logo

KANSER ÖNLENEBİLİR

Kanser, hücrelerin anormal şekilde çoğalarak organların işlevlerini yitirmesine ve ölümlere neden olmaktadır. Dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen kanser önemli bir toplum sağlığı problemidir. Kanser küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir.
BELİRTİLER
Ben ve siğillerin renk ve şekil değiştirmesi,
Meme veya herhangi bir yerde şişlik, sertlik
Vücudun herhangi bir yerinden gelen akıntılar,
Normal dışı kanamalar
İdrar ve dışkı yapmada değişiklikler
Yutkunma ve hazım güçlüğü
Uzun süre kapanmayan yaralar
Ses kısıklığı ve sebepsiz öksürük
KANSERE NEDEN OLAN FAKTÖRLER
Radyasyon
Ultraviyole Işınları (güneş ışınları)
Kimyasal maddeler
Beslenme Alışkanlıkları (Kırmızı et ağırlıklı beslenme, yanık veya katkı maddeli gıdalar, kızartmalar, katı yağlar vs.)
Sigara ve Alkol
Virüsler
Genetik Faktörler
TANI VE TEDAVİ
Erken teşhis organ kaybını, hayatın kaybını önler, kolay ve maliyeti az bir tedaviyle hastalığın iyileşmesini sağlar.
Şikayetlerin belirdiği organla ilgili uzman doktora başvurulmalıdır. Muayene, kan tetkikleri, tomografi, ultrason, biyopsi (parça alınarak incelenmesi) ve çeşitli işlemler sonucunda tanı konulur.
Kanserin evresine göre bir veya birkaç tedavi yöntemi birden uygulanır. Tedavi, CERRAHİ, RADYOTERAPİ(ışın tedavisi), KEMOTERAPİ (ilaç tedavisi), İMMÜNOTERAPİ (bağışıklık sistemini güçlendirme), HORMON TEDAVİSİ, LAZER TEDAVİSİ şeklindedir.

KANSERDEN KORUNMA
Doğru korunma stratejileri ile kanser önlenebilir bir hastalıktır. Risk faktörlerinden uzak durmak gereklidir. Genetik yoluyla yeni nesillere geçme özelliği bulunmaktadır fakat çevresel etkenler kanser oluşumunda çok büyük oranda etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz sporsuz yaşam, sigara ve alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma, fabrikaların kimyasal atıkları gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır.
Sigaranın bırakılması, düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmenin kanser riskini azalttığını gösteren güçlü bilimsel kanıtlar vardır.
KETEM’lerde (Kanser Erken Teşhis ve Tedavi Merkezi) “Erken teşhis hayat kurtarır!” prensibiyle meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz verilmektedir. KETEM, ilimizde, Muradiye Külliyesi- Osmangazi’ de hizmet vermektedir. 225 33 99 no lu telefon dan randevu alınarak bütün halkımız faydalanabilir.
KAYNAKLAR: Türkiye Halk sağlığı Kurumu
www.kanser.gov.tr
Kanserle Savaş Derneği
KESTEL TOPLUM
SAĞLIĞI MERKEZİ

Share
133 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?