkını kendimde görürsem, o vakit Ermenilerin tersini yapma hakkı doğar.

     Neyse lafı uzatmanın faydası yoktur, Türkler Anadolunun kadim halklarıyla birliğini pekiştirdiği oranda güçlenirler ve Ortadoğu da, Kafkasya da ve dünyada etkin bir role sahip olurlar.

Share
61 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...