logo

26 Temmuz 2021

İTİBARDAN TASARRUF OLUR,OLUR.


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

    Hükümet tasarruf ile ilgili genelge yayınladı, sadece iki kurum  bu tasarruf tedbirlerinin dışında tutuldu saray, yani Cumhurbaşkanlığı ve T.B.M.M onlar tasarruf etmeyecek, diledikleri gibi harcama yapacaklar, bir başka deyişle itibardan tasarruf olmaz.

     Sevgili dostlar; Marmaris’in cennet koylarından biri olan Okluk koyunda bir Cumhurbaşkanlığı sarayı yapıldığını hepimiz biliyoruz, adını da “Devlet konuk evi” koydular. Ama, ne durumda olduğunu akıbetini kimse bilmiyor, bitti mi, açıldı mı, bunu haber yapmak bile yasak. 50 bin çam ağacı kesilerek etrafına Çin seddi gibi 4 mt. yüksekliğinde duvar örüldü, denizden ulaşmak güvenlik nedeniyle zaten mümkün değil. 92 dönüm araziye sahip olan bu yer sit alanıydı, çivi bile çakamazsın ama bir plan değişikliği ile sit alanı olmaktan çıktı. 300 odadan oluşan ve ayni anda 300 kişinin konaklayabileceği maliyetinin de 640 milyon TL. Olduğu bilinen bu sarayda, 3 adet helikopter pisti, havuzlar, SPA ve sinema keyfi, 150 mt. Uzunluğunda iskelesi ile bir liman kuruldu, dünyanın en büyük yatları yanaşabilir, bu yatlarda genelde Katar’lılar da ve Suudi prenslerinde var, on bin altı yüz metre karelik kıyı şeridi, taşıma çakıl ve çok özel ince kumla dolduruldu, önce bu özel kumun Mısır’dan getirilmesi düşünüldü sonra deniz altından taranarak çıkarılması gündeme geldi, geçtiğimiz hafta CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, bu konuyu T.B.M. Meclisine taşıdı bu özel kumların “Ülkemizin Maldivleri olarak bilinen Burdur’daki Salda gölünden mi getirildi” diye sordu. Asla cevap verilmez, ama bekleyip göreceğiz inşallah böyle bir hata yapmamışlardır .

     Sözcü yazarı İsmail Şahin, bu saray projesinin mimarı Şefik Birkiye’nin kendi sitesinde yayınladığı görüntüleri yakalayıp, yayınladı da haberimiz oldu ve o siteye de bir daha ulaşılamadı, hemen yayından kaldırıldı iyimi.

    Ülkede çok ciddi geçim sıkıntılarının yaşandığı böyle bir dönemde, Ankara’da 1100 odalı, Marmaris’te  300 odalı bunun biraz küçüğü olan Van gölü kenarında yapılan ve 26 milyon dolara mal olan  Ahlat sarayı, Dolma bahçe sarayı, Vahdettin köşkü, Huber köşkü, bunun bir izahı olamaz dostlar, adama sorarlar “Anneniz sizi saraylarda mı doğurdu” ve aslında Marmaris Okluk koyundaki saray bitti ve açıldı. Ama, resmen kullanılmıyor tamamen bu zor günlerde kamu oyunun ciddi tepkisi olacak, bu yüzden açılış yapamıyorlar.

     Ülkeyi yönetenlerin, hatta en baştaki kişinin müthiş bir örnek olması gerekiyor. Tasarruf konusunda lider öyle olunur, bu konuda dünya devi Almanya’nın başbakanı Merkel’in yaşam şartlarını yazmıştım geçenlerde, birde Uruguay Cumhurbaşkanı var Jose Mujica,  mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğüm bir yazı var Merkel, bile yaya kalır yanında, Yılmaz Özdil’in yazısının adı tosun, Uruguay Cumhurbaşkanı ile ilgili internetten bile bulabilirsiniz inanamayacaksınız, ben hayretler içinde kaldım böyle insanlarda var mı diye evet var Uruguay’da.

     KAYIP SİLAHLAR

     8 Temmuz 2021 de Sedat Peker’in iddiaları müthişti,  İstanbul Esenyurt’ta AKP gençlik kolları İl başkanlığı tarafından teslim alınan silahların  15 Temmuz darbe girişimi sırasında sivillere dağıtılan ve emniyet envanterinde görünmeyen silahlar olduğunu söyledi, hatta zaman, yer ve isim verdi.

     Dostlar, bu iddialar son derece önemli. Bu soruyu CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, 23 Ocak 2019 da  İçişleri bakanı Soylu’ya sordu, bu kaybolan silahların kaçı bulunmuştur. Cevap; “ülke genelinde aranmaktadır” inanılır gibi değil.

     MUCİZE

     İngiliz, Fransız, Alman ve Türk vekiller sohbet ediyor, İngiliz bizde asgari ücret 1550 sterlin 1200’le rahatça geçiniyor, kalanı ne yapıyorlar bilmiyoruz. Alman, bizde de asgari ücret 1557 euro, 1300’ü ile rahat geçiniyorlar kalan para ile ne yapıyorlar bilmiyoruz diyor, Fransız vekilde, 1521 euro 1250’si ile geçiniyorlar, kalan parayı ne yapıyorlar bilmiyoruz diyor, sıra geliyor. Türk vekile bizde asgari ücret 2825 TL. yoksulluk sınırı ise 6705 TL. Geçinmek için kalan parayı nereden buluyorlar vallahi bizde bilmiyoruz, evet bu bir Türk mucizesidir.

     Sevgili dostlar hepinizin kurban bayramını kutluyorum. Ülkemize ve tüm insanlığa güzellikler, sağlık, mutluluk getirmesini diliyorum, bir süre tatilde olacağım sevgi ve saygılarımla.

Osman Fahri Ünal

Share
376 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...