logo

26 Temmuz 2021

İTİBARDAN TASARRUF OLUR,OLUR.


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

    Hükümet tasarruf ile ilgili genelge yayınladı, sadece iki kurum  bu tasarruf tedbirlerinin dışında tutuldu saray, yani Cumhurbaşkanlığı ve T.B.M.M onlar tasarruf etmeyecek, diledikleri gibi harcama yapacaklar, bir başka deyişle itibardan tasarruf olmaz.

     Sevgili dostlar; Marmaris’in cennet koylarından biri olan Okluk koyunda bir Cumhurbaşkanlığı sarayı yapıldığını hepimiz biliyoruz, adını da “Devlet konuk evi” koydular. Ama, ne durumda olduğunu akıbetini kimse bilmiyor, bitti mi, açıldı mı, bunu haber yapmak bile yasak. 50 bin çam ağacı kesilerek etrafına Çin seddi gibi 4 mt. yüksekliğinde duvar örüldü, denizden ulaşmak güvenlik nedeniyle zaten mümkün değil. 92 dönüm araziye sahip olan bu yer sit alanıydı, çivi bile çakamazsın ama bir plan değişikliği ile sit alanı olmaktan çıktı. 300 odadan oluşan ve ayni anda 300 kişinin konaklayabileceği maliyetinin de 640 milyon TL. Olduğu bilinen bu sarayda, 3 adet helikopter pisti, havuzlar, SPA ve sinema keyfi, 150 mt. Uzunluğunda iskelesi ile bir liman kuruldu, dünyanın en büyük yatları yanaşabilir, bu yatlarda genelde Katar’lılar da ve Suudi prenslerinde var, on bin altı yüz metre karelik kıyı şeridi, taşıma çakıl ve çok özel ince kumla dolduruldu, önce bu özel kumun Mısır’dan getirilmesi düşünüldü sonra deniz altından taranarak çıkarılması gündeme geldi, geçtiğimiz hafta CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, bu konuyu T.B.M. Meclisine taşıdı bu özel kumların “Ülkemizin Maldivleri olarak bilinen Burdur’daki Salda gölünden mi getirildi” diye sordu. Asla cevap verilmez, ama bekleyip göreceğiz inşallah böyle bir hata yapmamışlardır .

     Sözcü yazarı İsmail Şahin, bu saray projesinin mimarı Şefik Birkiye’nin kendi sitesinde yayınladığı görüntüleri yakalayıp, yayınladı da haberimiz oldu ve o siteye de bir daha ulaşılamadı, hemen yayından kaldırıldı iyimi.

    Ülkede çok ciddi geçim sıkıntılarının yaşandığı böyle bir dönemde, Ankara’da 1100 odalı, Marmaris’te  300 odalı bunun biraz küçüğü olan Van gölü kenarında yapılan ve 26 milyon dolara mal olan  Ahlat sarayı, Dolma bahçe sarayı, Vahdettin köşkü, Huber köşkü, bunun bir izahı olamaz dostlar, adama sorarlar “Anneniz sizi saraylarda mı doğurdu” ve aslında Marmaris Okluk koyundaki saray bitti ve açıldı. Ama, resmen kullanılmıyor tamamen bu zor günlerde kamu oyunun ciddi tepkisi olacak, bu yüzden açılış yapamıyorlar.

     Ülkeyi yönetenlerin, hatta en baştaki kişinin müthiş bir örnek olması gerekiyor. Tasarruf konusunda lider öyle olunur, bu konuda dünya devi Almanya’nın başbakanı Merkel’in yaşam şartlarını yazmıştım geçenlerde, birde Uruguay Cumhurbaşkanı var Jose Mujica,  mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğüm bir yazı var Merkel, bile yaya kalır yanında, Yılmaz Özdil’in yazısının adı tosun, Uruguay Cumhurbaşkanı ile ilgili internetten bile bulabilirsiniz inanamayacaksınız, ben hayretler içinde kaldım böyle insanlarda var mı diye evet var Uruguay’da.

     KAYIP SİLAHLAR

     8 Temmuz 2021 de Sedat Peker’in iddiaları müthişti,  İstanbul Esenyurt’ta AKP gençlik kolları İl başkanlığı tarafından teslim alınan silahların  15 Temmuz darbe girişimi sırasında sivillere dağıtılan ve emniyet envanterinde görünmeyen silahlar olduğunu söyledi, hatta zaman, yer ve isim verdi.

     Dostlar, bu iddialar son derece önemli. Bu soruyu CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, 23 Ocak 2019 da  İçişleri bakanı Soylu’ya sordu, bu kaybolan silahların kaçı bulunmuştur. Cevap; “ülke genelinde aranmaktadır” inanılır gibi değil.

     MUCİZE

     İngiliz, Fransız, Alman ve Türk vekiller sohbet ediyor, İngiliz bizde asgari ücret 1550 sterlin 1200’le rahatça geçiniyor, kalanı ne yapıyorlar bilmiyoruz. Alman, bizde de asgari ücret 1557 euro, 1300’ü ile rahat geçiniyorlar kalan para ile ne yapıyorlar bilmiyoruz diyor, Fransız vekilde, 1521 euro 1250’si ile geçiniyorlar, kalan parayı ne yapıyorlar bilmiyoruz diyor, sıra geliyor. Türk vekile bizde asgari ücret 2825 TL. yoksulluk sınırı ise 6705 TL. Geçinmek için kalan parayı nereden buluyorlar vallahi bizde bilmiyoruz, evet bu bir Türk mucizesidir.

     Sevgili dostlar hepinizin kurban bayramını kutluyorum. Ülkemize ve tüm insanlığa güzellikler, sağlık, mutluluk getirmesini diliyorum, bir süre tatilde olacağım sevgi ve saygılarımla.

Osman Fahri Ünal

Share
467 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...