logo

17 Haziran 2021

İRADE


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

İnsan, dini bilgiye ve dünya bilgisine göre, iradesini kullanır. Dini bilgide, Allah iradesi, külli irade olur. Kul iradesi, cüz’i irade olur. Kul, cüz’i iradesi ile karar verir. İbadet kuralları, Allah’ın külli iradesi olur. İbadet, külli iradeye göre olur. Kul, cüz’i iradesini, ibadet kurallarına göre kullanır.

Dünya bilgisine göre, toplum bütün, birey parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Toplumun bireyleri, eşit olur. Bireyler, dünya bilgisine göre oluşan iradeleriyle, dünya işlerine karar verirler.

Tarikat örgütlenmesinde, mürit, dini bilgideki cüz’i iradesini mürşide verir. Dünya bilgisi ile oluşan birey iradesini de mürşide verir. Tarikat örgütlenmesinin, ibadet kuralları ve dünya bilgisi kuralları arasında yeri yoktur. Şeriat kurallarının uygulaması durduruldu. Uygulamayı durdurmak, nas etmek olur.

Millet iradesi, milli irade olur. Milli irade, vatandaşların uzlaşmasıyla oluşur. Milli irade, dünya bilgisiyle oluşturulur.

Tarikat örgütlenmesi, feodal toplum özelliği olur. Mürşit-mürit iletişimi kurulur. Tarikat lideri ile mürit arasında eşitlik yoktur. Kapitalist toplum, cemiyet örgütlenmesine göre örgütlenir. Cemiyet-birey iletişimi kurulur. Cemiyetin bireyleri, eşit olur.

Feodal toplumda, ibadet için, çalışmaya-işe- ara verilir. İbadet edilir ve çalışmaya-işe- devam edilir.  Kapitalist toplumda çalışmaya-işe- ibadet için ara verilmez. İbadet, çalışma-iş- sonrasına bırakılır. Kapitalist toplum çalışma-iş- kuralları, dünya bilgisiyle yapılır.

Sorumluluk, irade ile yerine getirilir. İbadet kuralları, Külli irade-Allah iradesi- olur. Kul, ibadet kurallarına göre, cüz’i iradesini kullanır. Dünya işlerinde, toplum- birey bütünlüğüne göre iletişim kurulur. Dünya bilgisiyle oluşan birey iradesine göre, karar verilir.

Tarikat örgütlenmesi yerine, cemiyet örgütlenmesi yapılır. Mürşit-mürit iletişimi yerine: Cemiyet-birey iletişimi kurulur. Günümüzde din ve mezhep örgütlenmesi, cemiyet-birey iletişimine göre yapılır. Tarikat, cemaat örgütlenmesi, feodal toplum özelliği olur.

Bir-çok, bütün-parça kuralına göre, bir liderin tebaası ya da reayası olmak, uyruk olmayı belirtir. Müslüman halka, tebaa denir. Müslüman olmayan halka, reaya denilir. Reaya, lidere cizye vergisi verirdi. Millet-vatandaş örgütlenmesinde, vatandaş olunur. Vatandaş ve birey olmak, uyruk olmayı belirtir. Yöneticilerin adı yerine, millet, rejim, sistem ismi söylenir, yazılır.

Çoğunluk-azınlık durumunda, çoğunluk ve azınlık uzlaşarak, milli iradeyi oluşturur. Millet-vatandaş bütünlüğünde, vatandaşlar uzlaşarak, milli iradeyi oluşturur. Toplum-birey bütünlüğünde, bireyler uzlaşarak, milli iradeyi oluşturur. Uzlaşmak, bütün yapar.

Bir şeye anlam verirken, zaman ve mekân kavramları dikkate alınır. Lider-tebaa ve reaya, millet-vatandaş, toplum-birey iletişimi: Zaman ve mekân kavramlarına göre anlam kazanır. Dün, bugün, yarın: Zaman kavramı bütünlüğü olur. Dünya üzerindeki yerler, mekân kavramını belirtir. Dini bilgideki mahşer, cennet, cehennem gibi kavramların, zaman ve mekân kavramlarının dışında anlatılması-anlaşılması gereken bir durum olur.

Share
145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...