logo

“İstanbul Sözleşmesi Kadınların can simididir!”

     2011 yılında ilk imzacısı olduğumuz, 2014 yılında da Meclis’ten oybirliğiyle geçirdiğimiz ve ilk imzayı atan Ülkenin Türkiye olduğu ve İstanbul’da yapıldığı için adına  “İstanbul Sözleşmesi” denilmişti. “İstanbul Sözleşmesi, kadınların can simididir.” Diyen Cumhuriyet Halk Partisi Kestel İlçe Başkanı Hatice Doğan,  “Kadına karşı şiddet, ev içi şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete ilişkin en kapsamlı tanımlamaların yapıldığı İstanbul Sözleşmesi, 24 Kasım 2011’de TBMM’de 247 vekilden 246’sının kabul oyu ile onaylanmış; fakat günümüzde Meclis iradesi yok sayılarak kaldırılmıştır. Bu bağlamda İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması; kadın katillerine, istismarcılara ve tecavüzcülere adeta ödül niteliğindedir.” diyen İlçe başkanı Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülke adına karanlık bir güne uyandık. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi, bir gecede tek adam hükümeti tarafından feshedildi! Bu kararla, koruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen en güvenli yer olan evlerinde, hatta sokak ortasında katledilen binlerce kadın; bir kez daha öldürülmüştür. 42 milyon kadının hakkı elinden alınmıştır.

     Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemektedir. Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir.

     Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla; yani kanunla alınır.

     Biz kadınlar korkmuyoruz, sinmiyoruz, zalimlere itaat etmiyoruz, geri durmuyoruz. Onlar korku yaymaya çalıştıkça, bizim örgütlü gücümüz her geçen gün büyüyor. Onlar dallarımızı budamaya çalıştıkça, bizim köklerimiz güçleniyor.

     Vicdan sahibi her erkeğin annesi, eşi, kardeşi, arkadaşı olan ve yaşamın eşit ortağı olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Biz, hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz. Türkiye’ye aydınlık günleri bizler getireceğiz!” dedi.

Share
1655 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?