logo

12 Temmuz 2021

İsraf haramdır


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Her kişinin kendi açısından, bir başkasıyla ilgili başarılı olma konusunda bir kriteri var.

     Bugün,  ülkemizde çok kazanç elde eden veya yüksek makama yükselen insanlar, herkes tarafından başarılı olarak  görülür.

     Öte yandan çok yetenekli bir işçi, bir çiftçi, bir zanaatkar veya bir usta eğer maddi bir güç elde etmemiş ise, veyahut bir makam sahibi değilse, kimse onu başarılı görmez. Bu gibi kişilerin, ülkeye ve topluma verdiği katkı insanlar tarafından kaale alınmaz, onun için bu kişiler başarısız kabul edilir. Ailesinin çocuklarının nazarında dahi beceriksiz ve başarısız olarak  kabul görülür.

     Daha doğru bir ifadeyle, konuyu açıklarsak alın terine, emeğe dayalı yeteneğin  kimsenin gözünde bir kıymeti harbiyesi yoktur. İnsanların başarılı olma olayına böyle çarpık bir bakış açısı, emeğin önemini yok etmektedir ve toplumu giderek üretimden  uzaklaştırıp, üretime yabancılaşmaktadır.

     Bilindiği gibi, dünyada doğal  bir yaşam ve doğal düzen vardır. İnsanda bu doğal düzenin diyalektik olarak bir parçasıdır. Bu manada bir kişinin başarılı olma ölçüsü var olan hak düzene uygun  davranma, konumuna göre kıyaslanmalı şayet kişi doğal canlı yaşamı tahrip etmeden, kendi yaşam alanını oluşturuyorsa, sorun yok ve o kişi başarılıdır.

     Eğer, başka insanlara veya canlı türlerine zarar verecek şekilde kendisi için yaşam alanı oluşturuyorsa, ona başarılı demek hakkı inkardır.

     Bu kapsamda, doğayı yağmalamadan ihtiyacımıza uygun üretim yaparsak, başarılı olmamız söz konusu olabilir. Kendi egomuzu tatmin etmek için, doğadaki canlı yaşama verdiğimiz zarar, yaptığımız gereksiz  israf asla başarı olarak kabul edilemez.

     İsraf haramdır gerçeğini hiç bir zaman aklımızdan çıkarmayalım.

Share
175 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...