logo

12 Temmuz 2021

İsraf haramdır


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Her kişinin kendi açısından, bir başkasıyla ilgili başarılı olma konusunda bir kriteri var.

     Bugün,  ülkemizde çok kazanç elde eden veya yüksek makama yükselen insanlar, herkes tarafından başarılı olarak  görülür.

     Öte yandan çok yetenekli bir işçi, bir çiftçi, bir zanaatkar veya bir usta eğer maddi bir güç elde etmemiş ise, veyahut bir makam sahibi değilse, kimse onu başarılı görmez. Bu gibi kişilerin, ülkeye ve topluma verdiği katkı insanlar tarafından kaale alınmaz, onun için bu kişiler başarısız kabul edilir. Ailesinin çocuklarının nazarında dahi beceriksiz ve başarısız olarak  kabul görülür.

     Daha doğru bir ifadeyle, konuyu açıklarsak alın terine, emeğe dayalı yeteneğin  kimsenin gözünde bir kıymeti harbiyesi yoktur. İnsanların başarılı olma olayına böyle çarpık bir bakış açısı, emeğin önemini yok etmektedir ve toplumu giderek üretimden  uzaklaştırıp, üretime yabancılaşmaktadır.

     Bilindiği gibi, dünyada doğal  bir yaşam ve doğal düzen vardır. İnsanda bu doğal düzenin diyalektik olarak bir parçasıdır. Bu manada bir kişinin başarılı olma ölçüsü var olan hak düzene uygun  davranma, konumuna göre kıyaslanmalı şayet kişi doğal canlı yaşamı tahrip etmeden, kendi yaşam alanını oluşturuyorsa, sorun yok ve o kişi başarılıdır.

     Eğer, başka insanlara veya canlı türlerine zarar verecek şekilde kendisi için yaşam alanı oluşturuyorsa, ona başarılı demek hakkı inkardır.

     Bu kapsamda, doğayı yağmalamadan ihtiyacımıza uygun üretim yaparsak, başarılı olmamız söz konusu olabilir. Kendi egomuzu tatmin etmek için, doğadaki canlı yaşama verdiğimiz zarar, yaptığımız gereksiz  israf asla başarı olarak kabul edilemez.

     İsraf haramdır gerçeğini hiç bir zaman aklımızdan çıkarmayalım.

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...