logo

12 Temmuz 2021

İsraf haramdır


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Her kişinin kendi açısından, bir başkasıyla ilgili başarılı olma konusunda bir kriteri var.

     Bugün,  ülkemizde çok kazanç elde eden veya yüksek makama yükselen insanlar, herkes tarafından başarılı olarak  görülür.

     Öte yandan çok yetenekli bir işçi, bir çiftçi, bir zanaatkar veya bir usta eğer maddi bir güç elde etmemiş ise, veyahut bir makam sahibi değilse, kimse onu başarılı görmez. Bu gibi kişilerin, ülkeye ve topluma verdiği katkı insanlar tarafından kaale alınmaz, onun için bu kişiler başarısız kabul edilir. Ailesinin çocuklarının nazarında dahi beceriksiz ve başarısız olarak  kabul görülür.

     Daha doğru bir ifadeyle, konuyu açıklarsak alın terine, emeğe dayalı yeteneğin  kimsenin gözünde bir kıymeti harbiyesi yoktur. İnsanların başarılı olma olayına böyle çarpık bir bakış açısı, emeğin önemini yok etmektedir ve toplumu giderek üretimden  uzaklaştırıp, üretime yabancılaşmaktadır.

     Bilindiği gibi, dünyada doğal  bir yaşam ve doğal düzen vardır. İnsanda bu doğal düzenin diyalektik olarak bir parçasıdır. Bu manada bir kişinin başarılı olma ölçüsü var olan hak düzene uygun  davranma, konumuna göre kıyaslanmalı şayet kişi doğal canlı yaşamı tahrip etmeden, kendi yaşam alanını oluşturuyorsa, sorun yok ve o kişi başarılıdır.

     Eğer, başka insanlara veya canlı türlerine zarar verecek şekilde kendisi için yaşam alanı oluşturuyorsa, ona başarılı demek hakkı inkardır.

     Bu kapsamda, doğayı yağmalamadan ihtiyacımıza uygun üretim yaparsak, başarılı olmamız söz konusu olabilir. Kendi egomuzu tatmin etmek için, doğadaki canlı yaşama verdiğimiz zarar, yaptığımız gereksiz  israf asla başarı olarak kabul edilemez.

     İsraf haramdır gerçeğini hiç bir zaman aklımızdan çıkarmayalım.

Share
404 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...